پژوهشگر دانشگاه بیرجند ۲ گونه جانوری جدید را كشف كرد

پژوهشگر دانشگاه بیرجند ۲ گونه جانوری جدید را كشف كرد

دانشگاه فارسی: عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند 2 گونه جدید از بندپایان را در خراسان جنوبی کشف و نامگذاری کرد.


به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه بیرجند، این پژوهشگر اظهار داشت: بر طبق بررسی های انجام شده مربوط به طرح های پژوهشی روی گونه های جانوری مربوط به بندپایان و عنکبوت مانندها در شهرستان بیرجند، ۲ گونه جدید از زیر رده کنه ها با نام ترومبلا چهکندنسیس ( Trombella chahkandensis Noei، ۲۰۲۱ ) و آکیمنوترومبیوم صبوریی ( Achaemenothrombium saboorii Noei، ۲۰۲۱ ) در استان خراسان جنوبی کشف و به دنیا معرفی گردید.
دکتر جواد نوعی به محل کشف این ۲ گونه اشاره نمود و اضافه کرد: گونه اول از روستای چهکند و گونه دوم از روستای رچ، خراشاد، گیوک و چهارده از توابع شهرستان بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی کشف شد.
وی عنوان کرد: اسم گونه اول از محل کشف آن روستای چهکند و اسم گونه دیگر به افتخار پروفسور علیرضا صبوری (موزه جانورشناسی جلال افشار، گروه گیاه پزشکی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تهران، کرج) نامگذاری شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند در توضیح کشف خود اظهار داشت: گونه های کشف شده از دشمنان طبیعی آفات کشاورزی محسوب می شوند که در کنترل بیولوژیک آفات گیاهی موجب کنترل آفات زیان آور کشاورزی شده و همین طور موجب عدم استفاده از سموم برای کنترل آفات خواهند شد.
وی اضافه کرد: نتایج این تحقیق در مجالت معتبر علمی به نام Biologia و International Journal of Acarology به ترتیب در کشور آلمان و انگلستان چاپ و منتشر گردید.
دکتر جواد نوعی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند است که مدرک دکترای تخصصی حشره شناسی و گرایش سیستماتیک کنه ها دارد.منبع:

1400/02/01
21:50:21
5.0 / 5
309
تگهای خبر: پزشك , پژوهشگر , دانشگاه , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است