گزارش دانشگاه فارسی؛

جولان ویروس دلتا و اجبار دانشجویان آزاد به حضور در آزمون جامع

جولان ویروس دلتا و اجبار دانشجویان آزاد به حضور در آزمون جامع

به گزارش دانشگاه فارسی در حالی اغلب استانها در شرایط بحرانی کرونایی قرار دارند که دانشگاه آزاد با استناد به داشتن مجوز از ستاد کرونا می گوید، امتحان جامع دکتری تا هفته اول شهریور باید به صورت حضوری برگزار گردد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، این روزها آمار مبتلایان به کرونا در کشور نشان از بحرانی بودن شرایط دارد و از آنجائیکه در رسانه های دیداری و شنیداری اعلام می شود آمار مبتلایان از آغاز ورود کرونا به ایران شکسته شده، نگرانی مردم و مسؤلان امر را بیشتر از گذشته افزایش داده است.
از ماه گذشته با قرار گرفتن در پیک پنجم و افزایش آمار مبتلایان، برخی شهرهای زرد و نارنجی در وضعیت قرمز قرار گرفتند و دانشگاه آزاد اسلامی در بخشنامه ای مورخ ۲۰ تیرماه اعلام نمود به علت شیوع موج پنجم کرونا و در جهت سلامتی دانشجویان، اساتید و همکاران واحدهای دانشگاهی امتحان جامع دوره دکتری تخصصی در شهرهای قرمز برگزار نمی گردد و زمان جدید آن متعاقبا اعلام خواهد شد.
در بخشی از این بخشنامه اینطور آمده است؛ ملاک برگزاری ارزیابی جامع وضعیت بیماری در شهر واحد دانشگاهی مبدا می باشد. همینطور ارزیابی جامع دانشجویان میهمان (طرح تعاون) که شهر محل برگزاری آزمون آنان در وضعیت قرمز بوده، ولیکن واحد دانشگاهی مبدا آنها در وضعیت قرمز نباشد به قوت خود باقی است و این دانشجویان باید به صورت حضوری در امتحانات شرکت نمایند.
در بند دیگر آمده است؛ ارزیابی جامع دانشجویان میهمان (طرح تعاون) که شهر محل برگزاری آزمون آنها در وضعیت قرمز نبوده ولیکن واحد دانشگاهی مبدا آنها در وضعیت قرمز باشد، برگزار نگردیده و به زمان دیگری موکول می شود.

پس از گذشت چند هفته از ابلاغیه قبلی و در حالیکه همچنان جولان دلتا در کشور افراد زیادی را مبتلا و یا به کام مرگ می کشاند، دانشگاه آزاد دو روز گذشته صراحتا اعلام نمود این آزمون حضوری و تا حداکثر تا هفته اول شهریور ماه باید برگزار گردد. در بخشنامه جدید دانشگاه آزاد که متناقض با بخشنامه قبلی است، تاکید گردیده است که واحدهای دانشگاهی که به علت وضعیت قرمز شهر محل واحد دانشگاهی، زمان برگزاری آزمون جامع آنها به تعویق افتاده است باید حداکثر تا آخر هفته اول شهریورماه ۱۴۰۰ نسبت به برگزاری آزمون جامع نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، با رعایت پروتکلهای بهداشتی ابلاغی از جانب ستاد کرونا اقدام نمایند.
در بند دیگری اینطور عنوان شده است که بخش شفاهی آزمون جامع به صورت آنلاین (مانند نیمسال های گذشته) و از راه سامانه های آموزشی مورد تایید دانشگه برگزار می گردد.
در مصاحبه ای که خبرنگار مهر با رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه و همینطور معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد داشت هر دو بر این نکته تاکید داشتند که ستاد کرونا مجوز برگزاری حضوری آزمون را با ظرفیت ۱۰ نفر داده است و سخنگوی ستاد هم اعلام نموده هیچ آزمونی نباید به علت انتشار کرونا لغو شود!

درباره این بخشنامه و توضیحات دانشگاه آزادی ها درباره برگزاری حضوری آزمون، دو نکته را باید یادآور شد؛ نخست آنکه با عنایت به این که هم اکنون در قله پیک پنجم قرار داریم و آمارها همچنان افزایشی ست، آیا وضعیت قرمز شهرها تغییری کرده که دانشگاه آزاد تاریخ جدید برگزاری آزمون را حداکثر تا هفته اول شهریور قرار داده است؟ این آزمون مقرر است در روزهایی برگزار گردد که شرایط آن به مراتب بحرانی تر از زمان قبلی برگزاری آزمون یعنی تیرماه است و بخش اعظم استان ها در وضعیت قرمز قرار دارند.

نکته دوم این که این نقل قول و اظهار نظر از مسولان ستاد کرونا که هیچ آزمون حضوری به علت انتشار کرونا نباید لغو شود آیا چیزی جز افول استاندارهای علمی و بهداشتی در شرایط بحرانی نیست؟
همه اینها در حالی است که هم اکنون برخی دانشگاه های دولتی همچون دانشگاه صنعتی امیرکبیر این مجوز را به دانشکده های خود داده است که به فراخور شرایط، ارزیابی کتبی امتحان جامع دکتری را به صورت مجازی برگزار کنند و آزمون شفاهی آن هم به صورت مجازی برگزار می گردد.
از سوی دیگر معاون آموزشی وزارت علوم هم روز گذشته در گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر ضمن تاکید براینکه آزمون حضوری جامع نداریم اظهار داشت: این آزمون تنها در شرایط خاص و محدود به صورت یک نفره می تواند برگزار گردد در غیر اینصورت نباید حضوری برگزار گردد.
دانشجویان دانشگاه آزاد اعتقاد دارند که با عنایت به بحرانی بودن شرایط کنونی، حضور در حوزه های امتحانی و رفت و آمد آنها خطر مبتلا شدن به این ویروس را که سرایت بالایی هم دارد بالا می برد و همچنان خواهان لغو بخشنامه اخیر هستند.

1400/05/21
12:33:44
5.0 / 5
364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است