اهدای جایزه ملی کارلوس جی فینلای کوبا به رئیس انستیتو پاستور ایران

اهدای جایزه ملی کارلوس جی فینلای کوبا به رئیس انستیتو پاستور ایران

به گزارش دانشگاه فارسی کوبا جایزه ملی کارلوس جی فینلای را به رئیس انستیتو پاستور ایران به علت مشارکت در آموزش، پژوهش و فعالیتهای علمی ۲ کشور اعطا کرد.


به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از وبدا، شورای دولتی کوبا طبق فرمان شماره ۲۸۱ ریاست جمهوری، جایزه ملی کارلوس جی فینلای را به پاس همکاریهای مشترک علمی و فناوری به علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران اعطا کرد. در این حوزه بر اهمیت مشارکت این دانشمند ایرانی در تکمیل موافقت نامه های انتقال دانش فنی و فناوری در حوزه واکسن تاکید گردیده است.
پیش از این، پیشنهاد اعطای این جایزه ملی از جانب وزیر علوم، فناوری و محیط زیست کوبا دکتر آلبا رزا پرز، به پاس همکاریهای علمی و فناوری انستیتو پاستور ایران و علیرضا بیگلری در توسعه واکسن Soberana ۰۲ و انجام مطالعات بالینی مرحله سوم این نامزد واکسن و سپس تأیید استفاده اضطراری از این محصول در ایران به شورای دولتی کوبا عرضه شده بود.
شورای دولتی به ریاست رئیس جمهوری این کشور، نشان ملی کارلوس جی فینلای را به جهت شایستگی ها و مشارکت در توسعه علوم طبیعی یا اجتماعی کوبا و پیشرفت های علمی در خدمت بشریت به شخصیت های علمی ملی و خارجی اهدا می کند.
انستیتو پاستور ایران موسسه ای تحقیقاتی، تولیدی، خدماتی و آموزشی است که با هدف تأمین بهداشت و سلامت جامعه راه اندازی شده و در طول تاریخ نزدیک به صدساله خود در جهت کنترل خیلی از بیماری های عفونی در کشور و دنیا نقش مهمی ایفا کرده است.
این انستیتو از سال ۱۹۲۰ یکی از پیشگامان و قطب های مهم تولید واکسن در منطقه بوده و این روزها با شیوع بیماری کووید۱۹ به صورت مشترک با کوبا در جهت ساخت واکسن کرونا همکاری می کند.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.منبع:

1400/05/17
16:00:00
5.0 / 5
303
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است