معاون وزیر علوم:

كاوشگر خلیج فارس توسعه علوم دریای را فراهم می آورد

كاوشگر خلیج فارس توسعه علوم دریای را فراهم می آورد

به گزارش دانشگاه فارسی معاون پژوهش و فناری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: کاوشگر اقیانوس پیمای خلیج فارس ظرفیت خوبی در امتداد توسعه علوم دریایی کشور دارد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، غلامحسین رحیمی شعرباف در بازدید از شناور کاوشگر خلیج فارس اضافه کرد: کاوشگر خلیج فارس ظرفیت مناسبی را ‏برای ‏موسسات پژوهشی و دانشگاه های کشور که در زمینه علوم دریایی و اقیانوسی و دریایی فعالیت می نمایند به وجود آورده ‏است.
وی گفت: باید با برنامه ریزی مناسب و استفاده از منابع مشترک پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ‏و ‏دانشگاه های ساحلی جنوب، گشت های مشترک تحقیقاتی را پایه ریزی کرد تا اعضای هیأت علمی و ‏دانشجویان ‏تحصیلات تکمیلی بتوانند از این ظرفیت در امتداد توسعه علوم دریایی کشور استفاده کنند. ‏
در این بازدید ۶ ساعته که با همراهی علی اکبر شیخی فینی رئیس ‏دانشگاه ‏هرمزگان، محمد شریف رنجبر رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس(قشم)، بهروز ابطحی رئیس ‏پژوهشگاه ملی ‏اقیانوس شناسی و علوم جوی و همین طور تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه هرمزگان انجام شد، ‏ضمن آشنایی معاون پژوهش و فناری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بخش ها و امکانات مختلف کاوشگر و ظرفیت تحقیقاتی آن، یک دوره فعالیت نمونه برداری با ‏حضور بازدیدکنندگان ‏انجام شد.
کاوشگر خلیج فارس
یکی از ابزارهای پایش در شناخت و اکتشاف پهنه دریاها، برگزاری گشت­ های دریایی است که به کمک شناورهای تحقیقاتی میسر می­ شود، به رغم نیاز موسسات و دستگاه های مختلف کشور به شناور تحقیقاتی تخصصی، تا چند سال پیش کشور به چنین ابزاری مجهز نبوده است. این نیاز پژوهشگاه ملی اقیانوس­ شناسی و علوم جوی را بر آن داشت تا در سال ۱۳۸۷ پیشنهاد تهیه و تجهیز یک شناور تخصصی اقیانوس ­شناسی را در قالب یک طرح جامع بمنظور اقیانوس­ شناسی آب های عمیق به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه کند، این پیشنهاد با مساعدت این معاونت و توجه ویژه رئیس جمهوری وقت به بار نشست و قرار شد یک کشتی تحقیقاتی که بتواند پاسخگوی نیاز کشور دراین زمینه باشد تهیه شود.
عملیات ساخت این شناور در موافقت­ نامه­ ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اردیبهشت سال ۱۳۹۰ توسط مجتمع شهید درویشی وابسته به سازمان صنایع دریایی کشور شروع و پژوهشگاه ملی اقیانوس­ شناسی و علوم جوی بعنوان مجری طرح تعیین شد.
فرآیند ساخت این کشتی چهار سال طول کشید و با ۴۰ درصد صرفه جویی ارزی با هزینه ای بیش از ۲۷ میلیارد تومان ساخته شد، در اختیار داشتن شناور تحقیقاتی برای هر کشور بمنظور انجام مطالعات و آزمایش های میدانی در سطح و زیر دریا، زمینه ساز پیشرفت در حوزه تحقیقاتی و بهره مندی از مزایای آن در صنعت و حفظ محیط زیست است، حضور فعال ایران در جستجوهای دریایی مانند پایش و اکتشاف در اقیانوس ها زمینه ساز نقش آفرینی بیشتر کشور در کارهای منطقه ای و فرامنطقه ای خواهد بود.
شناور کاوشگر خلیج فارس به صورت رسمی در مراسمی در بندر عباس در روز سه ­شنبه ۲۶ بهمن­ ماه ۱۳۹۵ در خلیج فارس به آب اندازی و به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی تحویل داده شد.
منبع:

1400/01/05
16:27:33
5.0 / 5
393
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است