معاون فرهنگی دانشگاه آزاد:

ممنوعیت برگزاری كنسرت موسیقی در دانشگاه آزاد

ممنوعیت برگزاری كنسرت موسیقی در دانشگاه آزاد

به گزارش دانشگاه فارسی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد در بخشنامه ای اعلام نمود: برگزاری كنسرت های موسیقی در محیط های دانشگاهی ممنوع می باشد و واحدهای دانشگاهی تحت هیچ عنوان یا مراسمی مجاز به برگزاری آن نیستند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، این معاونت در بخشنامه ای ۸ دستورالعمل فرهنگی را به واحدهای دانشگاهی ابلاغ و اجرای آن برای دانشگاه را ضرورتی مهم تلقی و بر رعایت همه جانبه آن تصریح كرد.
حجت الاسلام ابراهیم كلانتری در این بخشنامه به رئیسان واحدهای مركز هر استان (دبیران هیات امنای استان ها)، روسای واحدها و مراكز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام نمود: پاسداشت ارزش ها و هنجارهای اسلامی و فرهنگی و جلوه آن در جامعه مسئولیت های مهمی است كه بر عهده همه اقشار جامعه بویژه مسئولان و دست اندركاران این حوزه است و در این میان دانشگاه بعنوان نماد آزادفكری و آزاداندیشی و محلی برای تضارب افكار و اندیشه های گوناگون، می تواند نقش مهمی در رستگاری جامعه ایفا كند.
وی در ادامه این بخشنامه تصریح كرد: پر واضح است كه دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یكی از مجموعه های بزرگ علمی و فرهنگی برآمده از نظام مقدس جمهوری اسلامی در هدایت بخش عظیمی از جوانان كشور نقش آفرین بوده است. از سویی اصلاح نگرش و رویكرد با تاكید بر اهداف و راهبردهای حوزه فرهنگی، لازمه تغییر در هر مجموعه است و دانشگاه آزاد اسلامی هم از این مهم بركنار نیست. از این رو در دوره مدیریت جدید این دانشگاه، مجموعه مواردی در زیر مورد اشاره قرار می گیرد كه اجرای آن برای دانشگاه ضرورتی مهم تلقی شده و تاكید بر رعایت همه جانبه آن از هر یك از واحدهای دانشگاهی انتظار می رود.
در ادامه این بخشنامه ۸ دستورالعمل فرهنگی كه به واحدهای دانشگاهی ابلاغ گردیده به شرح زیر آمده است:
شورای تخصصی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بعنوان مركز اصلی هدایت و تصمیم گیری برای نامه های فرهنگی در واحدهای دانشگاهی است و برگزاری جلسات و تصمیمات آن اهمیت فراوان دارد.
از این رو انتظار می رود روسای واحدهای دانشگاهی بعنوان روسای این شورا با شرایط مندرج در بخش چهارم از ماده ۱۲ «آیین نامه جامع مدیریت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری» مصوب جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسات شورای فرهنگی را به صورت منظم و فعال تشكیل داده و ضمن رصد مستمر فضای فرهنگی دانشگاه، سیاست گذاری بهینه و رسیدگی به مسائل روزمره فرهنگی، نسبت به انجام وظایف مندرج در آیین نامه یاد شده، اقدام و صورتجلسه شورای فرهنگی را به اداره كل امور فرهنگی و اجتماعی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ارسال نمایند.
جلسات هیات های نظارت بر تشكل های اسلامی در واحدهای دانشگاهی با عنایت به اهمیت مبحث به صورت منظم و فعال، طبق ضوابط و مندرجات «آیین نامه تشكل های اسلامی دانشگاهیان» مصوب ۴۴۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی، تشكیل و گزارش تصمیمات و صورتجلسه مربوطه به اداره كل تشكل های اسلامی- سیاسی دانشگاه ارسال شود.
