روسیه چگونه مانع از توقف آموزش حضوری در دوران کرونا شد؟

روسیه چگونه مانع از توقف آموزش حضوری در دوران کرونا شد؟

دانشگاه فارسی: شیوع ویروس کرونا از حدود دو سال پیش، پهناورترین کشور جهان را هم با چالش های جدی در زمینه های مختلف همچون آموزش و پرورش روبرو کرد با این وجود روسها بعد از وقفه یک ساله، کودکان و نوجوانان خودرا به مدارس بازگرداندند.


به گزارش گروه پژوهش اجتماعی ایرنا، دی ماه سال ۹۸ بود که مقام های روسیه اذعان کردند که کرونا وارد این کشور شده است، بااینکه در ابتدا روسها هم چندان ویروس کوید ۱۹ را را جدی نگرفتند، اما با روند ویرانگر و رو به رشد همه گیری آن، افزایش روزانه تعداد جانباختن و غافلگیری کادر درمان، تدابیر کم کم شدیدتر شد و تعطیلاتی که در اولین گام قرار بود تنها چند هفته باشد یک شبه به سه ماه افزوده شد و بعد از آن نیز چندبار دیگر تمدید گردید تا عملا دانش آموزان روس به سبب قرنطینه اجباری، سال تحصیلی خودرا در خانه بگذارنند.
سرگئی کراوتسوف وزیر وقت آموزش و پرورش روسیه که در این کشور به او وزیر روشنگری می گویند، در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود برای اعلام تعطیلات کوتاه مدت کرونائی مدارس، ادعا نمود که تلاش می شود به طور آنلاین دانش آموزان آموزش ببینند و درب مدارس همیشه باز خواهد ماند اما او هم به مانند خیلی های دیگر سخنان خودرا در کنفرانس خبری بعدی تکذیب نمود و از تعطیلات سراسری حمایت کرد.
تعطیلات سه ماهه دوم کرونائی در روسیه همزمان شد با کشف واکسن اسپوتنیک وی، که در آن زمان اولین واکسن ضد کرونا بود که به جهان معرفی شده بود.
افزایش تولید این واکسن و گذار از دوران بالینی آن، شرایط را برای باز شدن خیلی از مشاغل بصورت تدریجی فراهم نمود با این وجود، مقامات وزارت روشنگری روسیه اعلام نمودند که همچون دستگاه های پیشرو در بازگشت به کار خواهند بود چونکه امکانات آنلاین آنچنان که باید جوابگوی نیاز دانش آموزان نیست.

برهمین اساس بود که پارینه مدارس روسیه به روی دانش آموزان باز شد با این تفاوت که شرایط جدیدی در مدارس وضع شد که طبق نظر سازمان خدمات فدرال روسیه باید در تمامی مدارس روسیه به اجرا گذاشته می شد.
براساس قوانین جدید، تا خروج از شرایط اضطراری، برگزاری رویدادهای جمعی در مدارس، اعزام دانش آموزان به اردو، آموزش های اضافی و اوقات فراغت و هرگونه رویداد ورزشی ممنوع گردید ضمن این که اندازه گیری الزامی دمای بدن دانش آموزان، نظافت و تهویه منظم، رعایت فاصله میان دانش آموزان در کلاس و قرنطینه دانش آموزان مشکوک به مبتلاشدن به بیماری هم در دستور کار قرار گرفت ضمن این که دانش آموزان باید کل روز را در کلاس درس می گذراندند.
با توجه به این که بازشدن مدارس همزمان بود با شروع فصل سرما در روسیه، آمارها از افزایش مبتلاشدن به کرونا در روسیه حکایت داشت، همین مورد کافی بود تا سیلی از انتقادها از دولت برای بازگشایی مدارس به راه بیفتد با این وجود مدارس با قوانین جدیدی که اتخاذ شده بود به کار خود ادامه دادند.

امسال نیز چند هفته پیش برای دومین سال پی در پی، دانش آموزان با شرایط قرنطینه های که پارینه وضع شد و امسال تمدید گشت به مدارس بازگشتند بااینکه همچنان آمار مرگ و میر و شیوع ویروس کرونا در روسیه بالاست و کارشناسان از بروز احتمالی پیک بعدی با سردتر شدن هوا و بازشدن مدارس خبر می دهند.
در این مدت کوتاه که مدارس در روسیه باز شده اند کم نیستند والدینی که در گفت و گو با رسانه ها از بازگشایی کلاس های درس شکایت دارند و معتقدند تدابیر به کار گرفته شده توسط کودکان و نوجوانان به خاطر سن کم آنان اجرا نمی گردد عملا فاصله گذاری میان کودکان و نوجوانان خنده دار است با این وجود به نظر نمی رسد که نظر مقامات روسیه در این زمینه که دانش آموزان باید در مدارس تربیت شوند، تغییر کند.
برخی صاحبنظران در روسیه معتقدند با وجود این که این کشور در تولید واکسن پیشرو بوده است اما همچنان میزان واکسیناسیون در میان روسها به اندازه کافی بالا نیست که ایمنی گله ای به وجود آمده باشد.
براساس پیش بینی ها حداقل تا آخر سال ۲۰۲۱ میلادی یا دی ماه سال جاری زمان نیاز است تا ۵۰ درصد جمعیت ۱۴۵ میلیون نفری روسیه واکسینه شوند و تنها در صورت عبور از ۶۰ درصد جمعیت واکسینه می توان اظهار داشت که ایمنی گله ای در یک کشور ایجاد شده است و دیگر نیازی نیست نگران بازشدن مدارس باشیم.
براساس آماری که سال قبل توسط وزارت روشنگری روسیه منتشر گردید این کشور بیش از ۴۰۰ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف سنی دارد.منبع:

1400/07/01
23:27:39
5.0 / 5
346
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , تولید , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است