عرضه طرح تحقیقاتی پیشگیری از ناباروری بیماران سرطانی در دانشگاه اراك

عرضه طرح تحقیقاتی پیشگیری از ناباروری بیماران سرطانی در دانشگاه اراك

تیم تحقیقاتی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک طرح تحقیقاتی پیشگیری از ناباروری بیماران سرطانی تحت درمان شیمی درمانی و اشعه درمانی را ارائه دادند.


دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی دانشگاه اراک و محقق این طرح تحقیقاتی در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: در این طرح تحقیقاتی به اهمیت حفظ کیفیت بافت تخمدان بعد از پیوند در بیماران سرطانی بهبود یافته پرداختخ شده است.
«سپیده احمدی» اضافه کرد: باآنکه شیوع سرطان در زنان با سنین کمتر از ۵۰ سال در سالهای اخیر رو به افزایش است ولی نسبت مرگ و میر به علت راه های درمانی پیشرفته و مدرن به صورت چشم گیری کاهش یافته و این بیماران با انجام شیمی درمانی یا اشعه درمانی با خطر از کار افتادن تخمدان ها و ناباروری مواجه می شوند.
وی افزود: پیوند تخمدان همچون روش های امیدوارکننده برای حفظ باروری در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی بوده و این روش درمان صدمه ایسکمی-ریپرفیوژن به همراه داشته و ساختمان و عملکرد تخمدان های پیوندی را مختل و آنرا با مشکلات بزرگی روبرو می کند.
محقق این طرح تحقیقاتی تصریح کرد: صدمه ایسکمی-ریپرفیوژن به علت تاخیر در رگ زایی مجدد بوجود آمده و باعث تولید رادیکال های آزاد اکسیژن و به دنبال آن التهاب و آپوپتوز در بافت تخمدان پیوندی می شود که در نهایت صدمه به سلول های فولیکولی و کاهش تعداد فولیکول ها در تخمدان های پیوندی می شود.
احمدی اظهار داشت: هم اینک چاره این مشکل توسط متخصصان باروری در جهان پیدا کردن روش های درمانی با کمک داروهایی است که بتواند باعث افزایش سرعت رگ زایی و کاهش استرس اکسیداتیو و نتایج نامطلوب آن در بافت تخمدان پیوندی در این بیماران شود.
وی اظهارداشت: در این طرح تحقیقاتی با عنایت به این که تائورین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی، آنتی آپوپتوزی، ضدالتهابی و رگ زایی است، برای اولین بار اثر درمانی تائورین را بر رگ زایی و تکوین فولیکول ها در تخمدان موش بعد از پیوند اتوگرفت مورد بررسی قرار گرفت.
دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی دانشگاه اراک اظهار داشت: نتایج این طرح تحقیقاتی نشان داد که تیمار تائورین، رگ زایی را القاء کرده و منجر به کاهش صدمه ایسکمی-ریپرفیوژن و بهبود فولیکولوژنز در تخمدان های پیوندی شده است.
شایان ذکر است که نتایج این مطالعه در چارچوب مقاله ISI به ژورنال European journal of pharmacology (IF=۳.۲۶۳، Q۱) ارسال شده است و مراحل نهایی پذیرش خویش را طی می کند.
این طرح تحقیقاتی توسط تیم تحقیقاتی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک متشکل از دکتر «ملک سلیمانی»، عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک و «سپیده احمدی» دانشجوی کارشناسی ارشد این رشته انجام شده است.
این اثر پژوهشی تحت عنوان اثر تائورین بر رگ زایی و تکوین فولیکولی در بافت تخمدان پیوندی موش، در بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران، انتخاب|شد.
این اثر پژوهشی تحت عنوان اثر تائورین بر رگ زایی و تکوین فولیکولی در بافت تخمدان پیوندی موش، در بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران، انتخاب|شد..
دانشگاه اراک با ۱۱۵ رشته تحصیلی دارای ۳۰۰ عضو هیات علمی است.منبع:

1400/01/31
19:33:57
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است