پوشش گیاهی زمین سریعتر از ۱۸ هزار سال قبل درحال تغییر است

پوشش گیاهی زمین سریعتر از ۱۸ هزار سال قبل درحال تغییر است

به گزارش دانشگاه فارسی نتیجه یک مطالعه جدید نشان داده است پوشش گیاهی زمین امروزه سریعتر از ۱۸ هزار سال گذشته، درحال تغییر است.


به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، تغییرات آب و هوایی به سرعت پوشش گیاهی زمین را تغییر می دهد. در چند دهه گذشته، صدها مطالعه در مورد تأثیرات تغییرات اقلیمی بر اکوسیستم های مختلف انجام شده است.
محققان اقلیم شناسی، بوم شناسان و دیگر محققان در این مطالعه با هم همکاری کرده اند تا تاثیر افزایش دما و تغییر الگوی آب و هوا را در سبز شدن قطب شمال و ترکیب جنگلی را در آمازون ارزیابی کنند.
این محققان که از یک گروه بین المللی بودند، تجزیه و تحلیل جدید را با استفاده از یک پایگاه داده به نام Neotoma Paleoecology انجام دادند. بانک اطلاعات Neotoma Paleoecology، ابزاری با دسترسی آزاد است که داده های اکوسیستم های گذشته را که توسط صدها دانشمند تهیه شده است، جمع آوری و نظارت می کند.
این تحقیق که در تاریخ بیستم مه (۳۰ اردیبهشت) در مجله Science انتشار یافت، از آن حکایت می کند که تاثیر غالب بشریت بر اکوسیستم هایی که امروز بسیار مشهود است، ریشه در نخستین تمدن ها و ظهور کشاورزی، جنگل زدایی و سایر روش هایی دارد که انسان آنها را متاثر ساخته است.
این مطالعه همینطور نشان داده است روند تغییر اکوسیستم در دهه های آینده به سرعت ادامه خواهد یافت؛ چون که تغییرات امروزی آب و هوا به سابقه طولانی این تغییرات پی درپی می افزاید.
همچنین این مطالعه جدید با نشان دادن این که روندهای اخیر تنوع زیستی، آغاز یک شتاب طولانی مدت در تحولات اکوسیستم هستند، تاییدی است بر سایر گزارش های اخیر که نشان می دهند تغییرات تنوع زیستی در جهان در قرن گذشته تسریع شده است.
«جک ویلیامز» استاد جغرافیا در دانشگاه «ویسکانسین-مدیسون» در آمریکا و یکی از نویسندگان این مطالعه، اظهار داشت: این مطالعه نشان داده است ۳ هزار تا ۴ هزار سال پیش، انسان ها تاثیر بزرگی بر جهان داشتند (و) امروز این تأثیر ادامه دارد.
داده های این مطالعه نشان می دهد؛ پوشش گیاهی امروزی، سریعتر از ۱۸ هزار سال قبل یعنی در انتها عصر یخبندان که با عقب نشینی ورقه های یخی و گرم شدن هوا، گیاهان برای تسخیر زمینهای یخی قبلی رقابت می کردند، درحال تغییر است.


1400/03/11
22:57:23
5.0 / 5
555
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سابقه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دوستان دانشگاه فارسی
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است