موضوع سلامت فضای عمومی دانشگاه و رعایت هنجارهایی مانند عفاف و حجاب و پرهیز از استعمال دخانیات در فضای دانشگاه علاوه بر تدابیر مناسب فرهنگی از قبیل برگزاری كارگاه ها، نشست ها و جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ كه به ارتقای شناخت و معرفت دینی و فرهنگی دانشجویان و همكاران دانشگاهی می انجامد نیازمند اقدامات اجرایی مرتبط می باشد.
بنابراین تاكید می گردد روسای و مسئولان فرهنگی واحدهای دانشگاهی نسبت به تحقق صحیح و همه جانبه این امر اهتمامی ویژه و به تناسب نیازهای عینی هر واحد دانشگاهی، تدابیر لازم را اتخاذ كنند.
برگزاری اردوهای فرهنگی، علمی و ورزشی در دانشگاه ها ضروری اجتناب ناپذیر است. با این وجود برگزاری این اردوها به صورت مختلط، تحت هیچ شرایط و عنوانی مجاز نیست. انتظار می رود روسای واحدهای دانشگاهی در جهت تحقق این امر و اجرای «آیین نامه اردوهای دانشجویی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی» مصوب جلسه ۲۹۷ شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراكز آموزشی، مبحث را در جلسه شورای دانشجویی و فرهنگی واحد مطرح و دستور لازم را در مورد اجرای هر چه بهتر این آیین نامه صادر كنند.
اجرای هرگونه برنامه های موسیقی در دانشگاه تنها بر مبنای آیین نامه «برنامه های موسیقایی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر كشور» شماره ۵۲۱۷/ ۹۴/ مصوب جلسه ۲۷۷ شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراكز آموزشی است. ازاین رو برگزاری كنسرت های موسیقی در محیط های دانشگاهی ممنوع می باشد و واحدهای دانشگاهی تحت هیچ عنوان یا مراسمی مجاز نیستند به برگزاری آن اقدام نمایند.
آیین فرهنگی استقبال از دانشجویان جدید و جشن های فارغ التحصیلی همچون برنامه هایی است كه مسئولیت برگزاری آن بر عهده معاونت دانشجویی و فرهنگی هر واحد است. بنابراین مقتضی است معاونان دانشجویی و فرهنگی واحدهای دانشگاهی، ضمن برنامه ریزی دقیق، هر ساله نسبت به برگزاری آن با رعایت جوانب شرعی، اخلاقی و شئون علمی و دانشگاهی در یك روز معین اقدام و از رهاكردن این مهم و یا واگذاری آن به افراد غیر مسئول و یا گروه های فاقد هویت رسمی، پرهیز كنند.
ثمربخش بودن هر گونه فعالیت فرهنگی در دانشگاه ها در گرو محوریت بخشی به دانشجویان و استادان دغدغه مند، فعال و با انگیزه است. در این میان، نقش محوری دانشجویان و استادان مومن، انقلابی و مسئولیت شناس هیچ گاه نباید از توجه مسئولان محترم دانشگاه آزاد اسلامی پنهان بماند. بر این اساس، انتظار می رود مدیران محترم دانشگاه بویژه معاونت فرهنگی و دانشجویی در عموم برنامه های فرهنگی واحد محل خدمت، نسبت به میدان دادن برای نقش آفرینی دانشجویان و استادان انقلابی، توجه همه جانبه مبذول كنند.
تكریم دانشجو، استاد و ارباب رجوع و رعایت شأن دانشگاه در همه ابعاد فرهنگی، آموزشی و پژوهشی، وظیفه ای الهی و انقلابی و تكلیفی قانونی بر عهده همه مسئولان و مدیران محترم دانشگاه است. در همین راستا نظارت مستمر بر فضاهای خدماتی، از قبیل سلف سرویس ها، خوابگاه ها، ورزشگاه ها، كتابخانه ها، سرویس های ایاب و ذهاب و... هیچ گاه نباید مورد غفلت مسئولان امر بویژه معاونان و مدیران فرهنگی دانشجویی قرار گیرد. انتظار آن است كه با تلاش، نظارت مستمر و رفع كاستی های احتمالی در این حوزه، نمونه ای كامل از تكریم و پاسداشت شأن دانشگاه اسلامی به عموم دانشگاهیان عرضه شود.
 

1396/10/25
15:07:29
5.0 / 5
4723
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است