طرح رتبه بندی معلمان، اجرا و خسارتهای خشكسالی پرداخت شود

رئیس جمهوری: مدارس تا آبان حضوری شود

رئیس جمهوری: مدارس تا آبان حضوری شود

دانشگاه فارسی: رئیس جمهوری با اعلان اینکه مدارس از اول مهر بازگشایی می شود، به سازمان مدیریت و برنامه ریزی فرمان داد پرداخت مطالبات معوق معلمان و خسارات خشکسالی کشاورزان را در اولویت قرار دهد.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله سید ابراهیم رییسی بامداد امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به شروع سال تحصیلی جدید و با تاکید بر ضرورت رسیدگی و حل مشکلات فرهنگیان، به سازمان مدیریت و برنامه ریزی فرمان داد پرداخت مطالبات معوقه همچون حق الزحمه معلمان را در دستور کار قرار دهد.

* بازگشایی حضوری مدارس از آبان ماه
رییس جمهوری در ادامه بر ضرورت بازگشایی مدارس اصرار کرد و اظهار داشت: فعلا به خاطر شرایط کرونائی، مدارس بصورت مجازی و در بعضی مناطق بصورت تلفیقی از مجازی و حضوری، فعالیت خودرا شروع می کنند تا به مرور با بهتر شدن شرایط، شاهد آموزش حضوری در مدارس کشور باشیم.
رییسی اشاره کرد: وزارت آموزش و پرورش و مدیران مدارس باید برنامه ریزی دقیق و مشخصی بر طبق شرایط شهرها و استانهای کشور از نظر بیماری و شمار دانش آموزان در کلاس ها برای حضوری و یا غیرحضوری بودن کلاس ها داشته باشند و آنرا با دقت اجرا کنند.
رییس دولت سیزدهم با اعلان اینکه تمهیدات درباره بازگشایی مدارس باتوجه به واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان اتخاذ شده است، گفت: جای نگرانی نیست، واکسیناسیون انجام شده و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مدارس و مراکز آموزشی می توان سال تحصیلی جدید را شروع کرد.
وی با اعلان اینکه تردیدی نداریم فعالیت آموزشی در مدارس و دانشگاه ها باید در زمان خودش شروع شود، اشاره کرد: آموزش شامل مجازی، حضوری یا ترکیبی باید مدیریت شده باشد. اگر در جایی امکان شروع آموزش از اول مهر به شکل حضوری نیست، این نباید تا آخر سال تحصیلی ادامه یابد.
آیت الله رییسی افزود: آموزش مجازی باید در نهایت به مدت ۱۵ روز تا یک ماه باشد و پس از یک ماه به آموزش حضوری و یا تلفیقی از آموزش حضوری و مجازی تبدیل گردد و حتما باید آموزش حضوری را در کنار آموزش مجازی داشته باشیم.
رییس جمهوری همین طور بر ضرورت انتخاب یک سخنگو برای آموزش و پرورش برای اظهارنظر و اطلاع رسانی دقیق و واحد اصرار کرد.
* اجرای طرح رتبه بندی معلمان و تامین اعتبارات خشکسالی
رییس دولت سیزدهم همین طور در ادامه درباره موضوع رتبه بندی معلمان که در مجلس شورای اسلامی در حال رسیدگی است، با تاکید بر ضرورت انجام یک کار دقیق و کارشناسی دراین زمینه با همراهی مجلس و دولت، اظهار داشت: متأسفانه در طرح رتبه بندی معلمان، آنچه در وهله اول به اذهان تداعی می شود، بحث مالی و پرداخت ها است، درحالی که مباحث مالی فقط یک بخش از طرح رتبه بندی است و این طرح اساسا برای ارتقای جایگاه معلمی و هویت، منزلت و جایگاه معلم و البته معیشت معلم است.
وی همین طور با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالی در کشور، بر تامین اعتبارات لازم از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای پرداخت خسارات خشکسالی به کشاورزان و باغداران اصرار کرد.
* از بازنشستگان استفاده نشود
