میزان متوسط نرخ رشد روزانه كرونا در دنیا به ۴۸ صدم درصد رسید

میزان متوسط نرخ رشد روزانه كرونا در دنیا به ۴۸ صدم درصد رسید

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: میزان متوسط نرخ رشد روزانه بیماری کرونا در دنیا در فروردین به 49 صدم درصد و در اردیبهشت به 48 صدم درصد رسید.


به گزارش روز دوشنبه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، محمد جواد دهقانی با تشریح تازه ترین اطلاعات مستخرج از سامانه نماگرکووید-۱۹ (ISC COVID-۱۹ Visualizer)، اضافه کرد: نتایج نشان میدهد کشورهای ایران با ۱۸.۸ درصد، کانادا با ۱۵.۸ درصد و ترکیه با ۱۵.۲ درصد بیشترین سهم نسبت بیمار جدید به کل بیماران را در اردیبهشت ماه داشتند.
وی افزود: به عبارت دیگر از کل جمعیت بیماران کشور ایران ۱۸.۸ درصد در اردیبهشت ماه به جمعیت بیماران اضافه گردید. اگر مجموع بیماران جدید در ۲ ماه فروردین و اردیبهشت محاسبه شود، بیش از ۳۶ درصد از کل جمعیت بیمار کشور در این ۲ ماه بود.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اشاره کرد: میزان کل جمعیت بیماران کرونائی در دنیا با افزایش ۲۰ میلیون نفر در فروردین به ۱۴۳ میلیون نفر و با افزایش حدود ۲۲.۹ میلیون بیمار جدید در اردیبهشت به ۱۶۶.۵ میلیون نفر رسید که حدود ۱۳.۵ درصد از این جمعیت در اردیبهشت ماه بود. بدین ترتیب میزان متوسط نرخ رشد بیماری روزانه دنیا در فروردین به۴۹ صدم درصد و در اردیبهشت ۴۸ صدم درصد ثبت شده است.

دهقانی درمورد ایران توضیح داد: روند افزایشی آمار بیماران جدید کرونا در کشور از ۲۴۳ هزار نفر در اسفند با رشد ۲ برابری یعنی ۴۹۳ هزار نفر در فروردین ادامه و به ۵۲۹ هزار نفر در اردیبهشت رسید.

وی اضافه کرد: این میزان افزایش، بالاترین میزان ممکن در طول ۱۴ ماه گذشته در کشور بود. با این رقم افزایش، بیماران کشور از ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار نفر به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در آخر اردیبهشت ۱۴۰۰ افزایش یافت.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اشاره کرد: حدود ۱۹ درصد کل بیماران کشور مربوط به بیماران جدید در اردیبهشت ماه امسال هستند، این در حالیست که کل بیماران جدید در اردیبهشت برای برخی کشورها همچون ایتالیا برابر با ۲۹۰ هزار نفر، روسیه برابر با ۲۶۵ هزار نفر، فرانسه ۲۴۲ هزار نفر، اسپانیا ۲۰۰ هزار نفر و انگلیس برابر با ۶۴ هزار نفر گزارش شد.

میزان رشد روزانه بیماران ایران

دهقانی تصریح کرد: میزان متوسط رشد روزانه بیماران کشور که در اسفند به ۳۴ صدم درصد رسیده بود، در فروردین ماه به بالای ۲ برابر یعنی صدم۷۹ درصد و در اردیبهشت به ۶۸ صدم درصد رسید. با این وجود ایران از نظر میزان متوسط روزانه رشد بیماری در اردیبهشت در بین کشورهای همزمان (۱۳ کشور همزمان در انتشار کووید -۱۹: چین، روسیه، ترکیه، برزیل، اسپانیا، آمریکا، فرانسه، ایران، کانادا، انگلیس، آلمان، پاکستان و ایتالیا) در جایگاه اول قرار دارد.

