نور امید در دل دانش آموزان محروم با یاری دست های سخاوتمند

نور امید در دل دانش آموزان محروم با یاری دست های سخاوتمند

دانشگاه فارسی: هرساله نزدیک به ماه مهر،  پویش های مردمی برای مساعدت با دانش آموزان کم برخوردار راه اندازی می شود تا کودکان بدانند دست های سخاوتمندی هست که امید به ساختن آینده را در دل آنها مراقبت می کند، با ساختن یک مدرسه مجهز، خریدن چند گوشی هوشمند و تبلت یا واریز وجهی اندک به حسابی بدین منظور.


همه با دیدن مراسم افتتاح یک مدرسه خیرساز یا مراسم اهدای تبلت و گوشی تلفن هوشمند و سرذوق آمدن دانش آموزان از داشتن این تجهیزات تحصیلی برسر شوق می آییم و آرزو می نماییم کاش توانش را داشتیم که چنین پروژه ای را اجرا می کردیم اما هزینه هنگفت آن مانع از این شادی دو سویه ما و کودکان محروم است.
به یاد این هموطنان باید آورد که کافی است با هر آنچه در توان دارید پا پیش بگذارید مقدار دارایی که اهدا می کنید ضامن اندازه شادی شما نیست بلکه در این کار حد رضایت در مشارکت و با هم ساختن است چه یک آجر از بنای مدرسه یا درصدی از هزینه خرید یک تبلت. ذره ذره جمع گردد وانگهی دریایی از شادی ملی ایجاد شود.
دوران مدرسه زمانی برای همه خاطره انگیز می شود که تمام دانش آموزان همرنگ باشند چون اگر بعضی کودکان دستشان به داشته هایی نرسد این فاصله را در دل کوچک خود خیلی زیاد احساس می کنند برخی از این نداشته های کوچک تا بزرگسالی هم آدم را رها نمی کند.
سال تحصیلی که آغاز می شود بطور معمول همه دانش آموزان با لباس، کیف، کفش، دفتر و کتاب های نو وارد مدرسه می شوند اما تعدادی از دانش آموزان بخاطر شرایط اقتصادی بد خانواده خود مجبورند از لباس رنگ رفته سال قبل خود یا خواهر یا برادر بزگتر و حتی دوست و اقوام استفاده کنند که این مساله برای آنها که هنوز درکی از بزرگی مشکلات زندگی ندارند پذیرفته نیست.
چرا باید تعدادی از همکلاسی هایشان هرسال سراندرپا نو نوار شوند ولی بعضی کودکان به خاطر بی بضاعت بودن خانواده و به دنیا آمدن در منطقه ای محروم هرچند سال یکبار لباس یا کیف نو داشته باشند، این تلخ کامی فقط با یاری نیکوکاران می تواند حل شود تا این دانش آموزان هم با ذوق و نشاط کودکانه سال تحصیلی را شروع کنند.
از سال قبل که مدارس غیر حضوری شد و آموزش بر بستر فضای مجازی قرار گرفت کیف و کفش و نوشت افزار اولیت خودرا به ابزار تحصیل در اینترنت داد خصوصاً تبلت و گوشی موبایل هوشمند و خیلی از خیران به سرعت این نیاز را سرخط کار خود دانستند.
امسال نیز همانند سالهای قبل جشن عاطفه ها در قالب پویش مهر عاطفه ها و با شعار «مهر، ماه مهربانی» برای دانش آموزان سراسر کشور در بستر فضای مجازی (شبکه شاد) برگزار شده است تا با یاری نیکوکاران سخاوتمند دست یاری بر سر دانش آموزان نیازمند بکشند.
اهداف برگزاری این پویش کمک به ترویج و ارتقای فرهنگ انفاق، نوع دوستی، مسئولیت پذیری و مشارکت جویی، دست گیری از دانش آموزان نیازمند و محروم و همین طور برقراری عدالت اجتماعی است به همین دلیل پایگاه های دریافت هدایا در مناطق، شهرستان ها و مراکز استانها با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) به وجود آمده است و دانش آموزان همین طور می توانند بوسیله درگاه پرداخت آنلاین یا شماره حساب مدرسه هدایای نقدی خودرا پرداخت کنند.
اهدای هدایای خریداری شده متناسب با لیست نیاز دانش آموزان حمایت پذیر (ترجیحا تلفن همراه یا تبلت برای دانش آموزان نیازمندی که امکان استفاده از شبکه شاد را ندارند و سپس لوازم التحریر و پوشاک) و توزیع آن بین خانواده های دانش آموزان حمایت پذیر با رعایت شأن و منزلت آنها صورت می پذیرد.

