توسط وزارت بهداشت ابلاغ شد؛

دستورالعمل جدید امتحانات برای دانشجویان علوم پزشكی

دستورالعمل جدید امتحانات برای دانشجویان علوم پزشكی

به گزارش دانشگاه فارسی معاونت آموزشی وزارت بهداشت در مورد دستورالعمل امتحانات آخر ترم و زمان پاسخگویی به سوالات توضیحاتی را ارائه نمود.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در دستورالعمل جدیدی، در مورد دستورالعمل اخیر این معاونت در مورد زمان پاسخگویی به سوالات توضیحاتی ارائه نمود.
متن این دستورالعمل به شرح زیر است؛
احتراماً پیرو دستورالعمل ابلاغی در تاریخ ۲۸ اردیبهشت در مورد یکنواخت سازی آزمون های برخط، برای شفاف سازی بخصوص در مورد بندهای ۲ و ۳ و ۹ دستورالعمل مذکور، مراتب زیر به استحضار می رسد:
۱- زمان قید شده در بند ۲ در خصوص متوسط ۵۰ ثانیه به ازای هر سوال، مبنای کل زمان لازم برای یک آزمون می باشد. بدین سان برپایه تعداد کل سوالات چهار گزینه ای، زمان کل آزمون تعیین می گردد. همانگونه که قبلاً هم اشاره شد یک سوال می تواند ۴۰ ثانیه و سوال دیگر ۶۰ ثانیه زمان داشته باشد ولی متوسط زمان به ازای هر سوال، ۵۰ ثانیه خواهد بود. به عبارت دیگر، زمان لحاظ شده برای هر سوال به صورت متوسط ۵۰ ثانیه می باشد که مبنای محاسبه کل زمان آزمون خواهد بود. (مثال: آزمون ۳۰ سوالی، دارای حداکثر ۱۵۰۰ ثانیه وقت خواهد بود).
۲- در مورد زمان توقف در هر سوال که حداکثر ۵۰ ثانیه اعلام گردیده است (بند ۳ دستورالعمل) این زمان علاوه بر زمان تخصیص داده شده برای هر سوال تصریح شده در بند فوق می باشد. بعنوان مثال در صورتیکه برای یک سوال ۵۰ ثانیه وقت تعیین گردیده است. همانگونه که در دستورالعمل تصریح شده است. با نظر استاد مربوطه تا حداکثر ۵۰ ثانیه هم زمان توقف بر روی آن سوال لحاظ می گردد. بدین سان مثلا اگر زمان لحاظ شده برای یک سوال ۵۰ ثانیه و زمان توقف منظور شده برای آن مثلا ۳۰ ثانیه باشد. کل زمان در اختیار دانشجو برای پاسخ به آن سوال ۸۰ ثانیه خواهد بود و آن سوال تا ۸۰ ثانیه در صفحه در رویت دانشجو برای پاسخدهی خواهد بود. ضمناً امکان دارد نظر استاد، کافی بودن ۵۰ ثانیه برای یک سوال باشد (زمان توقف صفر ثانیه) که در این صورت حداکثر زمان در رویت بودن سوال، همان ۵۰ ثانیه خواهد بود.
باید توجه گردد که در هر حال، کل زمان آزمون بیشتر از زمان حاصل از (تعداد سوال در ۵۰ ثانیه) نخواهد بود. حال اگر دانشجویی در کمتر از ۵۰ ثانیه به یک سوال پاسخ دهد، زمان ذخیره شده را می تواند در قالب کل زمان تخصیص داده شده برای آزمون، برای امکان بازگشت ۱۰ درصدی به سوالات یا پاسخگویی به ۱۰ درصد سوالات ارفاقی (موضوع بند ۴ دستورالعمل)، و یا برای پاسخدهی به سوالات بعدی استفاده نماید.
۳- در مورد سوالات یا آزمون هایی که به صورت تشریحی طراحی می شوند و هم سوالات/آزمون هایی که به لحاظ ماهیت، تشریحی یا با تاکسونومی ۳ محسوب می شوند. نظیر case های بیماری آزمون هایی مانند درس فیزیوپاتولوژی که احتیاج به بررسی case و تحلیل وضعیت بیمار دارند. یا برخی سوالات آزمون آمار، و برخی سوالات آزمون های شیمی که احتیاج به محاسبات یا فرآیندهای تحلیلی خاص دارند. زمان تخصیص داده شده به هر سوال با نظر استاد مربوطه تعیین می گردد. بدیهی است در مورد این نوع سوالات/ آزمون ها سفارش می گردد که از عرضه سوال به صورت ۴ گزینه ای خودداری گردد و دانشجو امکان ثبت روش دست یابی به پاسخ و چاره را داشته باشد.


منبع:

1400/03/11
10:40:15
5.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است