استاندار سلیمانیه:

مراكز علمی اقلیم آماده همكاری با دانشگاه كردستان در حوزه پژوهش است

مراكز علمی اقلیم آماده همكاری با دانشگاه كردستان در حوزه پژوهش است

به گزارش دانشگاه فارسی استاندار سلیمانیه عراق اظهار داشت: مراکز علمی و دانشگاه های اقلیم، در حوزه کارهای پژوهشی آمادگی همکاری با دانشگاه کردستان را دارد.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، هه وال ابوبکر روز یکشنبه در بازدید از دانشگاه کردستان گفت: باتوجه به وجود ۱۱ دانشگاه در سلیمانیه و چندین مرکز پژوهشی و پژوهشکده، آمادگی خودرا برای هر گونه همکاری در حوزه انجام تحقیق و پژوهش بصورت علمی با پژوهشکده کردستان شناسی اعلام نموده و خواهان توجه جدی دانشگاه کردستان به برقراری این ارتباط هستیم.
وی با اشاره به انتخاب شهر سلیمانیه عراق بعنوان شهر خلاق ادب از طرف یونسکو، افزود: می توان از این مساله برای برقراری ارتباط و برخورداری از امتیازات آن در ارتباطات علمی بهره گرفت.
استاندار سلیمانیه همین طور خواهان گردآوری آرشیو موسیقی در پژوهشکده کردستان شناسی شد و اشاره کرد: مراکز فرهنگی و هنری اقلیم کردستان عراق آماده همکاری دراین زمینه هستند.
وی همکاری با دانشگاه کردستان را افتخاری برای اقلیم کردستان عراق دانست و تصریح کرد: بمنظور رفع مشکلات موجود برای تحصیل جوانان اقلیم کردستان در دانشگاه کردستان با وزارت علوم گفتگو خواهیم کرد و همه تلاش خودرا در امتداد رفع مشکلات و گسترش همکاری ها بکار خواهیم گرفت.
رئیس دانشگاه کردستان هم اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۵۵۰ نفر از دانشجویان اقلیم کردستان عراق در این دانشگاه در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل هستند.
رحمت صادقی گفت: اکنون و با وجود شیوع ویروس کرونا نیز، ۱۰۰ دانشجوی اهل اقلیم کردستان عراق در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا حضور دارند و درحال تحصیل هستند.
وی ارتباطات دانشگاه کردستان با مراکز علمی اقلیم کردستان عراق را خوب اعلام و افزود: بین دانشگاه کردستان و دانشگاه های اقلیم، تفاهم نامه های همکاری مشترک منعقد شده که نشان از ارتباط نزدیک مراکز علمی ۲ طرف دارد.
رییس دانشگاه کردستان با اعلان اینکه سالانه حدود چهار همایش بین المللی مشترک در دانشگاه کردستان یا دانشگاه های اقلیم برگزار می شود، اضافه کرد: تا حالا و در قالب همکاریهای پژوهشی دوجانبه، بیش از ۱۰۰ مقاله ISI توسط این دانشگاه و دانشگاه های اقلیم کردستان عراق به چاپ رسیده است.
وی اشاره کرد: تشابهات فرهنگی میان استان کردستان و اقلیم کردستان عراق و همین طور همزبانی، عاملی مهم در پیوند دانشجویان اقلیم با دانشگاه کردستان بوده و شرایط خوبی برای ادامه تحصیل آنها فراهم گشته است.
رییس دانشگاه کردستان نبود نام دانشگاه کردستان در لیست اسامی دانشگاه های مورد اعتماد و قابل قبول اقلیم کردستان عراق و بغداد را مشکلی جدی دانست که فرصت جذب دانشجوی بیشتر را سلب کرده است.
دانشگاه کردستان در سال ۱۳۵۳ کار خودرا با عنوان دانش سرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران شروع کرد و در ادامه بعنوان یکی از پردیس های دانشگاه رازی کرمانشاه درآمد و در سال ۱۳۷۰ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان «دانشگاه کردستان» به رسمیت شناخت.
این دانشگاه اکنون هشت دانشکده شامل زبان و ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی، علوم پایه، کشاورزی، منابع طبیعی، مهندسی، هنر و معماری، علوم پایه و فنی - مهندسی بیجار است و هم اکنون بیش از ۱۲ هزار دانشجو در ۵۶ رشته کارشناسی، ۱۱۴ رشته کارشناسی ارشد و ۳۰ رشته دکترا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
منبع:

1400/03/15
15:36:05
5.0 / 5
359
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , جوانان , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است