تغییرات آب و هوایی عامل ۳۷ درصد موارد مرگ ناشی از گرما

تغییرات آب و هوایی عامل ۳۷ درصد موارد مرگ ناشی از گرما

پژوهشگران دانشگاه برن واقع در سوییس با مطالعه موارد مرگ ناشی از گرما در 732 شهر مختلف در سراسر جهان در میان سالهای 1991 تا 2018 میلادی دریافتند 37 درصد از این موارد بر اثر افزایش دمای ناشی از کارهای انسان است.


به گزارش روز چهارشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از گاردین، بر طبق این تحقیقات سالانه ۹۷۰۰ نفر تنها در این شهرها جان خودرا بر اثر تغییرات آب و هوایی زمین از دست می دهند، اما آمار مرگ ناشی از این عامل در سراسر جهان، بسیار بالاتر است.
بالاترین میزان مرگ ناشی از گرمایش زمین در شهرهایی است که در منطقه جنوب آمریکا قرار دارند و شهر سائوپائولو با ۲۳۹ مورد مرگ سالانه، بیشترین آمار را به خود مختص کرده است. مناطق جنوبی اروپا و آسیا نیز دارای موارد بالایی از مرگ ناشی از گرمایش زمین هستند.
بگفته پژوهشگران مرگ این افراد رخدادی است که می توان از آن جلوگیری کرد چونکه کارهای بشر تاثیری مستقیم بر آن دارد.
بر اساس برآورد متخصصان سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵ میلادی، تغییرات آب و هوا بین سالهای ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰، منجر به ۲۵۰ هزار مرگ بیشتر در سال، بر اثر سوءتغذیه، مالاریا، گرمازدگی و اسهال می شود.
این سازمان همین طور برآورد کرد که هزینه مستقیم واردشده به بخش سلامت (بدون احتساب هزینه در بخش کشاورزی و آب و فاضلاب) در سال ۲۰۳۰ میلادی، بین دو تا چهار میلیارد دلار در سال باشد. مناطقی با زیرساخت های بهداشتی ضعیف که عمدتاً در کشورهای درحال توسعه قرار دارند، در این شرایط بدون کمک قادر به آمادگی و واکنش نخواهند بود.

تغییر آب و هوا
در طول ۵۰ سال گذشته، کارهای انسانی، خصوصاً سوزاندن سوخت های فسیلی، مقادیر قابل توجهی دی اکسیدکربن و دیگر گازهای گلخانه ای منتشر نموده که سبب انباشتگی گرمای اضافی در قسمت پایینی اتمسفر و افزایش دمای زمین شده است.
در ۱۳۰ سال گذشته، هوای زمین حدود ۰.۸۵ درجه سانتی گراد گرمتر شده است. از سال ۱۸۵۰ میلادی تاکنون، هر ۳۰ سال گرمتر از دهه های قبلی بوده و این پروسه همیشه تکرار شده است. سطح دریاها درحال بالا رفتن است، یخچال های طبیعی ذوب می شوند و الگوی بارش تغییر کرده است و سوانح ناشی از تغییر آب و هوا، هر روز شدیدتر می شوند.

تاثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامت
گرچه گرم شدن هوا ممکنست مزایای موقتی مانند کاهش مرگ ناشی از سرمای شدید یا افزایش تولید محصولات کشاورزی در مناطقی خاص داشته باشد؛ ولی اثرات آن بر حوزه سلامت به شدت منفی است. تغییرات آب و هوا به روش های مختلفی بر عوامل اجتماعی و زیست محیطی تاثیر می گذارد. هوای پاک، آب شرب سالم، غذای کافی و سرپناه امن، با اهمیت ترین عواملی هستند که دستخوش تغییر می شوند.
افزیش شدید دما بطور مستقیم با مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی و تنفسی، خصوصاً در افراد سالمند مرتبط می باشد. بعنوان مثال، موج گرما در تابستان سال ۲۰۰۳ میلادی در اروپا، منجر به ۷۰ هزار مرگ بیشتر شد. افزایش دما، سبب افزایش ازن و آلاینده های دیگر در هوا می شود که بیماریهای قلبی عروقی و تنفسی را تشدید می کنند.
سطح گرده و دیگر مواد آلرژن در گرمای شدید بالاتر است که زندگی ۳۰۰ میلیون بیمار مبتلا به آسم را دشوار می کند.


