در نشست خبری مطرح شد؛

جزئیات برگزاری نخستین رویداد كرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه آزاد

جزئیات برگزاری نخستین رویداد كرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه آزاد

دانشگاه فارسی: نخستین رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی دانشگاه آزاد با حضور 336 تیم از سراسر کشور در نیمه دوم فروردین ماه در واحدهای استان تهران انجام می شود.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، فرزاد جهان بین در نشست خبری نخستین رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی که ظهر امروز در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد برگزار شد، اظهار نمود: یکی از مقدمات تحقق تمدن نوین اسلامی، تحقق دانشگاه تمدن ساز است؛ دانشگاه به جهت اینکه تمدن ساز شود باید نظریه تولید نماید و نیروی انسانی در تراز آن تمدن را پرورش دهد.
وی اضافه کرد: به جهت اینکه هم نظریه تولید شود و هم نیروی انسانی تراز پرورش یابد، به لوازمی نیاز داریم همچون آزادی. بدون آزادی دستیابی به بلوغ فکری و نوآوری مقدور نخواهد بود. سه گانه آزادی، منطق و اخلاق اگر متزلزل شود در تمدن سازی گرفتار مشکل خواهیم شد.
دانشگاه محل خطا کردن است / باید اجازه حرف زدن به دانشجو بدهیم
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد بیان کرد: ما به دنبال کارهای نمایشی نیستیم بلکه به دنبال پرورش عقلانیت هستیم و در همین راستا باید فضای نقد در دانشگاه فراهم شود؛ در فضای جنجال نمی توان به صورت عمیق با افکار رو به رو شد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه محل خطا کردن است، اشاره کرد: اگر اجازه خطا کردن به دانشجو داده شود در این صورت می توانیم نسل قوی را به جامعه تحویل دهیم، اما اگر اجازه حرف زدن را به او ندهیم، نسلی که تربیت خواهیم کرد نسل ناقصی خواهد بود.
اولین رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی برگزار می شود
جهان بین از برگزاری نخستین رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی آگاهی داد و در تشریح این رویداد اظهار داشت: هم اکنون این رویداد در مرحله استانی برگزار شده و مقرر است از نیمه دوم فروردین ماه وارد مرحله کشوری و ملی شود.
سید کاظم یکانی مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد در این جلسه گفت: زمانی که رهبر انقلاب در موضوع عدم توجه به کرسی های آزاداندیشی گله مندی خود به تشکل ها و مسئولان دانشگاهی را ابراز داشتند، دانشگاه آزاد کوشش کرد یک بازخوانی از کرسی های آزاد اندیشی داشته باشد. آن چیزی که بعنوان کرسی های آزاد اندیشی قبل از این برگزار می شد، بیشتر در قالب جدل های خاص و مناظره بود.
مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد با اشاره به ایجاد ساختاری جدید در برگزاری کرسی های آزاد اندیشی اظهار داشت: این ساختاری که حالا شکل گرفته، برگرفته از ابلاغ شورای عالی انقلاب فرهنگی است. این رویداد دارای ارکان مختلفی است همچون رکن موافق، مخالف، تیم داوری، کارشناس مجری، تیم های پشتیبانی کننده از تیم های موافق و مخالف. با توجه تاکید رهبری در خصوص اینکه در کرسی ها حرف ها منطقی، مستدل و علمی باشد، تلاش شد همین دیدگاه پیاده سازی شود و پس بحث پشتیبانی از تیم ها به صورت علمی و پژوهشی برقرار شد. همین طور به جهت اینکه شورآفرینی در فضای دانشجویی ایجاد شود، حضار را در داخل ساختار دیدیم و حتی رأی هم برای آنها در نظر گرفتیم و سایرین می توانند نظرات خودرا ارائه و امتیاز دهند.
دغدغه دانشجو رکن اصلی برگزاری کرسی های آزاد اندیشی
