ثبت 677 زمین لرزه در تیرماه 1400

ثبت 677 زمین لرزه در تیرماه 1400

رئیس مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از ثبت ۶۷۷ زمین لرزه در تیرماه ۱۴۰۰ توسط شبکه های لرزه نگاری وابسته به این موسسه اطلاع داد.


اسماعیل بایرام نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در پاسخ به این سؤال که از ابتدا تا آخر تیر سال جاری چه تعداد زمین لرزه توسط مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک در نواحی مختلف ایران و مناطق همجوار ثبت و تعیین محل شده است، عنوان کرد: در ماه گذشته، تعداد ۶۷۷ زمین لرزه در کشور و نواحی همجوار به ثبت رسید که از این تعداد ۶۲۴ زمین لرزه با بزرگی کمتر از سه و ۳۷ زمین لرزه با بزرگی بین ۳ تا ۴ و ۱۴ زمین لرزه با بزرگی ۴ تا ۵ و ۲ زمین لرزه با بزرگی بیشتر از پنج به ثبت رسید.
وی افزود: بزرگ ترین زمین لرزه در ۲۷ تیرماه به بزرگی ۵.۶ در مرز استانهای فارس و بوشهر (حوالی خشت فارس و شبانکاره بوشهر) رخ داد.
رییس مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران توضیح داد: در میان استانهای کشور، خراسان رضوی با ۶۳ زمین لرزه و فارس با ۶۱ زمین لرزه بیشترین تعداد زمین لرزه را در تیر ماه داشتند.
بایرام نژاد افزود: در این ماه در استان تهران ۶ زمین لرزه به ثبت رسید که بزرگ ترین آن به بزرگی ۲.۴ در حوالی دماوند رخ داد. همینطور بزرگ ترین زمین لرزه در نزدیکی تهران (حدود فاصله ۱۷۴ کیلومتری از تهران) در ۳۱ تیرماه در دریاچه نمک قم با بزرگی ۴ به ثبت رسید.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، زلزله کشنده ترین سانحه طبیعی است که حدودا همه ایرانی ها لرزش آنرا زیر پای خود حس کرده اند، اما به راستی این سانحه ناگهانی چیست که انسان را در زمان ها و مکان های مختلف غافلگیر کرده و خسارات جانی و مالی فراوانی را برای آن بر جای گذاشته است.
زلزله حادثه ای طبیعی است که بر اثر لرزش زمین به وجود می آید و به صورت معمول در گسل های پوسته سخت زمین و در زیر خاک سطحی رخ می دهد.
زلزله های ایران بیشتر در ژرفای بین ۲ تا ۲۵ کیلومتر با شکستگی های برشی به صورت کششی یا فشاری، یا افقی (امتداد لغز) ثبت می شوند. از انتشار لرزشی که در اثر این شکست پدید می آید، زلزله به وجود می آید.
قدیمی ترین زمین لرزه در ایران که در اسناد به آنها اشاره شده، در ارتباط با سده ششم قبل از میلاد است. "زیبرگ" (۱۹۳۲) به رویداد زمین لرزه های سده ششم قبل از میلاد در شوش اشاره نموده است. ولی "آمبرسیز" و "ملویل" (۱۹۸۱) در مطالعات خود نتوانستند به علل و مدارک اثبات کننده رویدادهای فوق دست یابند.
نخستین زمین لرزه در ایران که در تاریخ ثبت شده است، زمین لرزه سده چهارم قبل از میلاد است که منطقه ری را ویران کرد. در این زمین لرزه شهرهای مختلف و ۲۰۰۰ روستا ویران شد. این زمین لرزه بزرگ بعد از عبور اسکندر از ری (راگا) در ۳۳۰ سال قبل از میلاد روی داده باشد و به احتمال زیاد؛ همانند زمین لرزه بعدی که در این منطقه رخ داده است، بعنوان نمونه زمین لرزه های ۷۴۳ و ۸۵۵ میلادی همراه با چندین رویداد لرزه ای بوده است.
ایران در حالی ۶ درصد تلفات بلایای طبیعی جهان را به خود مختص کرده است که فقط یک درصد جعیت جهان را دارد و بر مبنای مطالعات جهانی، خطر خسارات و زیان های اقتصادی ناشی از حوادث و بلایا در ایران سالانه به صورت متوسط پنج میلیارد دلار است و با عنایت به امکان وقوع ۵۳ مخاطره جزو ۱۰ کشور حادثه خیز جهان و چهارمین در آسیا است.
۵۳ مخاطره یا حادثه طبق سند راهبرد ملی مدیریت بحران ایران شناسایی شده اند که ۱۴ مخاطره اولویت دار از آنها، آتشسوزی (جنگل ها و مراتع - صنعتی و ساختمانی)، آفات نباتی و بیماری های دام، طیور و آبزیان، آلودگی هوا، ازدحام جمعیت، بیابان زایی، بیماری های فراگیر انسانی، حرکات دامنه ای، حوادث حمل و نقل جاده ای، خشکسالی، زلزله، سیل، فرونشست زمین، گردوغبار و طوفان گردوخاک و موج سرما هدف گذاری شده اند که بسته به نیاز و با مخاطرات نوظهور احتمالی، قابلیت بروزرسانی دارد.منبع:

1400/05/11
22:07:35
5.0 / 5
282
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است