موفقیت جهانی ۲ پژوهشگر كرمانشاهی در حوزه خواب

موفقیت جهانی ۲ پژوهشگر كرمانشاهی در حوزه خواب

به گزارش دانشگاه فارسی ایرنا- ۲ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در لیست نویسندگان نخستین مقاله کارگروه کنسرسیوم ENIGMA (معما) در حوزه خواب (ENIGMA‐Sleep) (معما خواب) قرار گرفتند.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، پروفسور حبیب الله خزایی و خانم دکتر معصومه رستم پور ۲ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هستند که در کنار دیگر پژوهشگران دنیا موفق به نشر این مقاله بین المللی شدند.
دکتر مسعود طهماسیان و پروفسور مجتبی زارعی اعضای هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوری های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی هم در لیست نویسندگان این مقاله قرار دارند.
این مقاله با عنوان ENIGMA‐Sleep: Challenges، opportunities، and the road map (معمای خواب؛ چالش های خواب، فرصت ها و نقشه راه) و با مشارکت ۷۷ پژوهشگر از ۱۵ کشور جهان در مجله تخصصی تحقیقات خواب ( Journal of Sleep Research) منتشر گردید.
پرفسور خزایی روز پنجشنبه در مورد مطالعات انجام شده به ایرنا اظهار داشت: مطالعات تصویربرداری عصبی و ژنتیک درک ما را از نوروبیولوژی خواب و اختلالات آن افزایش داده است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: با این وجود، مطالعات انفرادی معمولاً در شناسایی اثرات منسجم و قابل تکرار محدودیت هایی دارند که همچون آنها میتوان به اندازه متوسط نمونه، خصوصیت های بالینی ناهمگن و روش شناسی های متنوع اشاره نمود.
وی عنوان کرد: این محدودیت ها انجام تحقیقات چند کانونی در مقیاس وسیع به منظور افزایش تعداد نمونه ها و هماهنگ سازی روش های جمع آوری داده، پیش پردازش و تجزیه و تحلیل با استفاده از پروتکلهای معتبر از پیش ثبت شده را ایجاب می کند.
او توضیح داد: کنسرسیوم ارتقاء ژنتیک تصویربرداری عصبی از راه تحلیل فراداده (ENIGMA) یک چارچوب گروهی قدرتمند برای ترکیب مجموعه داده های محل های جداگانه فراهم می آورد.
خزایی اضافه کرد: اخیرا کارگروه ENIGMA‐Sleep با همکاری چندین مؤسسه از ۱۵ کشور جهان برای انجام مطالعات تصویربرداری عصبی و ژنتیک در مقیاس بزرگ به منظور درک بهتر نوروبیولوژی اختلال کیفیت خواب در افراد سالم، نتایج عصبی کمبود خواب، پاتوفیزیولوژی اختلالات خواب، و هم بسته های عصبی اختلالات خواب در میان اختلالات مختلف عصب روان پزشکی، تشکیل شده است.
او یادآوری کرد: اولین مقاله این کارگروه، جزئیات مجموعه داده های موجود و پروژه های درحال انجام در این کارگروه را توصیف می کند و به چالش ها و فرصت های بالقوه یک طرح گروهی در پزشکی خواب می پردازد.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا؛ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشت دانشکده دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، بهداشت، تغذیه، پیراپزشکی و دانشکده پرستاری سنقر و کلیایی دارد.
۸۵ رشته تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مقاطع مختلف دایر است که از این تعداد ۱۴ رشته در مقطع PHD (دکترای تخصصی) است و ۲۰ رشته در دستیاری تخصصی، سه رشته دکترای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، ۲۵ رشته کارشناسی ارشد، ۲۲ رشته کارشناسی و ۲ رشته کاردانی است.
این دانشگاه همینطور ۴۵۳ عضو هیأت علمی دارد.
۱۱۶ دانشجوی خارجی هم در رشته های دکترای عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.
براساس آمارها سالانه بیشتر از ۸۰۰ مقاله در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تولید و منتشر می شود.


1400/03/08
22:33:15
5.0 / 5
416
تگهای خبر: پروژه , پزشك , پژوهشگر , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است