۵۱ درصد ایرانی های بالای ۱۵ سال ورزش می كنند

۵۱ درصد ایرانی های بالای ۱۵ سال ورزش می كنند

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس اداره توسعه ورزش های همگانی اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: فقط 51 درصد جمعیت بالای 15 سال در ایران ورزش می کنند و بیش از 59 درصد مردم ایران گرفتار وزن بالا و چاقی هستند.به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، شهناز روزبهانی، در مقاله ای که یک نسخه از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، به بررسی نقش ورزش های همگانی در برون رفت از اثرات مخرب ویروس کرونا پرداخته است.

وی منبع ارقام ارائه شده در مقاله را برمبنای نتایج آمارگیری مرکز آمار ایران از فرهنگ رفتاری خانواده ها ذکر کرد.

در این مقاله آمده است: تربیت بدنی و ورزش جزو لاینفک تعلیم و تربیت و وسیله ای برای رسیدن به سلامت جسمی و روحی افراد شمرده می شود که با مفاهیمی مانند تندرستی، بهداشت، رشد فردی، اجتماعی و سلامت روحی افراد جامعه مرتبط می باشد. توسعه تربیت بدنی و ورزش بعنوان زمینه ساز تامین و تربیت نیروی انسانی سالم و تندرست، قسمتی از برنامه های توسعه ملی بشمار می رود و در این راستا توسعه ورزش دانشگاهی نقش مؤثری در توسعه دیگر مؤلفه های ورزش یعنی ورزش همگانی، قهرمانی، حفظ و توسعه سلامت جسمی و روانی دانشجویان و کارکنان دارا است. ورزش می تواند بعنوان ابزاری بسیار موثر و کارآمد و در عین حال ابزاری کم هزینه در جهت تحقق اهداف مربوط به توسعه به کار گرفته شود.

این مقاله می افزاید: توجّه به ورزش های همگانی و تفریحات سالم یکی از نیازهای همه آحاد جامعه خصوصاً قشر فرهیخته و آینده ساز دانشگاهی است. ورزش تربیتی و همگانی، پایه و اساس ورزش قهرمانی و بستر مناسبی برای انتخاب و پرورش استعدادهای ورزشی در میان جوانان و دانشجویان شمرده می شود. ورزش دانشگاهی بعنوان قسمتی از پروسه ورزش تعلیم و تربیتی، در پی آنست که با فراهم آوردن زمینه های لازم و ایجاد محیط و فرصت مناسب، دانشجویان را در موقعیت های تفریحی و رقابتی سالم قرار دهد. اهمیت و ضرورت ورزش دانشجویی در نظام عالی کشور همیشه مورد توجه مسئولان قرار دارد ولی به سبب نبود شرایط و بستر مناسب، رسیدن به اهداف کلان و راهبردی با نگرانی هایی هم راه است. بدین سبب لازم است با اتخاذ سیاست ها و اجرای شیوه های مناسب، بسترهای لازم برای عینیت بخشی برمبنای مدیریت علمی، هم راستا با بهره بردن از تجربیات کشورهای موفق و پیشگام در این حوزه، شرایط لازم برای موفقیت ورزش دانشجویی فراهم گردد.چند درصد زنان و مردان چاق هستند

روزبهانی در بخش دیگری از نتایج تحقیقات خود در این مقاله آورده است: برمبنای نتایج آمارگیری مرکز آمار ایران از فرهنگ رفتاری خانواده ها، فقط ۵۱ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال در ایران ورزش می کنند. بیش از ۵۹ درصد مردم ایران گرفتار وزن بالا و چاقی هستند و جالب اینجاست که روستاییان نیز آماری نزدیک به آمار شهرنشینان در افزایش وزن دارند. همین طور برمبنای آمارها، ۶۴ درصد زنان و ۴۷ درصد مردان گرفتار کم تحرکی هستند. باتوجه به آمار ذکر شده به این نکته می رسیم که تغییرات زیادی در سبک زندگی ایرانیان به وجود آمده است.

