گونه برزیلی كرونا بهبودیافتگان این بیماری را باردیگر آلوده می كند

گونه برزیلی كرونا بهبودیافتگان این بیماری را باردیگر آلوده می كند

به گزارش دانشگاه فارسی نتایج یک تحقیق نشان داده است که گونه برزیلی ویروس کرونا مسری تر است و می تواند افرادی را که قبلا به کووید-۱۹ مبتلا شده اند، باردیگر آلوده کند.


به گزارش روز چهارشنبه بی. بی. سی نیوز، این مطالعه نشان داده است که گونه P.۱ ویروس کرونا که برای نخستین بار در برزیل پیدا شد و هم اکنون در انگلیس هم مشاهده شده است، می تواند از ایمنی بوجود آمده توسط عفونت قبلی ویروس کرونا فرار کرده و فرد را باردیگر آلوده کند.
این مطالعه که نخستین مطالعه مفصلی است که در مورد این گونه از ویروس کرونا انجام شده است، بر مبنای تجربیات حاصل از «مانائوس» در برزیل که توسط گونه P.۱ به سختی مورد برخورد قرار گرفته است، نشان داده است که قابلیت انتقال P.۱ به احتمال زیاد ۲ برابر کووید قبلی در این کشور است.
این مطالعه احتمال عفونت مجدد به گونه P.۱ را میان ۲۵ درصد و ۶۰ درصد عنوان کرده است. با این وجود یکی از محققان اصلی این مطالعه شیوع سریع گونه P.۱ ویروس کرونا را در انگلیس بعید اعلام نمود و اظهار داشت: تا کنون تنها ۶ مورد از این آلودگی در انگلیس شناسایی شده که سه مورد در «اسکاتلند» و ۲ مورد در منطقه «گلاسترشایر» گزارش شده است و این موارد از نزدیک تحت کنترل قرار دارند.
محققان نسبت به اعلام نتایج شیوع این گونه جدید در انگلیس با احتیاط صحبت کرده اند. شارون پیکاک رئیس گروه تحقیقاتی «کاگ یوکه» (COG-UK) که رفتارهای ژنتیکی گونه های جدید کرونا را بررسی می کند اظهار داشت: مطالعات انجام شده هنوز نباید عمومیت داده شود. وی با این وجود نسبت به رفتار ویروس جدید و شیوع آن ابراز تردید کرد.
گزارش ها حاکی می باشد که ویروس جدید برزیلی شباهت های زیادی را از نظر لحاظ ساختار ژنتیکی به کرونای انگلیسی دارد. کرونای انگلیسی به علت قدرت آلوده کنندگی بالا در این کشور غالب شده است.
دکتر استر سابینو متخصص بیماری های عفونی از دانشگاه «سائو پائولو» در برزیل هم اظهار داشت: برای شروع یک اپیدمی به شناسایی موارد خیلی از آلودگی به یک ویروس نیاز است. تنها ۶ مورد آلودگی برای شروع یک همه گیری بسیار اندک است. به نظر من اگر مراقبت کنید و ردیابی تماس انجام دهید، میزان آلودگی به این ویروس کاسته می شود.
به گفته محققان، گونه P.۱ ویروس کرونا به احتمال زیاد ااوایل ماه نوامبر ظهور کرد به سرعت گسترش یافت و سبب عفونت مجدد بسیاری شد.
با اینکه داده های این مطالعه مقدماتی است اما متناسب با آنچه است که محققان گمان می کنند و آن این است که بعضی از گونه های جدید ویروس کرونا که در جهان مشاهده می شود، مسری تر هستند و می توانند از مصونیتی که افراد بهبود یافته از کرونا ضد کوویدایجاد کرده اند، فرار کنند.
این مبحث یک سری سوالاتی را در مورد چگونگی عملکرد واکسن های فعلی که مطابق گونه های اولیه ویروس کرونا طراحی شده اند، مطرح می سازد.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز همه گیری جهانی (پاندمی) این بیماری را تأیید کرد.
بیماری کرونا بر مبنای آمار رسمی کشورها تابحال حدود ۱۱۲ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیشتر از ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر هم بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خویش را از دست داده اند. در ایران هم تابحال یک میلیون و ۶۲۳ هزار و ۱۵۹ نفر در کشور به صورت قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تعداد جان باختگان کرونا هم به ۵۹ هزار و ۹۸۰ نفر رسیده است.
به تازگی جهش ویروس کرونا در انگلیس و آفریقا که باعث افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.


1400/01/12
15:08:21
5.0 / 5
436
تگهای خبر: دانشگاه , طراحی , متخصص , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است