اولین همایش ملی كشاورزی در سایه كرونا در مشهد شروع به كار كرد

اولین همایش ملی كشاورزی در سایه كرونا در مشهد شروع به كار كرد

به گزارش دانشگاه فارسی ایرنا- اولین همایش ملی کشاورزی در سایه کرونا با هدف بررسی تأثیر کرونا بر بخشهای مختلف کشاورزی با حضور کارشناسان و مسولان در رابطه با این مورد در دانشگاه فردوسی مشهد شروع به کار کرد.


رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد روز چهارشنبه در مراسم شروع به کار این همایش در مشهد اظهار داشت: هم اکنون کشور در معرض چند مخاطره همزمان است که تأثیر آن بر روی کشاورزی بر هم کنش دارد و این بخش را مورد تهدید جدی خود قرار داده است.
دکتر احمد نظامی اضافه کرد: الان کشاورزان به خاطر خشکسالی خیلی از منابع علوفه ای خویش را کاهش داده اند که تأثیر آن در بخش دامداری به چشم می خورد و دامدارن در معرص کمبود نهاده های مورد نیاز دام هستند و شاید کشور مجبور باشد در کنار واردات دانه های روغنی مجبور به واردات علوفه هم باشد.
وی افزود: از طرفی تغییرات اقلیمی و افزایش دما در کنار تحریم ها و تورم که کرونا بر این موارد هم تأثیر گذاشته است احتیاج به این دارد تا تصمیم گیرندگان کشوری با برنامه ریزی مناسب در عبور از این شرایط بخش کشاورزی را مورد حمایت جدی خود قرار دهند.
استاد فیزیولوژی گیاهان زراعی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: تسریع در واکسیناسیون کشوری و افرادی همچون کشاورزان که در زنجیره تولید غذایی کشور نقش دارند باید در دستور کار قرار گیرد تا بتوان در کنار رفع موانع به تولید بیشتر محصولات غذایی پرداخت.
نظامی اضافه کرد: کشاورزی حساسیت بسیاری به حوادث طبیعی دارد و کرونا هم بر این مورد تأثیر بیشتری داشته است بگونه ای که کشاورزان بعنوان پیشران صنایع و تولیدات کشور نتوانسته اند به خوبی نقش خویش را ایفا کنند.
وی افزود: هم اکنون نزدیک به ۱۰ درصد محصولات کشاورزی، حدود چهار هزار میلیارد تومان کاهش ارزش داشته است که رقم بسیار بزرگی است.
استاد فیزیولوژی گیاهان زراعی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: از طرفی و با کاهش مسافرت مردم به خاطر رعایت دستورالعملهای بهداشتی زنجیره استفاده از محصولات لبنی گرفتار چالش شده است و خیلی از رستوران داران و محل های اقامتی نتوانسته اند در این زنجیره اقتصادی نقش آفرین باشند که تأثیر آن بر روی کشاورزان و دامداران مشهود است.
نظامی اضافه کرد: بخش تولیدی حالا گرفتار مشکل شده است و به جای تولید محصولات لبنی در فکر تولید شیر خشک و روش های ذخیره سازی محصولات برای کمتر صدمه پذیری گام برداشته است.
وی افزود: همینطور به خاطر کاهش مخاطرات کرونا، انتقال محصولات دامی و کشاورزی با رعایت قرنطینه های بهداشتی هم تأثیر منفی دیگری بر این چرخه داشته است و انتقال محصولات کشاورزی با مشکل رو به رو شده است و بعضی از کشورها فروش محصولات خویش را کم و یا متوقف کرده اند.
رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: باید از کشاورزی حمایت جدی صورت گیرد چونکه آنها نقش بزرگی در سربلندی و استقلال کشور دارند و بر همین مبنا حمل و نقل جاده ای هم تأثیر مهمی در زنجیره اقتصاد کشاورزی دارد.
نظامی ضمن اشاره به مبحث آموزش و پژوهش و تأثیر آن بر زنجیره اقتصادی کشور اضافه کرد: باید دانشجویان در مقطع کارشناسی تشویق به مهارت آموزی و فعالیت در حوزه های کار آفرین شوند.
وی افزود: آموزش و پژوهش در کشاورزی، با شیوع پاندمی کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی باعث ایجاد فاصله بین دانشجویان با کارگاه ها، آزمایشگاه ها و کلاس ها شد گرچه دانشگاه با توجه زیر ساخت آموزش مجازی توانست تا حدودی این مشکل را رفع کند و تابوی این نوع از آموزش شکسته شد.
استاد فیزیولوژی گیاهان زراعی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: علیرغم این در بخش عملی و کاربردی مشکلات خاصی وجود داشت و عدم حضور فیزیکی دانشجویان و فراهم نبودن زمینه آموزش های عملی باعث کندی در این بخش شد ولی حقیقت این است که این کیفیت راضی کننده نیست و از طرفی نباید دانشگاهیان در مخاطره جدی سلامت قرار گیرند تا به سرمایه انسانی علمی کشور ضربه وارد شود.
نظامی اضافه کرد: این شرایط سبب شد برخی فعالیتهای آزمایشگاهی با تهیه فیلم بر طرف شود و در بخش مهارت آموزی و عملیات کشاورزی و کارگاهی هم توانستم با برنامه ریزی به صورت محدود حضور دانشجویان ممکن شود که نتیجه آن تولید گلهای سطح دانشگاه فردوسی توسط دانشجویان این دانشکده بود.
نخستین همایش کشاورزی در سایه کرونا در ۲ روز چهارشنبه پنجم خرداد ماه و پنجشنبه ششم خرداد ماه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می گردد که در روز نخست استادان دانشگاهی و در روز دوم مسئولان کشوری و اتحادیه های مختلف به ایراد سخنرانی می پردازند.
منبع:

1400/03/10
23:01:07
5.0 / 5
384
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است