رییس انجمن آسم و آلرژی:

شدت بیماری آسم در كلان شهرها درحال افزایش است

شدت بیماری آسم در كلان شهرها درحال افزایش است

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران، بیماری آسم را کماکان یک معضل بهداشت جهانی ذکر کرد و اظهار داشت: شدت این بیماری در کشورهای در حال توسعه مانند ایران به ویژه در کلان شهرها و حاشیه این مناطق درحال افزایش است.


دکتر مصطفی معین عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به اینکه این بیماری حدودا در همه کشورها کم و بیش شایع است، اضافه کرد: دلیلهای مختلفی برای این مساله مطرح شده که از مهم ترین آنها می توان به تغییرات آب هوایی اشاره نمود، این مساله به خاطر وجود آلاینده در اتمسفر زمین، سبب شده در شهرها به ویژه کلان شهرها با الودگی بیشتری مواجه باشیم.
وی افزود: طولانی تر شدن گرده افشانی، افزایش گرما، بیشتر بارندگی و سونامی ها سبب افزایش آلرژی و آسم شده است.
رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران اظهار داشت: اگر بتوان عوامل خطر محیطی را کنترل کرد، می توان شاهد پیشگیری اولیه بود که در این حالت نه فقط آسم کاهش می یابد بلکه به وجود نیاید.
۳۳۹ میلیون نفر در دنیا مبتلا به آسم هستند
معین تصریح کرد: طبق آخرین آمار جهانی ۳۳۹ میلیون بیمار مبتلا به آسم در دنیا زندگی می کنند و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۴۰۰ میلیون افزایش کند که نشان میدهد آهنگ رشد ادامه دارد.
وی ادامه داد: در بعضی از کشورهای توسعه یافته جلوی رشد بیماری گرفته شده و ثابت مانده است.
رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران اشاره کرد: شدت آسم هم در کشورهای در حال توسعه مانند ایران به ویژه در کلان شهرها و حاشیه این مناطق درحال افزایش است.
معین افرود: اگر بیماری آسم به خوبی کنترل نشود و تبدیل به آسم مزمن شود، ممکنست به بیماری برگشت ناپذیر تبدیل گردد.
این پزشک متخصص تصریح کرد: تحقیقات اپیدمیولوژیک مختلفی در ۲ دهه گذشته در ایران انجام شده است، حدود ۱۰ سال پیش هم یک متاآنالیز برای مقدار شیوع آسم را انجام دادیم.
معین افزود: در آن تحقیق مشخص شد که حدود یک سوم موارد کودکان در کلان شهر تهران علائم آسم همچون سرفه و خس خس سینه و تنگی نفس را از خودشان نشان دادند.
وی مهم ترین عامل این مساله را آلودگی هوا اعلام نمود و اظهار داشت: همکاری نکردن بیماران، نداشتن آموزش های لازم و آلودگی داخل منازل هم در این مساله تاثیر گذار بوده است.
باورهای نادرست در باره آسم را اصلاح کنیم
رییس انجمن آسم و آلرژی ایران اشاره کرد: بیماری آسم که به تدریج در سطح جهانی اهمیت یافت و مردم آگاهی بیشتر پیدا کردند، شایعات، بدفهمی ها، شبه علم و حتی خرافاتی هم درمورد آن ترویج یافت که باید بصورت علمی با این مساله مقابله شود.
معین اظهار داشت: امروز که دوران اینترنت است و در فضای مجازی و اجتماعی، انواع و اقسام مطالب منتشر می شود و مردم هم به آسانی آنها دسترسی دارند، سبب شده تا تحت تاثیر این مطالب قرار گیرند.
وی افزود: این مطالب می تواند سبب کاهش سفارش های پزشکان یا انجام کارهایی شود که به ضررشان تمام می شود.
رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران اشاره کرد: این باورهای نادرست فقط در ایران نیست و حتی کم و بیش بصورت جهانی مطرح است که باید بصورت علمی با آنها مقابله شود.
وی یکی از مهم ترین راه حل مقابله با این مساله را آموزش های عمومی برای ارتقای سطح آگاهی و سواد سلامت جامعه عنوان نمود.
رییس انجمن آسم و آلرژی ایران همین طور از برگزاری بیست و چهارمین همایش ملی و سالانه روز جهانی آسم با همکاری مرکز تحقیقات اسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز مدیریت بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت در ایام ۱۵ و ۱۶ اردیبهشت ماه بصورت وبیناری آگاهی داد.
معین تصریح کرد: یکی از محورهای این همایش اصلاح باورهای نادرست در مورد بیماری آسم بود که پزشکان و اندیشمندان در اصلاح این موضوع، مواردی را بیان نمودند.منبع:

1400/02/27
10:01:10
5.0 / 5
390
تگهای خبر: آموزش , انجمن , اینترنت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است