کتاب منظر شهری تاریخی با رویکرد کل نگر در توسعه یکپارچه شهری منتشر گردید

کتاب منظر شهری تاریخی با رویکرد کل نگر در توسعه یکپارچه شهری منتشر گردید

به گزارش دانشگاه فارسی کتاب «منظر شهری تاریخی: ریکرود کل نگر در حفاظت و توسعه یکپارچه شهری» توسط انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران چاپ و منتشر گردید.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان جهاد دانشگاهی، کتاب «منظر شهری تاریخی: ریکرود کل نگر در حفاظت و توسعه یکپارچه شهری» نوشته دکتر «پرستو عشرتی»، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، دکتر «درنا عشرتی»، عضو هیات علمی دانشگاه ایالتی بال و دکتر «سمیه فدائی نژاد بهرامجردی»، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در چهار فصل انتشار یافته است.
در فصل نخست این کتاب در بخش مفهوم منظر شهری تاریخی می خوانیم:
شهر بعنوان میراث فرهنگی به دفعات در اسناد بین المللی حفاظت مورد توجه قرار گرفته است. در ابتدای راه حفاظت، مناطق تاریخی بعنوان میراث نامنقول تعریف می شده است. تعریف بافت شهرهای تاریخی و مناطق شهری به صورت معمول بعنوان مجموعه ساختمان های تاریخی منفرد بوده است.
تعریف جامع تری از شهر تاریخی فراتر از مجموعه بناهای تاریخی و یا مرکز شهر تاریخی از منشور نایروبی شروع می شود. هم چنین در منشور واشنگتن هم به رابطه شهر با محیط پیرامون آن – هم محیط طبیعی و هم محیط انسان ساخت – توجه شده است. در بعضی از منشورها بیشتر بر جنبه های ملموس و در بعضی دیگر بر جنبه های ناملموس هم تاکید شده است.
در فصل دوم این کتاب در بخشی با عنوان سفارش نامه یونسکو پیرامون مبحث صیانت از زیبایی و شخصیت منظرها و مکان ها آمده است:
این سفارش نامه «به منظور حفاظت از زیبایی و خصوصیت های مجموعه و چشم اندازهای محیطی شهری و. روستایی تدوین شد» که نقش مهمی در جلب توجه متخصصان و برنامه ریزان به مقیاس فراتر از مقیاس تک بنا داشت. ازاین رو سند مذکور را میتوان اولین گام در توجه به بعد زیبایی شناختی منظرهای طبیعی و شهری دانست.
در بخش «منشور بین المللی حفاظت بناها و سایت ها» این کتاب هم آمده است:
در سال ۱۹۶۴ «دومین کنگره معماران و متخصصان ساختمان های تاریخی» برگزار شد که نتیجه آن «منشور جهانی مرمت» بود که بیشتر بعنوان «منشور ونیز» از آن یاد می شود. این منشور زمینه را برای ایجاد انجمن بین المللی بناها و محوطه ها(ایکوموس) در سال ۱۹۶۵ فراهم آورد؛ سازمانی که آرشیتکت ها، متخصصان مرمت، باستان شناسان و برنامه ریزان شهری را گرد هم می آورد. منشور ونیز اولین بار در سطح اسناد بین المللی مبحث حفاظت را از مقیاس یادمان های تاریخی فراتر می برد و به حیطه بافت های تاریخی ورود پیدا می کند.
کتاب «منظر شهری تاریخی: ریکرود کل نگر در حفاظت و توسعه یکپارچه شهری» مشتمل بر چهار فصل با عنوان های منظر شهری تاریخی از نگاه صاحب نظران، منظر شهری تاریخی در اسناد، بازخوانی و واکاوی مفاهیم و سیاست های حفاظت و توسعه شهری، حفاظت و توسعه مبتنی بر رویکرد منظر شهری تاریخی است.
انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران این کتاب را در ۳۱۸ صفحه و به قیمت ۱۰۰ هزار تومان راهی بازار نشر کرده است.منبع:

1400/06/03
15:33:44
5.0 / 5
322
تگهای خبر: انجمن , دانشگاه , سایت , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است