گونه برزیلی كرونا بهبودیافتگان این بیماری را باردیگر آلوده می كند

گونه برزیلی كرونا بهبودیافتگان این بیماری را باردیگر آلوده می كند

دانشگاه فارسی: نتایج یک پژوهش نشان میدهد که گونه برزیلی ویروس کرونا مسری تر است و می تواند افرادی را که قبلا به کووید-19 مبتلا شده اند، باردیگر آلوده کند.


به گزارش روز چهارشنبه بی. بی. سی نیوز، این مطالعه نشان میدهد که گونه P.۱ ویروس کرونا که برای نخستین بار در برزیل پیدا شد و هم اکنون در انگلیس نیز مشاهده شده است، می تواند از ایمنی به وجود آمده توسط عفونت قبلی ویروس کرونا فرار کرده و فرد را باردیگر آلوده کند.
این مطالعه که نخستین مطالعه مفصلی است که در مورد اینگونه از ویروس کرونا انجام شده است، برمبنای تجربیات حاصل از «مانائوس» در برزیل که توسط گونه P.۱ به سختی مورد به هدف خوردن قرار گرفته است، نشان میدهد که قابلیت انتقال P.۱ به احتمال زیاد ۲ برابر کووید قبلی در این کشور است.
این مطالعه احتمال عفونت مجدد به گونه P.۱ را میان ۲۵ درصد و ۶۰ درصد عنوان کرده است. با این وجود یکی از پژوهشگران اصلی این مطالعه شیوع سریع گونه P.۱ ویروس کرونا را در انگلیس بعید اعلام نمود و اظهار داشت: تا کنون تنها ۶ مورد از این آلودگی در انگلیس شناسایی شده که سه مورد در «اسکاتلند» و ۲ مورد در منطقه «گلاسترشایر» گزارش شده است و این موارد از نزدیک تحت کنترل قرار دارند.
محققان نسبت به اعلام نتایج شیوع اینگونه جدید در انگلیس با احتیاط صحبت کرده اند. شارون پیکاک رئیس گروه تحقیقاتی «کاگ یوکه» (COG-UK) که رفتارهای ژنتیکی گونه های جدید کرونا را بررسی می کند اظهار داشت: مطالعات انجام شده هنوز نباید عمومیت داده شود. وی با این وجود نسبت به رفتار ویروس جدید و شیوع آن ابراز تردید کرد.
گزارش ها حاکیست که ویروس جدید برزیلی شباهت های زیادی را از نظر لحاظ ساختار ژنتیکی به کرونای انگلیسی دارد. کرونای انگلیسی به سبب قدرت آلوده کنندگی بالا در این کشور غالب شده است.
دکتر استر سابینو متخصص بیماریهای عفونی از دانشگاه «سائو پائولو» در برزیل نیز اظهار داشت: برای شروع یک اپیدمی به شناسایی موارد خیلی از آلودگی به یک ویروس نیاز است. تنها ۶ مورد آلودگی برای شروع یک همه گیری بسیار اندک است. به نظر من اگر مراقبت کنید و ردیابی تماس انجام دهید، میزان آلودگی به این ویروس کاهش پیدا می کند.
به گفته پژوهشگران، گونه P.۱ ویروس کرونا به احتمال زیاد ااوایل ماه نوامبر ظهور کرد به سرعت گسترش یافت و موجب عفونت مجدد بسیاری شد.
با اینکه داده های این مطالعه مقدماتی است اما متناسب با آنچه است که پژوهشگران گمان می کنند و آن این است که تعدادی از گونه های جدید ویروس کرونا که در جهان مشاهده می شود، مسری تر هستند و می توانند از مصونیتی که افراد بهبود یافته از کرونا مقابل کوویدایجاد کرده اند، فرار کنند.
این موضوع یک سری سوالاتی را در مورد چگونگی عملکرد واکسن های فعلی که مطابق گونه های اولیه ویروس کرونا طراحی شده اند، مطرح می سازد.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز همه گیری جهانی (پاندمی) این بیماری را تأیید کرد.
بیماری کرونا برمبنای آمار رسمی کشورها تا حالا حدود ۱۱۲ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند. در ایران نیز تا حالا یک میلیون و ۶۲۳ هزار و ۱۵۹ نفر در کشور بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تعداد جان باختگان کرونا نیز به ۵۹ هزار و ۹۸۰ نفر رسیده است.
به تازگی جهش ویروس کرونا در انگلیس و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.منبع:

1399/12/29
18:02:30
0.0 / 5
428
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است