دانشگاه آزاد همچنان خبرساز؛

رئیس کمیسیون آموزش مجلس درباره آزمون جامع به طهرانچی نامه نوشت

رئیس کمیسیون آموزش مجلس درباره آزمون جامع به طهرانچی نامه نوشت

رئیس کمیسیون آموزش مجلس در نامه ای به رئیس دانشگاه آزاد خواهان پیگیری اعتراضات دانشجویان در مورد آزمون جامع دکتری و ارسال نتیجه به این کمیسیون شد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش مجلس که سابقا معاون پارلمانی دانشگاه آزاد هم بوده است در نامه ای به رئیس دانشگاه آزاد خواهان بررسی نحوه برگزاری آزمون جامع دکتری و همینطور رسیدگی به اعتراض دانشجویان نسبت به برگزاری حضوری این آزمون در شرایط بسیار وخیم کرونایی شد.
رئیس کمیسیون آموزش مجلس از طهرانچی خواسته است نتیجه بررسی ها به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عرضه شود.
متن نامه رئیس کمیسیون آموزش خطاب به رئیس دانشگاه آزاد به شرح زیر است؛ جناب آقای دکتر طهرانچی رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی
احتراماً به پیوست درخواست تعداد کثیری از دانشجویان دکتری تخصصی غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در مورد آزمون و جایگزین خدمتتان می گردد با توجه به مطالب مطروحه و شرایط بسیار وخیم برون یک کشور و مشکلات به وجود آمده ناشی از آن نظر به این که آزمون جامع امتحانی از دروس گذرانده شده و تحقیقی بر سنجش علمی دانشجویان نیست و بعضی از دانشگاه های دولتی هم بدین منظور مبادرت به جایگزینی شرط معدل نموده اند و با در نظر گرفتن این که طرح تعاون دانشگاه هم به علت مشکلات مختلف همچون سفر کردن دانشجویان و غیره نمی تواند اطمینان خاطر از عدم شروع این ویروس منحوس را تضمین نماید و از طرفی درخواست های مکرری از جانب دانشجویان به نمایندگان مجلس و رسانه های جمعی ارسال شده است به موازات از این کمیسیون هم پیگیری می شود لطفاً دستور فرمایید مبحث بررسی و نتیجه به این کمیسیون اعلام گردد.

پیش از این مجتبی توانگر نماینده مردم تهران هم در نامه ای به رئیس دانشگاه آزاد خواهان لغو آزمون جامع شده بود. در بخشی از این نامه آمده بود؛ "دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد به لحاظ تلاش و ممارست در مطالعه و جدیت علمی کم از دانشجویان دولتی نبوده و چه بسا با مشکلات اقتصادی، خانوادگی و داشتن مسئولیت ها و تعهدات اجتماعی، تلاش مضاعف تری را هم متحمل می شوند و اکثراً نیز، دارای معدل نمرات عالی می باشند؛ بنابراین از جناب عالی تقاضا می شود با جایگزین نمودن میانگین نمرات دوره آموزشی به جای آزمون جامع موافقت فرمایید.
چنانچه این امر، عملیاتی نبوده و به لحاظ قوانین و مقررات آزمون ها، قابلیت اجرا ندارد حداقل با برگزاری آزمون جامع (در بخش کتبی) به صورت مجازی موافقت فرمایید تا از میزان نگرانی و اضطراب دانشجویان دکتری نسبت به حفظ سلامت جان خود و خانواده هایشان کاسته شود."
در همین حال محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفتگویی که پیش از این با مهر داشت، به این مورد اشاره کرده بود که اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیگیری های خویش را در مورد این آزمون در شرایط کنونی داشته اند و دانشگاه آزاد در واکنش به نگرانی ها، مبادرت به تعویق این آزمون کرده است.
عضو کمیسیون آموزش مجلس بر این نکته هم تصریح کرد که با پیگیری های صورت گرفته مقرر شده است، حتی اگر در نیمه های شهریور وضعیت کرونا در کشور مساعد نباشد، هرچند بار که لازم باشد آزمون به تعویق خواهد افتاد.
از سوی دیگر یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد که مقرر است در آزمون جامع شرکت نماید از اظهار نظر برخی رسانه ها که گفته اند درخواست دانشجویان غیر منطقی و غیر عقلانی است و این مورد از جانب افراد غیر متخصص بیان می شود، گلایه مند است. او می گوید: مساله ای که هم اکنون خیلی عجیب و ناراحت کننده است و برخی از سایت ها و خبرگزاری ها آنرا نشر می دهند این است که این رسانه ها این طور وانمود می کنند که درخواست لغو آزمون حضوری جامع و جایگزینی شرط معدل از سوی افراد غیرمتخصص و افراد خاص مطرح می شود و این درخواست بدور از عقلانیت و منطق و صرفا در جهت منافع شخصی عده ای است.
وی اضافه کرد: این مورد برای دانشجویان صدمه دیده و در معرض صدمه ناشی از کرونا واقعاً دردآور، غیر قابل پذیرش و توهین آمیز است. مسئولین دانشگاه آزاد همچنان بر تصمیم خود پافشاری می کنند و چشمانشان را بر روی حقایق حقیقت های ملموس و غیر قابل انکار جامعه بسته اند و به دنبال به کرسی نشاندن حرف خودشان در مقابل دانشجویانی که می خواهند زنده بمانند، هستند.
یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه آزاد در همین زمینه می گوید: بنده و کل خانواده ام که ۵ نفر هستیم درگیر این ویروس منحوس هستیم. عذاب جهنم را با تمام وجود لمس می کنیم؛ به نظر شما توانی برای مطالعه می ماند؟ من دنبال این هستم که خودم و خانواده ام را از این شرایط نجات دهم، آیا در این شرایط میتوان به چیز دیگری فکر کرد؟
در حالی زمان جدید برگزاری آزمون جامع به نیمه و اواخر شهریور تغییر یافته و دانشگاه آزاد باوجود اعتراض های موجود و شرایط وخیم کرونایی بر برگزاری حضوری آزمون اصرار دارد که آمار فوتی های کرونا به شدت نگران کننده است و در هفته های اخیر شاهد از دست رفتن عزیزانی بودیم که چیزی جز حسرت و نگرانی برای جامعه دانشگاهی و دانشجویان به جا نگذاشت. یکی از آنها دکتر احمد گل محمدی، مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، مترجم و محقق برجسته کشور بود که متاسفانه بر اثر مبتلا شدن به کرونا جان به جان آفرین تسلیم کرد.
دیگری دکتر سیدحسین مرجانمهر، استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بود. علی اصغر رضایی دکتری رشته ریاضی (هندسه) عضو هیات علمی دانشگاه کاشان هم از دیگر اساتید جوانی بود که در همین یک هفته گذشته بر اثر مبتلا شدن به ویروس به دیار حق شتافت. رضایی متولد ۱۳۵۸ دارای دو فرزند بود که در روز ۲۸ مردادماه آسمانی شد.
دکتر سالاری، استاد پروتز و عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران هم ۲۵ مرداد به علت مبتلا شدن به کرونا دعوت حق را لبیک گفت. در این میان خبر فوت دانشجویان جوان هم خیلی ها را متاثر کرد؛ امیر رحمتی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته سنجش از دور دانشگاه خواجه نصیر که چند روز گذشته جان خویش را از دست داد، یکی از آنها بود.


منبع:

1400/06/06
08:13:31
5.0 / 5
352
تگهای خبر: آموزش , اساتید , پزشك , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است