همزمان با حضور رئیس جمهور؛

اعتراض به حذف دانشجویان از مراسم شروع سال تحصیلی

اعتراض به حذف دانشجویان از مراسم شروع سال تحصیلی

به گزارش دانشگاه فارسی بسیج دانشجویی و بعضی از تشکل های دانشجویی دانشگاه تهران نسبت تریبون ندادن به تشکل ها در مراسم شروع سال تحصیلی انتقاد کردند و خواهان توجه رئیس جمهور به این مورد شدند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، بسیج دانشجویی و سه تشکل دانشجویی دیگر دانشگاه تهران در نامه ای خطاب به ریاست جمهوری اسلامی ایران، سیدابراهیم رئیسی نسبت به تریبون ندادن به تشکل ها در مراسم شروع سال تحصیلی انتقاد کردند.
در این نامه خطاب به رئیس جمهور آمده است: «همانطور که مستحضرید مراسم نمادین شروع سال تحصیلی با حضور جنابعالی در دانشگاه تهران، فرصتی برای طرحِ بحث صریح و بی واسطه اساتید و دانشجویان با شما، نمودی از پیوند حاکمیت و دانشگاه و مجالی برای به چالش کشیدن نسبت این دو نهاد است. اگر این برنامه چنین فرصتی را فراهم نکند، صرفِ حضور شما به مناسبت شروع سال تحصیلی در یک برنامه نمایشی، در هر مکان دیگری خارج از دانشگاه هم می تواند اتفاق بیفتد.
متاسفانه باوجود درخواست ها و پیگیری های مختلف شاهد مخالفت هایی از جنس مخالفت های دولت قبل بودیم و تا این لحظه نه تنها تریبونی به تشکل های دانشجویی داده نشده حتی برخلاف سالهای قبل نمایندگان جنبش دانشجویی اجازه حضور در سالن را هم ندارند!»
بسیج و تشکل های دانشجویی دانشگاه تهران می گویند تریبون ندادن به تشکل های دانشجویی در جهت پروژه سیاست زدایی از دانشگاه که همواره رهبر انقلاب نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند برداشت می شود.
در ادامه این نامه آمده است: «پروژه ای که بعضی از مسئولین در دولت های مختلف همواره پیگیر به ثمر نشستن آن بوده اند. سیاست زدایی از دانشگاه نتیجه ای جز سرخوردگی و یاس و از بین رفتن ظرفیت جنبش دانشجویی در اصلاح ساختار معیوب کشور ندارد. جنبش دانشجویی امیدوار است که شما بعنوان یک رئیس جمهور انقلابی در مقابل این جریان خطرناک ایستادگی کنید.
مگر نه آنکه رهبر معظم انقلاب فرمودند: «خدا لعنت کند کسانی را که می خواهند دانشگاه و دانشجو سیاسی نباشند». با تریبون ندادن به تشکل های دانشجویی اینطور گمان می رود که همچنان اراده هایی برای سیاست زدایی از دانشگاه وجود دارد اما جنبش دانشجویی همچون ۸ سال قبل مخالف و معترض به این روند است.»
در این نامه به مبحث استفاده از اعتبار دانشگاه تهران، که بعنوان نماد آموزش عالی کشور همواره بسترساز تصمیم ها و اقدامات تاریخ ساز و موثر در جریانات مختلف سیاسی کشور بوده است اشاره شده و یادآور شده است: استفاده از اعتبار دانشگاه تهران در یک مراسم نمایشی توهینی بزرگ به ساحت دانشگاه و دانشجو است.
ما بعنوان تعدادی از تشکل های دانشجویی دانشگاه تهران خواهان ایستادگی جناب عالی در مقابل پروژه سیاست زدایی از دانشگاه و صیانت از شان دانشگاه و دانشجو هستیم.
دانشجویان در این نامه تاکید کرده اند: «لزوم فراهم ساختن فرصت گفتگو با جناب عالی در دانشگاه و پیشگیری از تبدیل این جلسه به برنامه ای نمایشی که نه در شان ریاست جمهوری اسلامی ایران است و نه در شان دانشگاه، امری بدیهی ست که امیدواریم با همت حضرت عالی محقق شود.»
این دانشجویان در ادامه مراسم نمادین شروع سال تحصیلی همزمان با حضور رئیس جمهوری در دانشگاه تهران در اعتراض به تریبون ندادن به دانشجویان در این مراسم تجمع کردند.
این دانشجویان با سر دادن شعارهای مختلفی نسبت به سیاست زدایی از دانشگاه انتقاد کردند و دست نوشته هایی همچون «اقدام انقلابی رفع فساد و لابی»، «دانشگاه سکولار ره آورد استکبار»، «سیاست زدایی از دانشگاه هرگز»، «دانشجوی سیاسی مهم ترین عنصر دانشگاه»، «حذف دانشجو دردی دوا نمی کند»، «دانشجوی مسلمان صدای مستضعفان»، «دانشجو از سیاست هیچگاه جدا نگردد» و «آزادی اندیشه بدون دانشجو نمیشه» با خود به همراه داشتند.

حسین غلامی معاون سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در مقابل محل برگزاری مراسم شروع سال تحصیلی به سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: همواره در دولت های مختلف افرادی سیاست زدایی در دانشگاه ها را پیگیری می کرده اند که بخشی آگاهانه این کار را انجام می دادند و بخشی آگاه نبودند و صرفاً عمل کننده بودند.
وی اضافه کرد: ۸ سال دولت آقای روحانی را دیدیم، ۸ سالی که می خواستند دانشگاه در مقابل ظلم سکوت کند و از تبعیض حرفی نزند. می خواستند دانشگاه سیاسی نباشد اما دانشگاه ایستاد، مبارزه کرد و هزینه داد و اجازه نداد دانشگاه این روحیه انقلابی خویش را از دست بدهد.
غلامی اضافه کرد: وقتی آقای رئیسی رئیس جمهور شد، ما فکر می کردیم این رویکرد و سیاست زدایی از دانشگاه کنار گذاشته شود و ما راحت می توانیم با رئیس جمهورمان صحبت نماییم و حرف دل مردم را بزنیم. هم اکنون ۳ ماه است که رئیس جمهور مستقر شده است، نخستین مراسمی که ما امید داشتیم که با ایشان صحبت نماییم، مراسم امروز بود اما با کلی پیگیری، به ما گفتند به تشکل ها تریبون نمی دهیم و اگر می خواهید صحبت کنید، زمان نماز به مسجد دانشگاه بیایید تا یک نشست صمیمی با آقای رئیسی داشته باشید که ما قبول نکردیم.
این دانشجوی دانشگاه تهران اضافه کرد: تریبون دادن به دانشجو یک نماد است؛ نماد این است که با دولتمردان با این که دانشگاه سیاسی و انقلابی باشد، مشکلی ندارد اما وقتی تریبون نمی دهند یعنی دانشجو حرفی نزند و سیاسی نباشد. درد ما صرفاً تریبون دادن نیست بلکه این نگاهی است که وجود دارد. ما اجازه نمی دهیم دانشگاه انقلابی و سیاسی نباشد و تا وقتی که ما هستیم دانشگاه سیاسی است.

1400/07/21
10:32:10
5.0 / 5
251
تگهای خبر: آموزش , اساتید , پروژه , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است