ساخت زخم پوش نوین آنتی باكتریال به روش شیمی سبز در دانشگاه امیركبیر

ساخت زخم پوش نوین آنتی باكتریال به روش شیمی سبز در دانشگاه امیركبیر

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت زخم پوش هایی به روش شیمی سبز شدند که خاصیت آنتی باکتریال دارد و امکان مشاهده روند ترمیم زخم به علت شفاف بودن را فراهم می آورد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کاووس رزمجوئی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی و ساخت زخم پوش های هیدروژلی نوین» اظهار داشت: در سالهای اخیر پانسمان و زخم پوش های گوناگونی برای درمان زخم های ناشی از جراحات و همینطور زخم های مزمن مانند زخم های دیابتی، سوختگی و زخم بستر معرفی شده اند، اما زخم پوشی که بتواند عملکرد ویژه ای در درمان زخم داشته باشد و به بهبود هرچه زودتر و بهتر زخم بیماران کمک نماید هنوز مورد توجه محققین و پژوهشگران سراسر دنیا است.
وی اضافه کرد: افزایش روزافزون صدمات و سوانح همچون تروما و سوختگی و سایر علل مولد زخم مانند بیماری دیابت و زخم بستر در کشور، ما را بر آن داشت تا با طراحی زخم پوش هیدروژلی نوین به بهبود بیماران کمک کرده و کشور را از واردات این نوع زخم پوش ها بی نیاز سازیم.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: یکی از اهداف ساخت زخم پوش هیدروژلی نوین، بی نیاز کردن کشور از واردات زخم پوش های خارجی است که به علت تحریم ها و افزایش نرخ ارز، ورود این محصولات به داخل کشور با مشکل روبرو شده است.
وی تصریح کرد: در این طرح با بومی ساختن دانش ساخت چنین محصولاتی در داخل عملا کشور از احتیاج به واردات چنین محصولاتی بی نیاز شده و زخم پوش به سادگی در دسترس بیماران قرار می گیرد. همینطور به علت نو ترکیب بودن این زخم پوش هیدروژلی، از نظر علمی هم در مجامع علمی معتبر دنیا حرفی برای گفتن خواهد داشت.
به گفته رزمجوئی، پس از دو سال مطالعه و پژوهش دانش ساخت چنین هیدروژل نوینی با موفقیت به دست آمد و فرایند ساخت و ارزیابی زخم پوش شروع شد. زخم پوش هیدروژلی تابحال خیلی از این آزمون ها و ارزیابی ها را با موفقیت پشت سر گذاشته است.
وی درباره نتیجه این پروژه اظهار داشت: پژوهش صورت گرفته و زخم پوش ساخته شده در صنعت مهندسی پزشکی و حوزه درمان زخم قابل استفاده می باشد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه این طرح در مرحله ارزیابی های حیوانی است، اظهار داشت: زیست سازگاری (ایجاد نکردن سمیت سلولی)، حفظ رطوبت لازم برای زخم، جذب ترشحات زخم، ممانعت از ورود میکروارگانیسم ها به محیط زخم، خواص آنتی باکتریال، مشاهده روند بهبود زخم بدون احتیاج به برداشتن زخم پوش به علت شفاف بودن آن از خصوصیت های این طرح به شمار می روند.
وی اضافه کرد: همینطور قابلیت برداشتن آسان زخم پوش بدون صدمه رساندن به زخم و بافت های اطراف، خواص مکانیکی متناسب با پوست بدن، امکان پیوند زدن زخم پوش به بافت اطراف زخم به منظور قرار گیری طولانی مدت زخم پوش بر روی زخم از دیگر مزایای این محصول به حساب می آید.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در ساخت این زخم پوش از روش شیمی سبز استفاده شده؛ بگونه ای که در حین فرآیند ساخت از هیچ گونه محیط اسیدی یا بازی بهره گرفته نشده است.
وی خاطرنشان کرد: زخم پوش ساخته شده نمونه داخلی ندارد و در مقایسه با نمونه های تجاری خارجی هم از فرمولاسیون نوین و کارآمدتری ساخته شده که در تسریع بهبود زخم بسیار موثر است. کیفیت بالای محصول در مقایسه با نمونه های خارجی، قیمت تمام شده مناسب در مقایسه با نمونه های خارجی، داشتن دانش فنی بومی و عدم تاثیری پذیری عوامل خارجی همچون تحریم ها بر فرآیند ساخت محصول از مزایای این محصول هستند.
وی درباره کاربردهای پروژه اظهار داشت: این زخم پوش نوین در زخم های دیابتی، زخم های ناشی از جراحات و تروما و همینطور زخم های سوختگی قابلیت استفاده دارد.
استاد راهنمای این طرح سعید صابر سمندری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر و همکاران طرح نغمه عرب زاده و سارا احمدی پژوهشگران پسا دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند. این طرح در پژوهشکده فناوری های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و اجرا شده است.منبع:

1400/01/27
12:56:56
5.0 / 5
478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است