عرضه مدلی برای جایگزینی بافت های زنده استخوان انسان

عرضه مدلی برای جایگزینی بافت های زنده استخوان انسان

به گزارش دانشگاه فارسی محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به عرضه مدلی برای جایگزین بافت های زنده استخوانی انسان شدند.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دانشگاه امیرکبیر، آناهیتا احمدی صوفیوند فارغ التحصیل مقطع دکتری دانشکده مهندسی پزشکی این دانشگاه و مجری طرح «مدل سازی، تحلیل و بررسی تجربی پارامترهای موثر در ساخت گرفت استخوانی به روش چاپ زیستی هیبریدی» اظهار داشت: درمان های صدمه های استخوانی وسیع از اهمیت و تقاضای بالایی برخوردار می باشد و این مساله با استفاده از گرفت ها امکان پذیر است.
وی تصریح کرد: هدف این رساله، ساخت گرفت هایی با خواص هرچه نزدیکتر به بافت استخوان است. در این پروژه از دو جنبه بیومکانیکی و بیولوژیکی به آن پرداخته شده است. بدیهی است هر چقدر خواص این گرفت ها به بافت استخوان واقعی نزدیکتر باشد، این درمان ها موفقیت آمیزتر خواهند بود.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: گرفت های موجود از نظر خواص مکانیکی و بیولوژیکی در مقایسه با بافت استخوان دارای محدودیت هایی هستند؛ همینطور نمونه های فوق متخلخل مطلوب خواص مکانیکی پایینی دارند و مواد مورد استفاده در روش چاپ زیستی دارای خواص مکانیکی و بیولوژیکی محدودی هستند.
وی اضافه کرد: نتایج این رساله نشان داد به کمک ترکیب روش های عددی با چاپ زیستی و همینطور بهره گیری از جوهرهای طبیعی گرفته شده از بافت واقعی میتوان گرفت هایی با خواص هندسی، مکانیکی و بیولوژیکی مناسب برای درمان صدمه های وسیع استخوانی تولید کرد.
این محقق تصریح کرد: هدف این رساله، ساخت گرفت هایی با خواص هرچه نزدیکتر به بافت استخوان است که از ۲ جنبه بیومکانیکی و بیولوژیکی به آن پرداخته شده است. از دیدگاه بیومکانیکی، خواص مکانیکی و مورفولوژیکی داربست مورد تحلیل عددی و تجربی قرار گرفته است تا با طراحی میکروساختار آن، ساختارهایی با خواص مکانیکی مطلوب و تخلخل بالا برای گرفت استخوانی ساخته شود.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: خواص بیولوژیکی گرفت هم با استفاده از سنتز جوهر زیستی و استفاده از مواد داربستی با عملکرد مناسب برای بافت استخوان تأمین شده است. این گرفت ها به روش چاپ زیستی هیبریدی کنترل شده، با تکرارپذیری و دقت بالا و همینطور توزیع سلولی یکنواخت ساخته شدند.
احمدی صوفیوند عنوان کرد: احتیاج به تجهیزات مناسب برای چاپ زیستی هیبریدی مشکل اصلی این طرح بود که با استفاده از دوره فرصت مطالعاتی در انیستیتو پزشکی بازساختی ویک فارست آمریکا از پیشگامان این حوزه، این مشکل برطرف شد. این طرح در صنعت پزشکی بازساختی و ساخت جایگزین های بافتی زنده مشابه با بافت واقعی انسان قابل کاربرد است.
وی با اشاره به اینکه آزمون های حیوانی و بکار بردن روش ارائه شده برای بافت های دیگر بدن هم در آینده به کار گرفته خواهد شد، اظهار داشت: نتایج این رساله نشان داد به کمک ترکیب روش های عددی با چاپ زیستی و همینطور بهره گیری از جوهرهای طبیعی گرفته شده از بافت واقعی میتوان گرفت هایی با خواص هندسی، مکانیکی و بیولوژیکی مناسب برای درمان صدمه های وسیع استخوانی تولید کرد.
این محقق افزود: از منظر میکروساختارهای ارائه شده و پیشبینی خواص مکانیکی با دقت بالا، نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد و از نظر استفاده از روش چاپ زیستی هیبریدی، نمونه داخلی مشابه ندارد.
اساتید راهنمای این طرح نبی الله ابوالفتحی و عطااله هاشمی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند. همینطور از این طرح ۲ مقاله در مجلات Additive Manufacturing (IF=۷) و Polymers for Advanced Technologies (IF=۲.۵) به چاپ رسیده است.منبع:

1400/01/19
11:29:31
5.0 / 5
369
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است