با اعلام اداره كل بورس وزارت علوم؛

تعداد دانشجویان بورسیه خارج و داخل به صفر رسید

تعداد دانشجویان بورسیه خارج و داخل به صفر رسید

بر مبنای اعلام اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم، تعداد احکام بورس خارج و داخل هر دو روندی کاهشی و نزدیک به صفر داشته اند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، تعداد احکام بورس خارج از ۵۲ مورد در سال ۱۳۹۲ به صفر در سال ۱۳۹۹ و تعداد احکام بورس داخل از ۹۶۷ مورد به ۹ مورد در سال ۱۳۹۹ کاهش یافته است.
این اداره کل مهم ترین دلیل این روند کاهشی را نتیجه مثبت سیاست های اتخاذ شده در این مورد با هدف استفاده از توانمندی دانش آموختگان داخل اعلام نموده است.
افزایش تعداد دانش آموختگان دوره دکتری داخل کشور و وضعیت علمی و عمومی مناسب آنان، سبب شد که تأمین اعضای هیئت علمی بوسیله دانش آموختگان داخل و هم بهره گیری از دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور در سرلوحه برنامه های تأمین نیروی هیئت علمی دانشگاه ها قرار گیرد.
به همین دلیل مبحث اعطای بورس خارج به جز در رشته های خاص مورد نیاز دانشگاه ها که امکان ادامه تحصیل در داخل کشور فراهم نبوده، متوقف گردید.
روند صدور احکام بورس داخل هم به علت افزایش دانش آموختگان دوره دکتری دانشگاه های داخل، به صفر میل کرده و بر مبنای تصمیمات اتخاذ شده، دانشگاه ها موظف می باشند تا برای تأمین اعضای هیئت علمی خود از راه فراخوان متمرکز عمل کنند.
فرصت های کوتاه مدت تحقیقاتی دانشجویان دکتری داخل
سال ۹۲ تا ۹۷ با عنایت به رشد فزاینده دوره های تحصیلات تکمیلی و گسترش دوره های دکتری داخل، اعزام دانشجو به خارج روند کاهشی داشته و جایگزین آن به منظور توانمند سازی دانشجویان دوره دکتری داخل اعزام دانشجویان برای دوره های فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت خارج و داخل روند افزایشی داشته است.
از اواسط سال ۹۷ تا کنون به علت اثر منفی تحریم ها در عرضه ویزا به دانشجویان متقاضی فرصت تحقیقاتی، نوسانات و افزایش نرخ فروش ارز، حذف ارز دانشجویی (۴۲۰۰ تومانی) و عدم تأمین اعتبار ارز مورد نیاز بر اساس نرخ قبلی و عدم تخصیص اعتبار ریالی مابه التفاوت در بودجه، روند اعزام دانشجویان برای فرصت تحقیقاتی خارج از کشور هم با کاهش روبرو شده است.
البته روند استفاده از فرصت های تحقیقاتی در دانشگاه های داخل افزایش پیدا کرده است.
تسهیلات دانشجویی و معرفی به بانک برای دریافت ارز دانشجویی
اداره کل بورس وزارت علوم همینطور اعلام نموده است: بررسی تعداد دانشجویان معرفی شده به بانک ها برای دریافت ارز دانشجویی از روند یکنواختی پیروی نمی کند. تعداد دانشجویان دریافت کننده ارز تا سال ۱۳۹۶ روندی کاهشی داشته و در سال ۱۳۹۷ این تعداد به دو برابر افرایش و مجدداً روندی کاهشی دارد.
افزایش شدید قیمت ارز از اواسط سال ۹۷ تابحال سبب کاهش جدی متقاضیان و افت جدی پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور شده است.


منبع:

1400/03/26
10:02:53
5.0 / 5
402
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است