رصدخانه مهاجرت ایران ارائه كرد؛

بررسی تحولات افغانستان بر روند مهاجرپذیری دانشجویی ایران

بررسی تحولات افغانستان بر روند مهاجرپذیری دانشجویی ایران

به گزارش دانشگاه فارسی رصدخانه مهاجرت ایران اعلام نمود: رخدادهای اخیر در افغانستان بعنوان یکی از کشورهای مهاجرفرست به ایران، زمینه مهاجرت های کاری و دانشجویی در این کشور را گرفتار تغییر می کند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از معاونت علمی و فناوری، برمبنای تازه ترین آمارهای رصدخانه مهاجرت ایران، تا واپسین روزهای سال ۲۰۲۰ بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار میلیون مهاجر در سایر کشورها حضور دارند که بخش قابل توجه این مهاجران در ایران ساکن هستند.
بیش از ۸۵ درصد از پناهندگان افغانستانی در کشورهای ایران و پاکستان سکونت دارند و درصد اندکی از آنان در کشورهای اروپایی آلمان اتریش، فرانسه و سوئد ساکن هستند بطوریکه ۱۴۸ هزار مهاجر در کشور آلمان سکونت دارند.
تاثیر متقابل مهاجرت های دانشجویی ایران و افغانستان
آینده دانشجویی افغانستان بعد از تحولات سیاسی در این کشور باتوجه به چالش های مالی که قبل از آن نیز وجود داشت، با ابهام های زیادی روبه رو شده است.
محمد هوشی پژوهشگر حوزه مهاجرت با اشاره به این موضوع، از تعامل میان ایران و افغانستان در حوزه فناوری، نخبگان، آموزش بین المللی و دانشجویی آگاهی داد و اظهار داشت: این همکاری و تعامل در حوزه تحصیلی و دانشجویی، در قالب بورس تحصیلی، تعاملات فناورانه و توسعه علمی و پژوهشی در جریان است.
وی اضافه کرد: ظرفیت های مشترک فرهنگی، علمی، دینی و سرزمینی میان دو کشور در سالیان گذشته زمینه ساز توسعه همکاری ها بوده بطوریکه قسمتی از نیروی انسانی بازار کار، متخصصان علمی و دانشجویان غیر بومی مستقر در ایران، از کشور افغانستان به ایران مهاجرت می کنند.
هوشی همین طور با اشاره به اینکه حجم مهاجرت های پناهندگی باتوجه به شرایط افغانستان روندی روبه افزایش خواهد داشت اضافه کرد: در صورتیکه ایران بعنوان یکی از نزدیک ترین مقاصد بین المللی این کشور است، بیش از ۱۱ هزار مهاجر در کشور استرالیا حضور دارند و به ترتیب انگلستان، هند و آمریکا دیگر کشورهایی هستند که از مهاجران افغانستان میزبانی می کنند.
وی با اشاره به اینکه برمبنای آمارهای تحلیل، افزایش حجم متقاضیان مهاجرت های پناهندگی افغانستانی ها در آمریکا از ۳۰هزار نفر فراتر می رود، افزود: با توجه به این روند رو به رشد و فزاینده، روند مهاجرت ها برای کشور ایران افزایش خواهد داشت.
برخی از کشورها نیز وعده پذیرش دانشجویان افغانستان را داده اند بطوریکه بریتانیا وعده داده است به دانشجویان افغان اجازه می دهد تا با دسترسی به ویزاها، بتوانند برنامه های تحصیلی خودرا در بریتانیا به انتها برسانند، با وجود این که قبلاً به آنها هشدار داده بود که تحصیل آنها به تعویق بیفتد.
فرصت ها و لطمه های مهاجرپذیری ایران
پژوهشگر حوزه مهاجرت با اشاره به اینکه روند افزایشی مهاجرت اتباع افغانستان به کشورمان می تواند حاوی لطمه ها و فرصت هایی باشد، اظهار داشت: ایجاد بستر مناسب و سیاست گذاری مبتنی بر آینده نگاری، می تواند لطمه های حجم فزاینده مهاجرت را کاهش داده و تؤامان به فرصتی برای کشور در زمینه کسب وکارهای نوپا و خلاق، توسعه پژوهش های علمی و دانشجویی بیانجامد.
به گفته وی، توسعه برنامه های آکادمیک و پژوهشی، کسب و کارهای خلاق و فناور در کنار همکاریهای بین المللی، از ضرورت هایی است که می تواند از جامعه مهاجر دانشجو و پناهنده افغانستان، ظرفیتی برای توسعه و ارتقای جایگاه نیروی انسانی دانش آموخته، توانمند و ماهر بوجود آورد.


منبع:

1400/06/05
23:55:20
5.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است