تأثیر بحران كرونا در كاهش مصرف مواد ممنوعه در ورزشكاران

تأثیر بحران كرونا در كاهش مصرف مواد ممنوعه در ورزشكاران

به گزارش دانشگاه فارسی پژوهش عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۴۰۰ نشان داده است مصرف مواد ممنوعه در ورزشکاران به شکل معناداری کمتر از غیر ورزشکاران است.به گزارش روز یکشنبه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، در گزارش ارائه شده توسط علی کاشی اطلاعات جدیدی در مورد مصرف مواد افیونی به دنبال بیکاری گسترده و انزوای صدمه زای بوجود آمده توسط قرنطینه های خانگی در دوران کرونا وجود دارد. در سالهای اخیر گرچه گزارش های موجود حکایت از عقب نشینی کمی در مقدار شیوع سوءمصرف مواد افیونی دارد، اما سوء مصرف مواد به صورت کلی همچنان بالا بود.

در ادامه این پژوهش آمده است: با بیکاری تعداد زیادی از نیروی کار و شروع قرنطینه های خانگی در ماه های اخیر به علت بیماری کرونا، گزارش های کارشناسان و شواهد حاکی از تاثیر روانی ناشی از این اتفاق و افزایش خودکشی، همسر و کودک آزاری همینطور افزایش مصرف الکل و مواد مخدر است.

وی اظهار داشت: به گزارش دیوید اسپارکمن در سال ۲۰۲۰، یک آزمایشگاه ملی آزمایش دارو، هنگام مقایسه دوره سال جاری پیش از اعلام وضعیت اضطراری ملی کرونا، با دوره مشابه آن پارسال بیان می دارد روند نگران کننده ای در این خصوص وجود دارد و این موسسه افزایش ۳۲ درصد برای فنتانیل غیر تجویز شده، ۲۰درصد برای مت آمفتامین، ۱۲.۵ درصد برای هرویین و ۱۰درصد برای کوکائین، همراه با افزایش ۱۸ درصد در مصرف بیش از اندازه مواد مخدر را گزارش می کند.

بر اساس گزارش این پژوهشگر، شیوع بیماری کرونا تغییراتی را در مصرف این مواد در ورزشکاران استان تهران بوجود آورده است. در این تحقیق از ورزشکاران سوال شده بود که در ۶ ماه گذشته و در شرایط بحران کرونا تا کنون از چه موادی بهره برده بودند.

بر اساس این اطلاعات مشخص است که مصرف مواد ممنوعه شامل سیگار، مواد مخدر، روانگردان و مشروبات الکلی در دوران بحران کرونا در میان جوانان و نوجوانان ورزشکار استان تهران به شکل بارزی کاهش یافته است.

این محقق پیشنهاد کرد برای کاهش عوارض ناشی از مصرف این مواد در میان این جمعیت بزرگ مبادرت به برنامه ریزی تولید محتوای علمی و آموزشی کرده و دوره های جلوگیری از مصرف این مواد الزامی شود.منبع:

1400/02/08
22:33:32
5.0 / 5
464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است