دبیر شورای مركزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران :

دستیاران زیر فشار روحی و روانی هستند

دستیاران زیر فشار روحی و روانی هستند

دانشگاه فارسی: دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D وزارت بهداشت اظهار داشت: تعداد کشیک های دستیاران به قدری بالا رفته که گرفتار فرسودگی شغلی، خستگی روحی و روانی شده اند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، دکتر هومان پارسایی درباب فوت چند تن از دانشجویان دستیاری دانشگاه های علوم پزشکی تهران و ایران اظهار داشت: باید به جامعه علوم پزشکی و خانواده عزیزان درگذشته تسلیت عرض کنم، آن چه مشخص و غیر قابل انکار است اینکه ما طی چند وقت اخیر عزیزانی از نخبه های کشور را از دست دادیم که خدمات زیادی به جامعه علوم پزشکی ارائه دادند و چه بسا حضورشان می توانست در روزهایی که در آن قرار داریم و با بیماری کرونا در حال مبارزه هستیم، بسیار مفید باشد و بسیار به جامعه و کشور کمک نماید.
وی افزود: بطور قطع فقدان نخبه هایی که از دست دادیم ضایعه بزرگی به جامعه پزشکی وارد کرده است و این غم بزرگ اگر به همین شکل باقی بماند و فکر و چاره ای برای آن پیدا نشود، برای جامعه می تواند گران تمام شود.
این فعال شورای صنفی اضافه کرد: آن چه که باید بیشتر بدان پرداخت واکاوی علت دقیق فوت این عزیزان نیست؛ بلکه آنچه باید بطور دقیق به آن پرداخته شود درس عبرت گرفتن از فوت این عزیزان و رسیدن به چاره ای برای پیش گیری از چنین اتفاقاتی است، بااینکه مشخص شدن علت دقیق فوت این عزیزان نیز در درجه دوم اهمیت قرار دارد.
دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D وزارت بهداشت، با طرح این سوال که چرا ما در جامعه علوم پزشکی، نخبه هایی را که برای خدمت رسانی به مردم تربیت می نماییم به این راحتی از دست می دهیم، اظهار داشت: از اسفند ۹۸ که کرونا شروع شد بصورت پیش بینی نشده ای حجم بالایی از فشار کار بر روی دوش دستیاران گذاشته شد، اما تازه متوجه شدیم این قشر از جامعه علوم پزشکی تا چه اندازه زیر فشار و تحت ظلم قرار دارند.
وی به ناچیز بودن حق الزحمه دستیاران اشاره نمود و اظهار داشت: در کل جامعه دستیاری ما با حداقل حق الزحمه و کمک هزینه تحصیلی در حال خدمت رسانی است. این حداقل حتی از حداقل های حقوق اداره کار نیز پایین تر است. ما دستیارانی داریم که در کنار ارائه خدمات باید نگران هزینه های مالی خانواده باشند؛ این در حالیست که از حدود یک سال قبل که تعداد تخت های بیمارستانی بالا رفته است، تعداد کشیک های این عزیزان به قدری بالا رفته که گرفتار فرسودگی شغلی، خستگی روحی و روانی شده اند.
پارسایی خدمات رفاهی و روانشناسی را از نیازهای مهم دستیاران دانست و اظهار داشت: دستیاران زیرفشار روحی و روانی بسیاری هستند برای اینکه در کنار سختی ارائه خدماتی که دارند، باید ساعت ها ماسک و لباس های حفاظت شده که تحملشان در ساعات طولانی کشیک دشوار است، تاب بیاورند؛ از طرفی کرونا که همه امید داشتیم ظرف یک سال کمرنگ و کمرنگ تر شود مدام در حال وارد شدن به پیک جدید و به تبع آن فشار جدید بر کادر درمان است. تمام نشدن کرونا و ثابت ماندن فشار مضاعفی که یک سال است بارش بیش از همه در کادر درمان بر دوش دستیاران است، همه و همه شرایط دستیاری را سخت کرده است.
دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D وزارت بهداشت، گفت: دیدن چهره بی جان بیمارانی که ساعات و روزهای قبل وارد بخش های درمانی شدند و به سبب کرونا جان خودرا از دست دادند و دیدن تلاش هایی که نتیجه مد نظر دستیار را به دنبال ندارد به تنهایی برای بروز فشارهای روحی و روانی دستیاران کافی است؛ بنا بر این تاکید داریم که باید کارگروه هایی در سطح وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها تشکیل گردد تا مشکلات دستیاران را بررسی نمایند و راه های عملیاتی در کوتاه مدت و بلندمدت به این عزیزان ارائه شود.


منبع:

1400/02/27
22:17:18
5.0 / 5
346
تگهای خبر: پزشك , تحصیل , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است