پیگیر اهدای ۲ میلیون تبلت به دانش آموزان نیازمند هستیم
سید جواد حسینی جانشین وزیر آموزش و پرورش در طرح هدایت اظهار داشت: ۳۳۰ هزار تبلت در قالب طرح هدایت به دانش آموزان کم برخوردار در سال تحصیلی گذشته اهدا شد.
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: ۳ میلیون دانش آموز از دسترسی به شبکه شاد محروم بودند، ۷۰۰ هزار دانش آموز به شبکه اینترنت دسترسی نداشتند و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز وسایل هوشمند آموزشی نداشتند که در قالب طرح هدایت ۳۳۰ هزار تبلت تهیه و به این دانش آموزان اهدا شد.
حسینی اشاره کرد: پیگیری تامین دو میلیون تبلت برای دانش آموزان کم برخوردار ادامه دارد و استفاده از ظرفیت ۷۰۰ هزار کامپیوتر بلااستفاده در مدارس و استفاده از ظرفیت خیرین در دستور کار است. در بودجه سال جاری نیز ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید تجهیزات آموزشی دیده شده و تامین یک میلیون تبلت نیز با استانداران تمامی استانها تفاهم شده است.
وی گفت: حالا همه دانش آموزان استثنایی وسایل ارتباطی هوشمند دارند، سال قبل به بالای ۳۰ هزار دانش آموز با نیازهای ویژه که وسایل هوشمند ارتباطی نداشتند تبلت اهدا شد.

پویش مشق احسان
در آستانه شروع سال تحصیلی جدید و به همت بنیاد احسان، پویش سالیانه "مشق احسان" با هدف توزیع نوشت افزار ایرانی بین دانش آموزان نیازمند کشور شروع به کار کرد.
امسال سومین سالی است که پویش مشق احسان برگزار می گردد و این ایده از طرف ستاد اجرائی فرمان امام بعنوان ایده مثبت با هدف تامین لوازم تحریر ایرانی برای خانواده ها و دانش آموزان نیازمند به وجود آمده است. امسال از طرف ستاد اجرائی فرمان امام ۲۵۰ هزار بسته نوشت افزار با سرمایه ۵۰ میلیارد تومان برای دانش آموزان همه مقاطع تحصیلی تهیه شده و حدود ۷۰ هزار بسته هم بوسیله مشارکت مردمی تامین شده است.
لوازم تحریر تهیه شده تماما ساخت داخل است و با تهیه آن، ایجاد اشتغال برای کارگاه های تعطیل و نیمه تعطیل نیز صورت گرفته است. ارزش هر بسته نوشت افزار ۲۰۰ هزار تومان برآورد شده است.
برای کمک به دانش آموزان نیازمند همین طور یک هزار گروه جهادی آموزشی توسط بنیاد احسان در سراسر کشور شناسایی و انتخاب شده اند که بسته های لوازم تحریر را در مناطق حاشیه ای و کم برخوردار توزیع می کنند.
بنیاد احسان ستاد اجرائی فرمان امام تا حالا بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بسته لوازم تحریر را در میان دانش آموزان نیازمند توزیع کرده است.
باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران نیز بمنظور شناسایی و ارائه خدمات به دانش آموزان کم برخوردار در سراسر کشور فراخوان همکاری صادر کرد، این باشگاه در نظر دارد با هدف شناسایی و ارائه خدمات به دانش آموزان کم برخوردار خصوصاً مناطق کم برخوردار و فاقد امکانات طرح ها و ایده هایی را اجرا نماید.
در فراخوان این باشگاه که معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران منتشر نموده است از هرگونه همکاری داوطلبانه دانشجویان مستعد، اعضای هیات علمی، خیران و حامیان حقیقی و حقوقی استقبال می کند.
داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت باشگاه دانش آموزی به آدرس tcs.ut.ac.ir و تکمیل فرم مربوطه آمادگی خودرا برای همکاری اعلام کنند.

پویش ملی شور عاطفه ها
پویش ملی شور عاطفه ها در امتداد برگزاری رزمایش احسان حسینی با هدف کمک به تامین مایحتاج دانش آموزان نیازمندبا مشارکت فعا مراکز نیکوکاری از ۲۰ شهریور امسال در سراسر کشور شروع شد و تا ۱۱ مهرماه ادامه دارد.
این پویش با هدف تامین مایحتاج تحصیلی دانش آموزان نیازمند برگزار می گردد که باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تغییرات نظام آموزشی، ارائه ملزومات و تجهیزات آموزش غیر حضوری دانش آموزان و پرداخت کمک هزینه تحصیل، در اولویت این طرح قرار گرفته است.
بمنظور رعایت دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا، همچون سال قبل پایگاه های کمیته امداد در سطح شهرها مستقر نخواهد شد و جذب کمک های مردمی در شور عاطفه ها از روش های غیرحضوری انجام می شود.
مردم نیکوکار ایران اسلامی می توانند بوسیله شماره کارت ۱۹۱۹-۰۰۰۰-۹۹۷۹-۶۰۳۷ و یا شماره گیری کد دستوری #۸۸۷۷* کمک های را به دست دانش آموزان نیازمند برسانند. سایت کمیته امداد به آدرس emdad.ir و دفاتر این نهاد و مراکز نیکوکاری در سراسر کشور آماده دریافت کمک های خیران و مردم نیک اندیش است.
همچنین روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه به تاریخ ۲۴، ۲۵ و ۲۶ شهریورماه بصورت ویژه برای جمع آوری کمک های مردمی تعیین شد، و با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان دانش آموزی، روز چهارشنبه هفتم مهر زنگ عاطفه ها بصورت نمادین با رعایت پروتکلهای بهداشتی کرونا در مدارس نواخته خواهد شد.


منبع:

1400/07/03
10:03:11
5.0 / 5
347
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , پروژه , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است