معاون دانشگاه آزاد ؛

رعایت حقوق دانشجویان متخلف در بخشنامه جدید انضباطی

رعایت حقوق دانشجویان متخلف در بخشنامه جدید انضباطی

به گزارش دانشگاه فارسی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اظهار داشت: هم اکنون اصلاحات نهایی در بخشنامه انضباطی دانشجویان اعمال شده و اصل اساسی در این بخشنامه رعایت حقوق دانشجویان متخلف است.فرزاد جهان بین در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه اصلاحات نهایی در بخشنامه انضباطی دانشجویان اعمال شده است، اظهار داشت: بر طبق تاکید ریاست دانشگاه بخشنامه انضباطی دانشجویان دانشگاه آزاد جهت مطالعه و بررسی به کمیته حقوقی دانشگاه ارجاع شده است. از جانب ما کار تدوین و تنظیم بخشنامه تمام است، منتهی قرار بر این است که پس از مطالعه بخش حقوقی دانشگاه، بمنظور تصویب نهایی به هیات امنا برود.
وی درباب تعییرات اعمال شده در بخشنامه انضباطی گفت: همچون تغییرات اساسی این که سعی کردیم بخشنامه ای تدوین نماییم که از یک سو در شورای انضباطی در عین برخورد قاطعانه با تخلفات، از هر نوع برخورد سلیقه ای پرهیز شود و از طرف دیگر اقدامات لازم نیز برای تامین حقوق دانشجو فراهم گردد.
جهان بین اضافه کرد: به طور مثال مباحثی همچون؛ اصل قانونی بودن تنبیهات، اصل برائت، اصل بی طرفی، اصل حق دفاع و اصل تناسب؛ به این معنا که باید بین تخلف و مجازات تناسب وجود داشته باشد، مورد تاکید قرار دارد.
وی با اشاره به این که بخشنامه جدید بر تامین حقوق تاکید دارد، افزود: همین طور پیشنهاد شده است تا ترکیب شورای بدوی و ترکیب شورای تجدید نظر تغییر کند. بدین سان که از اعضای شورای بدوی، فقط رئیس آن؛ آن هم به عنوان دبیر، در شورای تجدید نظر حضور خواهد داشت که فاقد حق رای است. ضمن این که حضور نمایندگان دانشجویان در شورای بدوی پیش بینی شده است.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اظهار داشت: در این بخشنامه در بحث تقلب و نوع برخورد با آن اصلاحاتی انجام شده است. تفکیک بین تخلف و تقلب موجب می شود که باب تقلب باز شود. مثلاً اگر جزوه ای یا یادداشتی در دست دانشجو باشد، حال چه منتفع بشود و چه منتفع نشود، این را به منزله تقلب در نظر خواهیم گرفت.
وی با اعلان اینکه در مجموع تلاش شده است بخشنامه دقیقی تدوین شود تا در عین برخورد قاطعانه با تخلف، از حقوق افراد نیز به شکل کامل پاسداری شود، اظهار داشت: در بخشنامه جدید تاکید محوری بر این است تا از یک قضاوت عادلانه و منصفانه اطمینان حاصل شود.
جهان بین با اعلان اینکه تاکید ما در بخشنامه جدید بر بحث ارشادی و التزامی است، افزود: در این بخشنامه انواع مختلفی از تخلفات همچون تخلفات اخلاقی و به طور نمونه؛ بحث عدم رعایت پوشش اسلامی و ضوابط و دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری هم دیده شده است. منتهی بحث این است که در صورت اصرار و تکرار و تعمد بر تخلفات، برخورد انضباطی صورت خواهد گرفت.


منبع:

1400/02/29
12:10:39
5.0 / 5
408
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است