وی افزود: کشورهای کانادا با رشد متوسط روزانه ۵۶ صدم درصد و ترکیه با ۵۴ صدم درصد به ترتیب در ردیف های دوم و سوم قرار دارند. همین طور کشورهای آمریکا با رشد متوسط روزانه ۱۳ صدم درصد، انگلیس پنج صدم درصد و چین ۲ صدم درصد در انتهای جدول کشورهای همزمان قرار دارند. ضمنا در بین کل کشورهای دنیا با جمعیت بیمار بیش از ۸۰۰ هزار نفر (۳۲ کشور) ایران از نظر رشد متوسط بیماری در اردیبهشت ۱۴۰۰ در جایگاه سوم و کشورهای هند با میزان رشد متوسط روزانه ۱.۶۷ درصد جایگاه اول و آرژانتین با ۷۸ صدم درصد در جایگاه دوم قرار دارد.

کل جمعیت فوتی های ایران

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام همین طور اظهار داشت: آمار فوتی ماهیانه ایران که در اسفند ماه ۲ هزار و ۴۶۰ نفر بود در فروردین ماه به بالای ۲ برابر یعنی پنج هزار و ۸۰۱ مورد افزایش و در اردیبهشت با افزایش مجدد به تعداد بی سابقه ۱۰ هزار و ۶۶۹ نفر فوتی جدید رسیده و از این نظر در جایگاه هفتم دنیا قرار گرفت. بر این اساس تا اختتام اردیبهشت کل جمعیت فوتی کشور به حدود ۷۸ هزار نفر رسید.

دهقانی اضافه کرد: از نظر نرخ متوسط رشد فوتی روزانه، ایران در اسفند ۹۹ با پایین ترین میزان و برابر با ۱۴ صدم درصد و در جایگاه ۳۴ دنیا قرار داشت. نرخ رشد فوتی در فروردین با افزایش ۲ برابری به میزان ۰.۳ درصد و در اردیبهشت به ۰.۵ درصد افزایش یافت و در جایگاه ۱۰ دنیا قرار گرفت. همین طور در بین کشورهای همزمان از این نظر در جایگاه چهارم قرار دارد.

وی تصریح کرد: میزان افزایش رشد متوسط فوتی روزانه کشور در اردیبهشت در حالی است که این میزان حدودا برای اغلب کشورهای همزمان سیر نزولی داشت. در وضعیت فعلی و در مقایسه با سایر کشورها وضعیت ایران در هر ۲ شاخص میزان رشد و نیز میزان فوتی کماکان نگران کننده است.

به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، جهت تسریع پروسه اطلاع رسانی در حوزه یافته های جدید علمی در مورد ویروس کووید-۱۹ و کمک به پژوهشگران، سیاست گذاران حوزه سلامت و عموم مردم و نیز پاسخ دهی مطلوب به همه گیری جهانی، سامانه نماگرکووید-۱۹ (ISC COVID-۱۹ Visualizer) را از شروع بروز بیماری راه اندازی کرده است.

اطلاعات این پایگاه شامل تازه ترین مقالات علمی تمام متن انتشار یافته و پیش چاپ و نیز آمار مربوط به وضعیت انتشار بیماری برمبنای نقشه جهانی از وضعیت همه گیری بیماری کووید-۱۹ بوده و با جستجو در آن تازه ترین آمار مبتلایان، مرگ و میر، درمان شدگان و همین طور نسبت های مبتلاشدن به جمعیت به تفکیک هر کشور و مقایسه برمبنای نمودار زمانی مکانی قابل مشاهده می باشد.

آدرس وبگاه این سامانه https: //maps.isc.ac/covid۱۹/)) بوده که بوسیله وبگاه اصلی موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری https: //www.isc.ac)) دردسترس است.

در حال حاضر حدود ۱۸ هزار و ۹ مدرک از آخرین یافته های علمی درباب ویروس کووید-۱۹ در قالب مقاله تمام متن چاپ شده و پیش چاپ در این سامانه در دسترس پژوهشگران و پژوهشگران قرار دارد و البته این اطلاعات بطور روزانه به روز رسانی می شود.


1400/03/19
23:38:03
5.0 / 5
405
تگهای خبر: پژوهشگر , سابقه , علمی , علوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است