یك مقام مسئول وزارت بهداشت خبر داد؛

برگزاری انتخابات مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان در مردادماه

برگزاری انتخابات مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان در مردادماه

دانشگاه فارسی: معاون مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت از برگزاری انتخابات مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان در مرداد ماه آگاهی داد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، افسانه صادقی درباب برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی، اظهار داشت: هدف از تشکیل شوراهای صنفی بعنوان جامع ترین نهاد دانشجویی ایجاد بستر مناسب برای مشارکت فعال دانشجویان در امور رفاهی، آموزشی و پژوهشی در رابطه با این عزیزان، پر رنگ نمودن نقش مشورتی دانشجویان در مراحل برنامه ریزی و اجرای کارهای در رابطه با امور صنفی دانشجویی، افزایش آگاهی دانشجویان با تکالیف و حقوق در رابطه با دانشجویان، بهره مندی دانشگاه از ظرفیت های خلاق دانشجویی در امتداد بهبود ارائه خدمات به دانشجویان، انعکاس و پیگیری مشکلات صنفی دانشجویان به مسئولین ذی ربط تا حصول به نتیجه و... است.
این مقام مسؤول به برگزاری مستمر و سالانه انتخابات شوراهای صنفی دانشجویان اشاره نمود و تصریح کرد: از شروع سال ۹۷ با اصلاح و ابلاغ بخشنامه شورای صنفی، دانشگاه هایی که دانشجویان دوره دستیاری و دکترای تخصصی را پذیرش می کنند، موظف به برگزاری انتخابات برای این گروه از دانشجویان شدند. متاسفانه در سال ۱۳۹۹ به سبب شیوع ویروس همه گیر کرونا و به دنبال آن ممانعت از تجمع دانشجویان در فضای دانشگاه ها، تصمیم بر عدم برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان ph.D گرفته شد و همان اعضا و دبیران سابق به فعالیت خود ادامه دادند.
معاون مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت تصریح کرد: با تداوم شرایط موجود و نیمه تعطیل بودن دانشگاه های علوم پزشکی به سبب اختتام نپذیرفتن شرایط پاندمی کرونا در کشور، تصمیم بر ایجاد زیرساخت ها و مقدمات لازم جهت برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان Ph.D. گرفته شد، که نخستین قدم در این راه تهیه و تنظیم دستورالعمل اجرائی انتخابات بود که در اسفندماه سال ۹۹ تحت عنوان "دستورالعمل اجرائی بخشنامه شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی" دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور تدوین شد.
وی اشاره کرد: در امتداد برگزاری انتخابات، این دستورالعمل در شش ماده، ۳۷ بند و ۱۱ تبصره در تاریخ ششم اسفندماه سال قبل به دانشگاه ها ابلاغ گردید که به دنبال این اتفاق دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور موظف شدند، با تشکیل "کمیته نظارت" و "کمیته اجرایی" انتخابات شوراهای صنفی را به طور الکترونیکی برگزار نمایند.
کمیته های نظارت و اجرائی انتخابات در دانشگاه های علوم پزشکی تشکیل شد
صادقی در ادامه به تشکیل کمیته نظارت جهت نظارت بر برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی اشاره نمود و اظهار داشت: کمیته نظارت، وظیفه نظارت بر فرآیندها و مراحل اجرای انتخابات را دارا است که اعضای آن توسط رئیس دانشگاه تعیین می شوند.
معاون مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه کمیته ای نیزتحت عنوان "کمیته اجرایی" انتخابات شوراهای صنفی وجود دارد، اشاره کرد: کمیته اجرائی همان گونه که از نامش مشخص است روند اجرائی انتخابات را بر عهده دارد.
