تشخیص منشا ماه مریخ توسط تصویر حرارتی

تشخیص منشا ماه مریخ توسط تصویر حرارتی

به گزارش دانشگاه فارسی ناسا اخیرا تصاویری حرارتی از یكی از ماه های مریخ به نام فوبوس منتشر نموده كه بررسی دقیق تر آنها می تواند منشأ و نحوه شكل گیری ماه مذكور را مشخص نماید.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیواطلس، هم اكنون پژوهشگران اطمینان ندارند كه ماه مورد اشاره سیاركی است كه به دلیل قدرت جاذبه كره مریخ به دام آن افتاده یا شكل گیری آن حاصل تصادم میان كره مریخ و شیء دیگری در منظومه شمسی است. فوبوس كه شعاع آن در حدود ۱۱ كیلومتر است، ابعاد بزرگی ندارد. اما فاصله آن با مریخ در هر قرن ۱.۸ متر كمتر می شود. انتظار می رود فوبوس در حدود ۵۰ میلیون سال دیگر به مریخ برخورد كرده و عمر آن به آخر برسد. همینطور امكان دارد فشار جاذبه مریخ پیش از برخورد فوبوس به سطح این سیاره به عمر آن خاتمه دهد.
تصاویر حرارتی جدید فوبوس كه توسط فضاپیمای اودیسه مریخ ۲۰۰۱ تهیه شده، نشان دهنده گرمای شدید مركز آن و سرمای نسبی كناره های این قمر مریخ است. ستاره شناسان می گویند تجزیه و تحلیل دقیق این عكس ها مشخص خواهد نمود فوبوس از چه موادی تشكیل شده و بر همین مبنا می توان به نحوه شكل گیری سیاره مورد اشاره پی برد. وجود فلزات و مواد معدنی مختلف در این قمر نشان دهنده میزان گرما و هم سر منشأ هر یك از آنها خواهد بود. مقرر است تا سال ۲۰۲۴ یك فضاپیمای رباتیك دیگر بر روی سطح قمر فوبوس فرود آید. این فضاپیما كه Martian Moons eXploration (MMX) نام دارد، بعد از اتمام مأموریت در سال ۲۰۲۹ به زمین بازمی گردد.
 


منبع:

1398/02/21
23:46:20
5.0 / 5
3891
تگهای خبر: پژوهشگر , تحقیق , رباتیك , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است