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم تکریم و توجه جدی به ارباب رجوع، گفت: وزرا و روسای دستگاه های اجرائی حتما کسانی را جهت بررسی این که در زیر مجموعه خودشان با ارباب رجوع چگونه رفتار می شود و چگونه مشکل آنها حل می شود، تعیین کنند.
آیت الله رییسی افزود: وزرا و روسای دستگاهها شخصا این مساله را پیگیری کنند تا از حال ارباب رجوع باخبر شوند. بازرسانی را بگذارید که ببینند با کسانی که به دستگاه های دولتی مراجعه می کنند، چگونه برخورد می شود.
وی با تاکید بر لزوم شایسته گزینی در انتصاب ها گفت: خیلی مهمست که مردم ببینند آیا آن شاخص هایی که در دولت تعیین شده در انتصاب ها لحاظ می شود یا خیر. مردم و جوانان، در فضای حقیقی و مجازی نظاره گر هستند تا ببینند کسانی که انتخاب می شوند با این شاخص ها همخوانی دارند یا نه؟ آنجا که همخوانی دارد مورد استقبال قرار می گیرد و آنجاهایی که احیانا مورد سوال هست، طبیعتا ابهام ایجاد می شود.
رییسی اشاره کرد: تاکید دارم حتما از بازنشستگان استفاده نشود، چون مغایر با قانون است. نص صریح قانون است که نباید از بازنشسته استفاده گردد. در مواقعی هم که یک ضرورت جدی اقتضا می کند، باید مورد اضطراری را بصورت اضطراری حل نماییم، و نه این که دائمی شود.
رییس جمهوری اشاره کرد: مسئولان دولتی باید به قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی پایبند باشند.
* به جوانان در مدیریت میدان داده شود
آیت الله رییسی افزود: نکته بعدی این است که باید سطح سنی مدیران را پایین بیاوریم. هر چه از جوان ترها استفاده گردد و به آنها میدان داده شود، مناسب تر است. دوستان گاهی به همسن و سال ها و رفقای خود و کسانی که مدتی با آنها کار کرده اند، بیشتر اعتماد دارند، اما باید نگاه را به سطحی آورد که افراد ولو ممکنست همکلاس، همراه و همکار ما نبوده باشند، اما در یک سطح قابل قبولی هستند و جوان هم هستند، پس می شود به آنها اعتماد و با آنها همکاری کرد. این نگاه، نگاهِ مقام معظم رهبری هم هست، دوستان هم توجه نمایند که انشاءالله عملا جریان مدیریت را در کشور جوان نماییم. ضمن این که ممکنست کسانی باشند که اینها بتوانند آینده کشور را در بخش های مختلف با تجربیاتی که دارند، اداره کنند.
*دفاع مقدس تابلوی حرکت ما است
رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به فرارسیدن ایام گرامیداشت دفاع مقدس اظهار داشت: هفته دفاع مقدس یادآور رشادت، شجاعت، شهامت، ایستادگی، توکل و ایمان و همه مظاهر عالی است. دفاع مقدس یک تابلوی نورانی است که رزمندگان و مجاهدان ما ترسیم کردند و برای همیشه پیش روی همه ماست. همیشه باید به این تابلو دقت کنیم و بدانیم که آنچه پیروزی ما را رقم زد، حرکت جهادی رزمندگان بود و امروز هم اگر بخواهیم از مشکلات عبور نماییم، لازمه آن حرکت جهادی است.
آیت الله رییسی اشاره کرد: هر چه از زمان شروع فعالیت دولت می گذرد بیشتر به این مساله ایمان پیدا می کنم که مشکلات کشور در درون قابل حل است و بیشتر به توانایی ها و داشته های کشور باور پیدا می کنم. هر چه زمان می گذرد بیشتر به این سخن بلند رهبری ایمان پیدا می کنم که فرمودند ما مشکلی نداریم که به دست توانای مردان و زنان این کشور قابل حل نباشد. پس از همکارانم می خواهم تلاش خودرا مضاعف کنند.منبع:

1400/06/31
16:30:22
5.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است