رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی:

طرح های نوآور بسته بندی عناب حمایت می شود

طرح های نوآور بسته بندی عناب حمایت می شود

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اظهار داشت: بسته بندی عناب نقش مهمی در ایجاد ارزش افزوده محصول دارد و نوآوران در این حوزه حمایت می شوند.


جلال الدین صادقی روز سه شنبه در رویداد استارتاپ مجازی نوآوری در بسته بندی عناب و فرآورده های عناب اضافه کرد: مقام معظم رهبری همیشه بر نوآوری در تولید تاکید دارند و فرمودند، تولید علم فقط انتقال آن نیست نوآوری علمی در درجه اول اهمیت است که باید به فرهنگ تبدیل گردد.
وی اظهار داشت: اگر روزی عناب در کشور ناشناخته بود با اقداماتی که در پنج سال قبل صورت گرفته به محصولی شناخته شده در کشور تبدیل گشته و امروز عناب به سراسر کشور ارسال می شود.
رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی عنوان کرد: با تشکیل مراکز رشد علمی، تحقیقات و فناوری و برگزاری رویدادهای متفاوت خوشبختانه نوآوری ها در زمینه های مختلف به فرهنگ تبدیل گشته که امیدواریم شرایط برای عناب هم میسر شود.
وی خاطرنشان کرد: عناب، زرشک و زعفران خراسان جنوبی امروز به گوشه ای از فرهنگ این استان تبدیل گشته است و فقط نمی توان بعنوان محصولات استراتژیک از آنها نام برد.
صادقی اضافه کرد: مرکز تحقیقات گیاهان دارویی از پنج سال قبل فعالیت خودرا در خراسان جنوبی شروع کرد و بصورت ویژه عناب و فرآورده های آنرا در دستور کار قرار داد که موفقیت های قابل توجهی در این عرصه کسب شده است.
وی اظهار داشت: ایجاد مرکز نوآوری عناب، تولید برند بیرناب و تجاری سازی محصولات استراتژیک در قالب سایت های تجارت الکترونیک، برگزاری همایش ملی عناب، ایجاد بانک اطلاعاتی با ۳۰۰ تولیدکننده، تولید ۴۰ مقاله و پنج عنوان کتاب از با اهمیت ترین اقدامات جهاد دانشگاهی در پنج سال قبل در زمینه محصولات استراتژیک خراسان جنوبی بوده است.
عناب و پیشگیری از خام فروشی
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان جنوبی هم در این رویداد استارتاپ مجازی اظهار داشت: عناب از با اهمیت ترین محصولات استراتژیک خراسان جنوبی است و رویداد استارتاپی نوآوری در بسته بندی عناب باید بتواند در جهت پیشگیری از خام فروشی قدم بردارد.
ابوالفضل فورگی افزود: این رویداد باید کمک نماید تا بتوان محصول را بر طبق سلیقه مردم در قالب بسته بندی های شکیل به فروش رساند.
وی اظهار داشت: برگزاری اینگونه استارتاپ ها ضمن ایجاد انگیزه، موجب ایجاد اشتغال و توسعه کارآفرینی می شود.
تجاری سازی و اهمیت سلایق مردم
رییس بنیاد نخبگان استان خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: این رویداد می تواند در معرفی محصول به جامعه داخلی و خارجی موثر باشد اما سلایق و گرایش مردم باید در اولویت قرار گیرد.
سید سعید احمدی زاده اضافه کرد: معرفی محصول عناب ضمن فروش آسانتر موجب افزایش رفاه و معیشت کشاورزان می شود که نقش تعیین کننده ای در کمیت و کیفیت محصول خواهد داشت.
وی اظهار داشت: عناب به لحاظ دارویی و غذایی از اهمیت ویژه ‍ای برخوردار می باشد که نوآوری در شیوه تجاری سازی بهترین روش برای شناساندن آن در عرصه داخلی و خارجی است.
رییس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی عنوان کرد: بدون نوآوری خیلی از کارها روی زمین می ماند بدین سبب باید رویدادهای اینگونه را تشویق کرد برای اینکه هر نوع فروش محصول می تواند به اشتغال و معیشت منطقه کمک نماید.
حمایت از طرح های نوآور
مدیر صندوق کارآفرینی امید خراسان جنوبی هم اعلام نمود: با عنایت به اهمیت پشتیبانی از محصولات استراتژیک استان از تمامی طرح های نوآور در این عرصه حمایت می نماییم.
محمد زنگنه اضافه کرد: صندوق کارآفرینی امید، موسسه مالی حامی کسب و کارهای خرد و کوچک است که با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه از طرح های نوآور حمایت می کند.
وی اظهار داشت: محصولات استراتژیک استان در هیچ جای کشور یافت نمی گردد پس طرح های نوآور در این عرصه می تواند در تجاری سازی و ایجاد ارزش افزوده کمک نماید.
مدیر صندوق کارآفرینی امید خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: بسته بندی عناب از با اهمیت ترین موارد در این حوزه می باشد تا از فروش محصولات با ارزش بصورت فله و خام جلوگیری نماید.
وی اضافه کرد: برای پشتیبانی از طرح های نوآورانه به نفر اول تا سوم این استارتاپ به ترتیب ۱۰۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت خواهد شد.
زنگنه اظهار داشت: صندوق کارآفرینی امید آماده پشتیبانی از تمامی طرح های نوآور است و متقاضیان می توانند بصورت حضوری مراجعه کنند.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا با وجود این که ایران در میان کشورهای تولید کننده عناب در جهان رتبه سوم را دارد نتایج مطالعات صورت گرفته در موضوع تولید و فرآوری این محصول نشان دهنده ضعف تحقیقات و پژوهش های کاربردی در حوزه این محصول راهبردی است.
اغلب صادرات عناب از مراکز تولید این محصول به سایر نقاط کشور و خارج از کشور بصورت محصول خام و فرآوری نشده و در بسته بندی های غیراستاندارد است.
خراسان جنوبی رتبه اول سطح زیرکشت و تولید عناب و زرشک را در ایران دارد و در کنار زعفران محصولات راهبردی این استان محسوب می شوند.
برگزیدگان این استارتاپ بعد از بررسی داوران معرفی خواهند شد.منبع:

1400/04/26
15:02:35
5.0 / 5
362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است