رئیس صندوق رفاه دانشجویان اعلام كرد؛

علل کاهش ظرفیت خوابگاه های دانشجویی در سال تحصیلی جدید

علل کاهش ظرفیت خوابگاه های دانشجویی در سال تحصیلی جدید

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از ارتقای ۱۰۰ خوابگاه برای سال تحصیلی جدید اطلاع داد و علت کاهش ظرفیت خوابگاه های دانشجویی در دفترچه انتخاب رشته را توضیح داد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، ناصر مطیعی اظهار داشت: تقریباً بیشتر از ۱۰۰ خوابگاه در طرح ارتقای سال جاری قرار گرفتند و دانشگاه ها کارشان را انجام می دهند؛ منتهی ستاد مقابله با کرونا اعلام نمود که اختیارات بازگشایی دانشگاه را به ستادهای مقابله با کرونا در استان محول کرده است.
وی افزود: به علت این که استان ها شرایط شأن با هم متفاوت می باشد بعضی ها زردند بعضی ها نارنجی و بعضی ها قرمزند؛ ازاین رو ستادهای مقابله با کرونای استانی راجع به شروع فعالیتهای آموزشی تصمیم می گیرند. بمحض این که ستاد مقابله با کرونای استان مربوطه اعلام نماید دانشگاه ها تصمیم می گیرند و صندوق و وزارت علوم نمی تواند تصمیمی بگیرد چون که شرایط دانشگاه ها یکسان نیست.
مطیعی در مورد علت کاهش ظرفیت خوابگاه های دانشجویی در دفترچه انتخاب رشته اظهار داشت: یکی از علل آن این است که در این دو سال تعداد زیادی دانشجویان تحصیل شان آن طوری که باید پیشرفت نکرده، بعضی واحدهایشان را کم گرفتند یا خودشان به علت شرایط خاص کرونایی این کار را کردند یا دانشگاه به علت این که واحدهای عملیاتی داشته و احتیاج به حضور دانشجو بوده نتوانسته عرضه نماید. مقداری تراکم دانشجو از قبل در دانشگاه ها داریم که این ها باید فارغ التحصیل شوند، چون کارهای علمی دارند طبیعتاً اول اولویت با آنهاست که در خوابگاه باشند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: از یک طرف دیگر هم به علت شرایط کرونایی خود سیستم های بهداشت درمان وزارت بهداشت تاکید می کنند که بحث فاصله گذاری و این ها به صورت جدی باید رعایت شود. قبلاً اگر یک اتاق چهار نفره را به علت کمبود ظرفیت به پنج نفر می دادند حالا همان چهار نفر را هم باید کاهش بدهند این ها مسائلی است که سبب شده که ظرفیت ها کاهش پیدا کند. هر دانشگاهی موقعی که ظرفیتش را به سازمان سنجش اعلام می کند امکان این که می تواند به دانشجویان جدید خوابگاه بدهد یا ندهد را خودش اعلام می کند و سازمان سنجش بنا بر اعلام دانشگاه ها دفترچه را تنظیم می کند.
مطیعی افزود: معمولا ورودی های جدید، چون اکثراً درس هایشان نظریه است و بحث واکسیناسیون هم تازه شروع شده این نیم سال را هم احتمالاً باید مجازی باشند وقتی مجازی می باشند طبیعتاً برای نیم سال اول خوابگاهی را نیاز ندارند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در مورد افزایش ظرفیت خوابگاه ها برای سال تحصیلی جدید اظهار داشت: تعدادی خوابگاه جدید ساخته شده است. ۷ خوابگاه با کمک و مشارکت و حمایت بنیاد ۱۵ خرداد ساخته شده و به مرحله بهره برداری رسیده چند خوابگاه دیگر هم در همین مرحله هستند. معمولا دانشگاه ها اواخر شهریور ظرفیت جدید را اعلام می کنند و در سامانه های صندوق بارگذاری می کنند.


منبع:

1400/06/16
11:23:07
5.0 / 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است