عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس:

حضور شرکت های خلاق و دانش بنیان در مناقصه ها تسهیل می شود

حضور شرکت های خلاق و دانش بنیان در مناقصه ها تسهیل می شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره تلاش ها برای تسهیل فعالیت شرکت های خلاق، اظهار داشت: تلاش می نماییم بوسیله ابزار قانون گذاری، شرایط حضور این شرکتها در مناقصات و مزایده ها، تسهیل شود.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، لطف الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی درباره این تسهیلات، اضافه کرد: ایران کشوری پهناور، با ظرفیت های بسیار گسترده منابع طبیعی است، با این همه بزرگ ترین سرمایه کشور، منابع انسانی جوان، خلاق و پویایی است که دل در گروه ایران اسلامی دارند و به دنبال فرصتی هستند تا از درگاه کارآفرینی و خلق ثروت، علاوه بر خدمت به کشور، اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: شرکت های دانش بنیان، خلاق و استارتاپ ها، بستر مناسبی هستند تا برای درون زایی اقتصاد، گسترش اقتصاد مقاومتی و تامین نیازهای فناورانه کشور، پاسخ های فناورانه پیدا و محصولات و خدمات با فناوری بالای مورد نیاز صنایع و تولید کنندگان را فراهم آورند.
عضو فراکسیون دیپلماسی اقتصادی محور مقاومت و همسایگان، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی تمام تلاش خودرا به کار بسته است تا با فراهم کردن، حمایت های تقنینی کارشناسی شده، زمینه رشد و شکوفایی هر چه بیشتر شرکت های خلاق و دانش بنیان را فراهم آورد. بر این اساس بوسیله بازنگری قانون قدیمی پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، بعد از رایزنی ها و مشورت با کارشناسان و خبرگان، قانون جدید پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و خلاق و نوآور، به نمایندگان ارائه شد.
وی افزود: حوزه فعالیت شرکتها در زمینه کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع دیداری و شنیداری، طراحی، یادگیری، چاپ و نشر، گیاهان داروئی و طب سنتی، هنر های تجسمی و نمایشی و غیره جزو صنایع خلاق و فرهنگی، محسوب می شوند. همه این حوزه ها در کشور از این پتانسیل برخوردار می باشند که بوسیله ابزار خلاقیت و نوآوری، ارزش افزوده بالایی ایجاد کنند و سبد اشتغال کشور را متنوع تر سازند.
سیاهکلی اشاره کرد: بر این اساس، در قانون جدید که کلیات آن به تصویب رسید، سعی شده است تا از شرکت های خلاق و نوآور نیز حمایت شود. این کار کمک می نماید جوانان خلاق و نوآور کشورمان بتوانند با فراغ بال و پشتیبانی بیشتری، اهداف مد نظرشان را محقق سازند. یکی از مواردی که قبل از این به مانعی بر سر راه رشد شرکت های دانش بنیان و خلاق تبدیل گشته بود، بحث همکاری آنها با موسسات عمومی و نهادهای دولتی و اجرائی بود.
وی افزود: این شرکتها چون بطور معمول از سابقه تاسیس چندان بالای برخوردار نیستند، در مناقصات بر سر رقابت با شرکت های بزرگ و قدیمی، اغلب شکست می خوردند. در مجلس تلاش شد تا بوسیله تصویب قوانین مناسب، دست مدیران دولتی برای همکاری بیشتر با شرکت های خلاق و دانش بنیان در حوزه های مختلف همچون در بحث مناقصات و مزایده ها باز گذاشته شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره نقش مثبت شرکت های دانش بنیان و خلاق، در پیشبرد راهبرد رسانه ای و فرهنگی مورد نظر نظام، اضافه کرد: باتوجه به حضورم در مناصب مدیریتی، به تجربه دیده ام که اجبار یک مدیر برای آنکه حتما تحت هر شرایطی با طیفی از شرکت ها، همکاری کند، ممکنست در عمل و اجرا چندان سازنده نباشد، اما تصویب قوانین تشویقی و باز گذاشتن دست مدیران اجرائی در همکاری با شرکت های فناور و خلاق، می تواند به تدریج آثار بسیار مثبتی به همراه داشته باشد.
وی اظهار داشت: تکیه بر داخل در بحث اقتصادی تنها یک شعار نیست و دارای مضامین و تکیه گاه های گفتمانی، منطقی و علمی فراوانی است. در صورت فعال شدن هر چه بیشتر هزاران شرکت خلاق و دانش بنیان و همین طور چندین هزار استارتاپ نوآور، می توان یک جریان اقتصادی بسیار جدید و پرقدرت به راه انداخت که پایه آن خلاقیت، فناوری و دانش است. هم اکنون این موسسات و شرکتها و جوانان نخبه کشور، کارهای بسیار چشم گیر و قابل تحسینی انجام داده اند. اما هنوز پتانسیل های بالقوه بسیار عظیمی وجود دارد که باید به آن توجه گردد.
سیاهکلی در باره سیاست ها و اسناد بالادستی، گفت: امید است در سایه همت جوانان کشور و حمایت مسئولین، در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، هر روز از تعداد موانع بر سال راه خلاقیت و تولید کم و بر شمار بسته های حمایتی و پشتیبانی ها افزوده شود. فقط از این روش می توان بنیان های اقتصادی را قوی تر ساخت و آنرا در مقابل مکر دشمنان، مقاوم سازی کرد. خود بنده نیز به شخصه از هیچ تلاشی برای پشتیبانی از این جوانان چه در سطح ملی و چه در زمینه انتخابیه فرو گذار نیستم.
این عضو شاخص قوه مقننه، درباب ظرفیت های قابل توجه شهرهای قزوین، آبیک و البرز، اظهار داشت: در این ناحیه ظرفیت های بسیاری خصوصاً در حوزه گیاهان دارویی، کشاورزی، معدنی و فناوری های پیشرفته وجود دارد. شرکت های صنعتی این قسمت از کشور نیز می توانند در همکاری با شرکت های دانش بنیان و خلاق، محصولات جدیدتر و با فناوری بالاتری تولید کنند. پشتیبانی از جوانان و نخبگان در این خطه از کشور، آثار و برکات ملی و سراسری در پی خواهد داشت. به شخصه و به همراه دیگر همکاران گرامی اهتمام داریم توجه به مسئولین را به این ظرفیت های عظیم منطقه ای جلب نماییم و انتظار داریم سطح همکاری و حمایت ها افزایش یابد.

1400/07/03
17:58:21
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است