تجربه هیجانات ناشی از احساس درد در افراد مشابه است

تجربه هیجانات ناشی از احساس درد در افراد مشابه است

به گزارش دانشگاه فارسی عضو سازمان نظام روانشناسی و مدرس دانشگاه اظهار داشت: در وضعیت کرونا با خود و اطرافیانمان بیشتر مهربان باشیم و بدانیم همه انسان ها زمانی که در وضعیت تحمل درد هستند، افکار و احساساتی مشابه آنچه ما تجربه می نماییم، دارند و ما افرادی غیرطبیعی نیستیم.


پیمان دوستی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: زمانی که بدن در وضعیت شدید استرس قرار می گیرد و حالت جنگ یا گریز در بدن فعال می شود تا اندازه ای سیستم ایمنی بدن رو به ضعف می رود.
وی اضافه کرد: در وضعیت چالشی مثل آنچه حالا در وضعیت پاندمی کرونا درحال تجربه آن هستیم همچون تجربه اضطراب، غم، ترس، خشم و سایر هیجان ها، امری کاملا طبیعی است. اما آنچه آنها را لطمه زننده می کند و به شدت آنها می افزاید، شیوه تعامل ما با هیجان ها است.
دوستی اشاره کرد: این مساله در حالی است که در دوران پاندمی کرونا، از گوشه و کنار شنیده می شود که باید اضطراب و استرس خودرا مهار نماییم تا سیستم ایمنی ضعیف نشود. حال در همین شرایط، برخی افراد عزیزان خودرا از دست داده اند و به صورتی درحال تجربه سوگ یا سایر هیجان های ناخوشایند هستند. از طرفی گروهی دیگر خود یا عزیزانشان به صورتی درگیر بیماری هستند و سیلی از هیجان ها به سمت آنها روانه می شود.
این روانشناس با اشاره به این که گروهی نیز مثل کادر درمان از نزدیک شاهد درد کشیدن بخش زیادی از هموطنانشان هستد، اشاره کرد: در چنین شرایطی جامعه نیز این پیام را منتقل می کند که برای دور کردن استرس از خود باید مثل یک تکه سنگ باشید تا بدون هیچ احساس یا هیجان ناخوشایندی عذاب کمتری بکشید، اضطراب و استرس نداشته باشید و از شر افکار منفی در امان بمانید. اما سوال اینجاست که این پیام ها تا چه اندازه کارآمد و موثر هستند؟
دوستی افزود: این درست مصداق شرایطی است که فردی شما را با طناب به صندلی ببندد و به یک دستگاه اضطراب سنج وصل کند، بعد با یک اسلحه بالای سر شما بایستد و بگوید، چنانچه کوچکترین علائمی از اضطراب را نشان دهید، به شما شلیک خواهم کرد.
این مدرس دانشگاه افزود: بعید می دانم کسی بتواند در چنین شرایطی اضطراب نداشته باشد.
وی اشاره کرد: در حقیقت مغز ما طوری طراحی شده است که در وضعیت چالشی، هیجان های مربوط به همان شرایط را از خود نشان دهد و در این وضعیت چنانچه ما تلاش نماییم تا آن هیجان ها را تجربه نکنیم، در حقیقت مغز پیام را چنین دریافت می کند که شرایط چالشی تر است و شدت آن هیجان بیشتر می شود.
این روانشناس اشاره کرد: آنچه آنها را لطمه زننده می کند و به شدت آنها می افزاید، خود آنها نیستند، بلکه شیوه برخورد ما مانند کوشش برای فرار یا سرکوب آنها است که موجب می شود آن افکار و هیجان ها لطمه زننده شوند. به زبانی دیگر، در بیشتر مواقع ما به دنبال پیروی از خط و مشی هستیم که جامعه درباره برخورد با این هیجان ها و افکار به ما گوشزد می کند و اغلب اهتمام به فرار و سرکوب آنها را داریم اما جالب است بدانیم این رویه به خودی خود به شدت آن می افزاید و بدن بیشتر حالت جنگ یا گریز را تجربه می کند که این امر با ضعیف تر شدن سیستم ایمنی بدن ارتباط دارد.
دوستی اظهار داشت: یکی از راهکارهای جایگزین که در این شرایط می تواند کمک کننده باشد، جلب حمایت های اجتماعی است. این امر بدان معناست که فرد یا افرادی را داشته باشیم که بتوانیم درباره هیجان ها و افکار خودمان، همانطور که درحال تجربه شدن هستند، صحبت نماییم.
وی افزود: راه حل جایگزین بعدی برای چنین شرایطی، انجام تمرین های خود شفقت ورزی است.
این مدرس دانشگاه علامه قزوینی اظهار داشت: تعدادی از این تمرین ها کمک می کنند تا بدانیم وقتی در زمان چالش و بحران، چنین افکار و هیجاناتی را تجربه می نماییم در حقیقت به این معناست که بدن مان به شکلی طبیعی مشغول به فعالیت است و سایر افراد نیز زمانی که در وضعیت چالشی قرار می گیرند، احساساتی مشابه آنچه را که ما تجربه می نماییم، دارند.
این روانشناس اشاره کرد: این مساله کمک می نماید تا کمتر خودمان را غیرطبیعی ببینیم و در نتیجه تلاش کمتری برای سرکوب هیجان های خود انجام دهیم.


منبع:

1400/06/14
08:50:21
5.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است