یکانی با اشاره به موضوعات و گزاره های موجود در این کرسی ها اظهار داشت: خیلی ها مناظره برگزار کردند منتها با موضوع دلخواه خودشان، اما ما به دنبال دغدغه دانشجو بودیم و دراین زمینه موضوعات، یا توسط دانشجویان پیشنهاد داده شد و یا دانشگاه موضوعی را که قبلاً بر روی آن کار کارشناسی کرده بود، پیشنهاد می داد.
وی با اشاره به بحث داوری در این رویدادها، اظهار داشت: نخستین محوری که برای داوری ها مدنظر قرار دادیم، بحث رعایت اصول اخلاقی در برگزاری کرسی ها بود. موضوع دیگر در ارائه امتیازات داوران، بحث رعایت فرایندهای علمی و منطقی و مستدل در رویداد، طرح مساله و مساله گشایی، مهارت های فن بیان، اشراف تیم های موافق و مخالف به موضوع و.. بود.
مهدی اقراریان رئیس دبیرخانه رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی در این جلسه اظهار داشت: در مرحله استانی هزار و ۴۵۶ تیم ۴ نفره در سطح کشور ثبت نام کردند که در هر یک از این تیم ها ۲ نفر بعنوان افراد شرکت کننده و ۲ نفر بعنوان پژوهشگر و پشتیبانی کننده محتوایی در رویداد حضور داشتند. از تعداد هزار و ۴۵۶ تیم، ۳۳۶ تیم بر طبق سهمیه بندی هایی که برای استانها در نظر گرفته شده، در سطح ملی این رویداد حضور خواهند داشت.
محورهای برگزاری کرسی های آزاداندیشی / بیشترین استان های مشارکت کننده
رئیس دبیرخانه رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی با اشاره به اینکه این رویداد در سطح استانی در ۶ محور سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، هنر و مهماری و سلامت برگزار شد، اظهار داشت: بیشترین تیم شرکت کننده متعلق به استان های تهران با ۳۶۳ تیم، مازندران با ۱۰۲ تیم، استان گیلان با ۹۲ تیم، استان بوشهر با ۸۳ تیم و استان فارس با ۷۹ تیم بوده است.
وی به ارائه آماری از دانشجویان شرکت کننده در محورهای مختلف این رویداد پرداخت و اظهار داشت: در محور سیاسی ۳۱۹ تیم شرکت کرد که ۶۴ تیم به مرحله کشوری راه یافته است. در حوزه اجتماعی که دانشجویان بیشترین مشارکت را داشتند، ۴۶۴ تیم شرکت کردند که ۸۹ تیم به مرحله ملی راه یافته است. در حوزه اقتصادی از ۱۱۹ تیم، ۳۰ تیم در سطح ملی حضور خواهند داشت و ۳۹۳ تیم در حوزه فرهنگی در سطح کشور به رقابت پرداختند که ۷۷ تیم در سطح ملی حضور دارند. در حوزه هنر و معماری ۵۴ تیم شرکت کردند که ۱۹ تیم به سطح ملی راه یافته است و ۱۱۱ تیم در حوزه سلامت داشتیم که ۲۶ تیم انشاالله در سطح ملی حضور دارند.
حضور ۸۰۰ عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد در برگزاری رویداد ملی
اقراریان با بیان این مطلب که بیش از ۸۰۰ نفر از اعضای هیأت علمی، مدرسین ما و مجموعه علمی دانشگاه آزاد در مساله رویدادها در قالب های مختلف درگیر بودند و داوری را برعهده داشتند، اظهار داشت: نحوه برگزاری این رویداد به این صورت بود که تیم منتقد شروع می کرد و تیم موافق پاسخ می داد و زمان های ۵ دقیقه ای برای گفتگوها در نظر گرفته شده بود. مجموع امتیازات ما برمبنای جدول داوری ۱۰۰ امتیاز بود که یک امتیاز ویژه برای حاضران جلسه در نظر گرفته شده بود و امتیازی هم برای مجری-کارشناسی.
رویداد کرسی ها در استان تهران حضوری برگزار می شود
رئیس دبیرخانه رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی با بیان اینکه رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی از نیمه دوم فروردین ۱۴۰۰ شروع می شود، اظهار داشت: با توجه به این که ماه رمضان را در پیش داریم، از نیمه دوم فروردین ماه برنامه ریزی ها برای حضور تیم ها در تهران انجام شده است. رویداد در واحدهای دانشگاه آزاد استان تهران در صورتیکه مشکلی وجود نداشته باشد، به صورت حضوری انجام می شود. مقرر است ۳۳۶ تیم (۱۳۴۴ دانشجو) از سراسر کشور در واحدهای استان های تهران (حداقل در ۶ واحد) حضور یابند و به رقابت بپردازند.


منبع:

1399/12/25
13:52:16
0.0 / 5
457
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است