ساخت پایانه ۱۶ كاناله تحریك سلول های عصبی در دانشگاه امیركبیر

ساخت پایانه ۱۶ كاناله تحریك سلول های عصبی در دانشگاه امیركبیر

به گزارش دانشگاه فارسی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی موفق به طراحی و ساخت ˮپایانه ۱۶ کاناله تمام مجتمع تحریک سلول های عصبیˮ در آزمایشگاه مدارها و سیستم های زیست پزشکی این دانشگاه شد.


به گزارش روز چهارشنبه ستاد توسعه علوم وفن آوری های شناختی، "محمد مهدی احمدی" در این خصوص اظهار داشت: این مدار تحریک کننده سیستم عصبی طراحی شده در این دانشگاه، نسبت به مدارهای مشابه عرضه شده توسط محققان خارج از کشور از بازدهی و کارایی بیشتری برخوردار می باشد.
وی با اشاره به اینکه ایده های استفاده شده در این پایانه تحریک، اخیرا در اداره ثبت اختراعات آمریکا به ثبت رسیده است، اظهار داشت: این سیستم در جهت انجام پروژه "تحریک ۱۶ کاناله تمام مجتمع" تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی انجام شده است.
احمدی اضافه کرد: این پروژه یکی از طرح های در رابطه با طرح ایمپلنت مغزی است که توسط ستاد توسعه علوم شناختی از سال ۱۳۹۵ شروع شد و مورد حمایت قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: پایانه عرضه شده در مدارهای تحریک کننده عصبی همچون پروتز حلزون شنوایی، پروتز بینایی، دستگاه تحریک عمقی مغز و دستگاه تحریک الکتریکی نخاعی هم دارای کاربردهای فراوانی است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: امروزه از مهم ترین چالش ها در ایمپلنت های تحریکی، طراحی و ساخت یک مدار تحریک کننده بافت عصبی بدون وارد آوردن صدمه ای به آن و برای مدت طولانی است.
وی اظهار داشت: برای ایجاد یک تحریک الکتریکی ایمن، یک شرط لازم آن است که میزان بار الکتریکی که در فاز کاتدی تحریک به بافت عصبی تزریق می شود، به صورت کامل در فاز آنودی از بافت عصبی جمع آوری شود که این مسئله در این کار به خوبی در نظر گرفته شده است.
محقق دانشگاه صنعتی امیر کبیر خاطرنشان کرد: نتایج بخشی از این پژوهش در مجله معتبر IEEE Transactions on Power Electronics به چاپ رسیده و تست های تراشه ساخته شده درحال نهایی شدن است.


1400/05/04
21:17:43
5.0 / 5
428
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است