فعالیت و پیاده روی در فضای باز تاثیری مثبت بر عملكرد مغز دارد

فعالیت و پیاده روی در فضای باز تاثیری مثبت بر عملكرد مغز دارد

مطالعات اخیر نشان میدهد زمانی که افراد در فضای باز وقت می گذرانند، ساختار مغز و روحیه بهتری خواهند داشت و نتیجه آن افزایش تمرکز، حافظه و سلامت روان شناختی است.به گزارش روز پنجشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، مطالعات پژوهشگران موسسه ماکس پلانک آلمان نشان میدهد افرادی که بطور مستمر در بیرون از منزل فعالیت دارند، مغز پویاتری دارند و از سلامت روانی بیشتری نیز برخوردار می باشند.

در طول پاندمی کووید ۱۹، بیشتر افراد بخش اعظم وقت خودرا در منزل سپری می کنند.

این رویکرد در این شرایط ضروری می باشد، ولی نباید تبدیل به عادت شود، برای اینکه فعالیت منظم و سبک مانند پیاده روی در فضای آزاد یکی از اقدامات موثر برای افزایش سلامت عمومی بدن است.

سلامت روانشناختی نیز از دیگر مزایای فعالیت در فضای آزاد است.

محققان پیاده روی در فضای آزاد را یک فعالیت مفید برای سلامت می دانند.

این مطالعه با بررسی بیش از ۲۸۰ داوطلب و به مدت شش ماه صورت گرفته و نتایج اسکن مغزی نشان می دهد

وقت گذرانی در فضای آزاد تاثیر فوق العاده ای بر ماده خاکستری مغز دارد که نتیجه آن افزایش تمرکز، حافظه و سلامت روان می شود.

پیاده روی در فضای سبز افکار منفی را دور می کند
مطالعات پژوهشگران دانشگاه استنفورد نشان میدهد پیاده روی در طبیعت و فضای سبز، افکار منفی را دور می کند و سبب خوش بینی می شود.

افکار منفی تکراری که بطور معمول نشخوار فکری (rumination) نامیده می شوند، یکی از با اهمیت ترین دلیلهای بروز افسردگی هستند.

مطالعات نشان میدهد پیاده روی در طبیعت و فضای سبز، این افکار منفی و تکراری را بطور کلی از ذهن پاک می کند. در ادامه این تحقیقات آمده است که پیاده روی در زمینهای ورزشی و خشک این تاثیر را ندارد.

شهرنشینی و زندگی در مکان های شلوغ و پرتردد، احتمال بروز انواع بیماریهای روانی و استرس را بیشتر می کند و یکی از روش های غلبه بر این عارضه، پیاده روی در طبیعت است. پیاده روی علاوه بر تاثیر مثبت در روح و روان، بر سلامتی و طول عمر نیز موثر است.

مطالعه پژوهشگران دانشگاه کمبریج انگلیس نشان میدهد که حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی سریع روزانه از مرگ زودرس و اضافه وزن پیشگیری می کند.

نتایج این مطالعه که به مدت ۱۲ سال به طول انجامیده است نشان میدهد که کم تحرکی خطرناک تر و کشنده تر از اضافه وزن است.

به علاوه پژوهش های پژوهشگران فرانسوی نشان میدهد که حداقل چهار ساعت پیاده روی در هفته، خطر بروز سرطان سینه را ۱۰ درصد می کاهد.

در این تحقیق آمده است که سالانه در اروپا حدود ۶۷۶ هزار نفر جان خودرا بر اثر کم تحرکی از دست می دهند؛ در صورتیکه ۳۳۷ هزار نفر به سبب چاقی و اضافه وزن می میرند.

تحقیقات نشان میدهد متاسفانه عادت های غذایی و کم تحرکی در خانواده از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود و فرزندان این عادت ها را از خانواده خود به ارث می برند.

استفاده بی رویه از تکنولوژی های نظیر تبلت، لپ تاپ و تلفن همراه، یکی از با اهمیت ترین دلیلهای کم تحرکی و اضافه وزن است.

نتایج این مطالعه در نشریه The World Journal of Biological Psychiatry انتشار یافته است.منبع:

1400/05/06
10:03:14
5.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است