کارشناس ورزش های همگانی اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در ادامه این مقاله نوشته است: با شیوع ویروس کرونا و قرار گرفتن ورزش بعنوان یک فعالیت پرخطر، تحرک، پویایی و نشاط در همه آحاد جامعه کمتر از قبل شده و بروز عواملی مانند کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن، فشارخون، افزایش وزن و چاقی، چربی خون و کبد چرب، افسردگی، کاهش قوای عضلانی و رواج بیماریهای قلبی و عروقی، بیشتر از قبل رایج شده است. تغییر در سبک زندگی فعال با بهره بردن از شیوه های متنوع و هوشمند تمرینات ورزشی در سطح دانشگاه ها برای مواجهه با شرایط بحران اجتناب ناپذیر است.

بر اساس یافته های این مقاله، پیشگیری، کنترل و مبارزه با بیماری پاندمیک کرونا، مستلزم پیش بینی برنامه های خلاق با بهره بردن از منابع انسانی در حوزه تربیت بدنی کشور است. از ین جهت، باید با هدف بازبینی و بازنگری در الگو و سبک زندگی دانشگاهیان، جهت حفظ و تامین سلامت جسمانی و روانی برای رویارویی یا مواجهه با بحران کرونا و ارائه برنامه های عملیاتی برای برون رفت از اثرات مخرب کرونا، مسابقات همگانی را با شکل و شیوه جدید در دانشگاه ها بصورت مجازی برگزار کرد. هدف اصلی از این فعالیت ها و برنامه ها، افزایش کیفیت شیوه های زندگی، افزایش میزان تفریح، شادابی، ارتقای بهداشت و سلامتی افراد با تاکید بر برنامه های مختلف ورزشی پیشنهاد می شود. غنی سازی اوقات فراغت با هدف کسب، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، نشاط بدون محدودیت سنـی، جنسی و با تاکید بر خاصیت هایی چون علایق، ارزان، در دسترس بودن و بدون نیاز به مربی حتی داور خاص که می تواند به شادابی و نشاط همین طور پرورش قوای فکری افراد خصوصاً دانشجویان کمک نماید.ورزش های پرکاربرد در خانه

این مقاله می افزاید: بهبود مسایل ارتباطی همچون ایجاد گروه های اجتماعی، اطلاع رسانی از کارهای ورزشی جدید و بهره گیری از رسانه های جمعی، نقش مهمی در ماندگاری فرهنگ اوقات فراغت ورزشی در پی شیوع ویروس کووید-۱۹ دارد. بدین سبب می توان با تشکیل گروه هایی در فضای مجازی و اشتراک گذاری تجربیات دانشجویان با یکدیگر نسبت به غنی سازی اوقات فراغت در این ایام اقدام نمود. ورزش در خانه با وجود فاصله گذاری اجتماعی و رشته هایی مانند شطرنج مجازی، پرتاب با توپ تنیس روی میز، پرتاب دارت، دوچرخه سواری، آمادگی جسمانی، طناب زنی، کاراته، ووشو و تکواندو بصورت اجرای فرم، روپایی فوتبال، فریزبی، بازی های الکترونیکی، هوش مصنوعی نمونه هایی از کارهای قابل اجرا در روزهای کرونائی شمرده می شود.

رییس اداره توسعه ورزش های همگانی اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در بخش پایانی این مقاله تاکید کرده است: باتوجه به جدید بودن سبک برگزاری این مسابقات(آنلاین و مجازی) مشکلات عدیده ای در برگزاری وجود خواهد داشت. حضور نیافتن دانشجویان در دانشگاه و دسترسی مستقیم نداشتن به قوانین و مقررات سبب کندی کار می شود. در صورت ادامه وضعیت کشور درباب بحران کرونا با ارسال پیامک به دانشجویان اطلاع رسانی لازم درباب نحوه برگزاری مسابقات، ارسال ویدئوها و حتی داوری بصورت مجازی می توان اقدام نمود. باتوجه به امکانات محدود دانشجویان در خانه، اجرای حرکات کششی و تقویتی، تمرینات بدنسازی بدون دستگاه، حرکات ساده ورزشی و سایر موارد را می توان در سامانه های آموزشی جهت بهره برداری دانشگاهیان پیش بینی نمود. در شرایطی که توجهات از ورزش قهرمانی و حرفه ای به سمت ورزش همگانی سوق پیدا کرده، برای پشتیبانی از ورزش همگانی و توجه ویژه به ورزش بوسیله زیرساخت های الکترونیکی و فضای مجازی، با تلاش دانشگاهیان و داوطلبین ورزشی مغتنم است.منبع:

1400/01/26
11:51:58
5.0 / 5
365
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است