این مقام مسؤول افزود: امکان استفاده از دانشجویان غیر داوطلب برای کاندیداتوری، نیز در کمیته اجرائی جهت برگزاری هر چه بهتر انتخابات وجود دارد، نکته اینکه در صورتیکه این کمیته در روند انتخابات گرفتار مشکل شود می تواند درخواست تعویق ۱۰ روز انتخابات را تا ایجاد زمینه و شرایط مناسب جهت اجرا و برگزاری انتخابات، به کمیته نظارت بدهد.
اول اردیبهشت ماه زمان شروع ثبت نام کاندیداهای شورای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان ph.D
معاون مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه به زمان ثبت نام و چگونگی انجام تبلیغات داوطلبان اشاره نمود و اظهار داشت: ثبت نام از داوطلبان در بستر الکترونیکی از ۲۰ روز پیش از تاریخ برگزاری انتخابات شروع شد و ۷ روز ادامه داشت. در این میان بنا شد در صورتیکه تعداد ثبت نام کنندگان به حد نصاب نرسد، ضمن اطلاع رسانی مجدد، مهلت ثبت نام به مدت ۵ روز ادامه پیدا کند.
او در ادامه بیان داشت: دانشگاه ها موظف شدند درفضای فیزیکی از چهار روز پیش از برگزاری انتخابات، تبلیغات خودرا شروع کنند و ۱۲ ساعت پیش از برگزاری انتخابات باید این تبلیغات خاتمه یابد. شرکت در نخستین دوره از انتخابات الکترونیکی شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان ph.D از ساعت ۹ بامداد تا ۲۰ شب امکان پذیر بوده است و در صورت استقبال و مشارکت از انتخابات و نیاز به اختصاص زمان بیشتر، تا ۲ ساعت این زمان قابل تمدید بوده است.
این مقام مسؤول در ادامه از انجام انتخابات تمامی واحدهای دانشگاهی( خوابگاه و دانشکده ) در یک روز آگاهی داد و اظهار داشت: البته این اختیار به دانشگاه ها داده شده بود تا در صورت نیاز، انتخابات دانشجویان با دستیاران در دو روز متفاوت اجرا شود. جهت مشارکت دانشجویان و دستیارانی که در فضای بیمارستانی حضور دارند و فعالیت می نمایند نیز، کمیته اجرائی موظف شده است اطلاع رسانی لازم درباب برگزاری این انتخابات را در فضای درمانی داشته باشد.
برگزاری انتخابات شورای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان ph.D بصورت مجازی
صادقی از برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی آگاهی داد و اظهار داشت: دانشگاه ها باتوجه به بخش نامه اعلامی، انتخابات خودرا از اول اردیبهشت ماه جاری بصورت الکترونیکی آغاز نموده اند.
معاون مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه انتخاب سامانه برگزاری انتخابات بر عهده دانشگاه ها گذاشته شد تا از هر نظر بهترین سامانه دانشگاهی که دارای بالاترین ضریب امنیتی است را جهت برگزاری انتخابات مورد استفاده قرار دهند، بیان داشت: هم اکنون تعداد زیادی از دانشگاه های علوم پزشکی علاوه بر برگزاری انتخابات، موفق به معرفی دبیران خود شده اند و تا این لحظه اعتراضی در این خصوص وجود نداشته است.
صادقی با اشاره به اینکه هر کدام از شوراهای صنفی دانشجویان در دانشکده ها و خوابگاه ها یک نفر را بعنوان دبیر خود انتخاب خواهند کرد، اظهار داشت: اداره کل دانشجویی وزارت موظف است پس از برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان ph.D، انتخابات "مجمع دبیران " را برگزار کند و مجمع دبیران نیز حداکثر تا اختتام شهریور ماه جاری فرصت دارد تا نخستین جلسه خودرا برگزار کند.
وی با اشاره به اینکه مشروع ترین نهاد دانشجویی را شوراهای صنفی تشکیل می دهد، بیان داشت: از دانشجویان عضو در شوراهای صنفی، خواهش داریم ارتباط خوبی با بدنه دانشجویی و مسؤولان دانشگاه در راه اهداف و حل مشکلات دانشجویی خود داشته باشند تا در سایه این ارتباط و تعامل دو طرفه بتوان مشکلات دانشجویان و دانشگاه را به بهترین نحو احصاء و در راه رفع آن کوشش کرد.


منبع:

1400/03/09
21:15:31
5.0 / 5
425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است