بلایای طبیعی و الگوهای بارش متغیر
از سال ۱۹۶۰ تاکنون، تعداد بلایای طبیعی در رابطه با آب هوا، سه برابر شده است. این بلایا هر سال منجر به بالای ۶۰ هزار مرگ می شوند که اغلب قربانیان در کشورهای درحال توسعه هستند.
افزایش سطح دریاها و حوادث شدید آب و هوایی، سرپناه انسان ها، تجهیزات پزشکی و خدمات ضروری دیگر را از بین می برد. بیش از نیمی از جمعیت جهان، در فاصله ۶۰ کیلومتری دریا زندگی می کنند که به اجبار باید مهاجرت کنند. مهاجرت این افراد علاوه بر هزینه های هنگفت مالی، طیف وسیعی از اثرات بهداشتی و اختلالات روحی به همراه دارد و بیماریهای مسری را منتقل می کند.
تغییر الگوی بارش بطور مستقیم بر منابع آب شیرین موثر است. اثرات وحشتناک ناشی از کاهش منابع آب شرب سالم و شیرین بر کسی پوشیده نیست. اسهال یکی از با اهمیت ترین نتایج کمبود آب شرب است که هر ساله منجر به مرگ بیش از ۷۶۰ هزار کودک بی گناه می شود. درموارد شدید، کمبود آب منجر به خشکسالی و قحطی می شود.
تغییر آب و هوا سبب شدت سیل و دفعات آن شده است. سیل علاوه بر حمله به منابع آب شیرین، زمینه را برای پرورش حشرات حامل بیماری مانند پشه فراهم می آورد و لطمه های فیزیکی ناشی از آن به خانه ها و تجهیزات درمانی، فاجعه به دنبال دارد.
افزایش دما و بارش متغیر، تولید مایحتاج مورد نیاز افراد را خصوصاً در بخش کشاورزی، در کشورهای کم درآمد و متوسط تحت تاثیر قرار می دهد و سوء تغذیه بیشتر می شود. هر سال حدود ۳.۱ میلیون نفر بر اثر سوء تغذیه جان خودرا از دست می دهند.

تغییر الگوی بیماریهای عفونی
شرایط آب و هوایی به شدت با امراض ناشی از آب و بیماریهای منتقله بوسیله حشرات، انواع حلزون و حیوانات خونسرد دیگر مرتبط می باشد. تغییر آب و هوا فصول انتقال بیماریهای منتقله را طولانی تر می کند. بعنوان نمونه، تغییر آب و هوا خیلی از مناطق چین را تحت تاثیر یک بیماری ناشی از حلزون، به نام شیستوزومیازیس قرار داد.
مالاریا، یکی دیگر از بیماری هایی است که به شدت تحت تاثیر آب و هوا قرار دارد. مالاریا یک مشکل جهانی در زمینه سلامت شمرده می شود که بیش از ۳ میلیارد نفر را در ۹۷ کشور تهدید می کند. سالانه حدود ۶۰۰ هزار نفر بر اثر مالاریا جان خودرا از دست می دهند.
مالاریا بوسیله نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می شود و سلول های قرمز را تخریب می کند. زمانی که گلبول های قرمز تسلیم این انگل می شوند، علائم این بیماری که شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می شود.
این انگل همین طور سبب مشکلات تنفسی شدید، کاهش قندخون، کم خونی شدید و در نهایت بروز کما در بیمار می شود که در صورت نبود درمان کشنده است. کودکان به سبب ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می شوند و از بین می روند.
تب دانگ نیز یکی دیگر از بیماری هایی است که با تغییر آب و هوا مرتبط می باشد.

ارزیابی اثرات بهداشتی ناشی از تغییرات آب و هوایی
ارزیابی سازمان جهانی بهداشت در این عرصه بسیار تقریبی است و فقط زیر مجموعه ای از اثرات بهداشتی درنظر گرفته می شود. با وجود این، پیش بینی می شود که ۲۵۰ هزار مرگ اضافی بین سالهای ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰، ناشی از تغییر آب وهوا باشد، که از این میان ۳۸ هزار مورد به سبب قرار گرفتن افراد سالمند در معرض گرما، ۴۸ هزار مورد به سبب اسهال، ۶۰ هزار مورد به سبب مالاریا و ۹۵ هزار مورد کودکان به سبب سوء تغذیه هستند.

گرمای جهانی تهدیدی جدی برای سلامت کودکان
آکادمی اطفال آمریکا (AAP) با انتشار اطلاعیه ای در سال ۲۰۱۵ میلادی، تغییر آب و هوا و گرمای جهانی را یک تهدید جدی برای تمام کودکان دانست و از تمام متخصصان اطفال و سیاستمداران خواست که با همکاری یکدیگر، بحران ناشی از گرمای جهانی را حل کنند.
تغییر آب و هوا بوسیله افزایش بلایای طبیعی، گرمازدگی و اسهال، کاهش کیفیت هوا، غذا و آب و افزایش بیماریهای عفونی، سلامتی تمام کودکان، خصوصاً در مناطق کم درآمد و متوسط را تهدید می کند.
در این بیانیه آمده است که کودکان نیازمند یک محیط امن و سالم هستند و تغییرات آب و هوا یک تهدید جدی برای سلامت تمام کودکان است.
کاهش گازهای گلخانه ای ناشی از حمل و نقل، تولید غذا و انرژی نقش عمده ای در بهبود سلامت، خصوصاً بوسیله کاهش آلودگی هوا دارد.
حل بحران تغییر آب و هوا یک معضل جهانی است و با همکاری همه ساکنین کره زمین امکان پذیر است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Climate Change انتشار یافته است.


1400/03/21
11:46:38
5.0 / 5
401
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پژوهشگر , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است