۸ دستاورد پژوهشی دانشگاه تهران در سالهای اخیر

۸ دستاورد پژوهشی دانشگاه تهران در سالهای اخیر

دانشگاه فارسی: دانشگاه تهران 8 دستاورد پژوهشی برجسته در سالهای اخیر در زمینه پزشکی، بیوشیمی و کشاورزی داشته است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پژوهشگران پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، موفق به ساخت مکمل ضد اسهال گوساله شیرخوار بر پایه آنتی بادی و پروبیوتیک شدند.
اسهال عمده ترین بیماری و عامل خسارت در گوساله های شیرخوار است. ای کلای انتروتوکسیژنیک K۹۹ یکی از مهم ترین عوامل بیماری زای در رابطه با اسهال شناخته می شود و ایمنوگلوبین های زرده تخم مرغ(IgY) به همراه پروبیوتیک ها بعنوان یک جایگزین ارزان برای آنتی بیوتیک ها جهت پیشگیری و درمان عفونت ها است.
هدف از این فنآوری، تهیه IgY اختصاصی مقابل ای کلای K۹۹ و تعیین دوز بهینه آن همراه با پروبیوتیک ها و سپس تعیین اثر آنها در گوساله های شیرخوار است. مکمل پروبیوتیکی حاوی هفت گونه باکتری انتروکوکوس فاسیوم، پدیوکوکوس اسیدی لاکتی سی، استرپتوکوکوس ترموفیلوس، لاکتوباسیلوس بولگاریکوس، لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، لاکتوباسیلوس رامنوسوس، بیفیدوباکتریوم بیفیدیوم) می باشد که دوز مناسب جهت استفاده از پودر زرده تخم مرغ، یک گرم تعیین شده است.
بر طبق این پژوهش، محصول تولیدی سبب بهبود وزن روزانه، سلامت و ایمنی و کاهش شیوع اسهال در گوساله های شیرخوار می شود. بنابراین، فراورده حاضر می تواند راهکار مناسبی برای کاهش شیوع اسهال و جایگزین کارآمدی برای کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها در گوساله های شیرخوار شود.


این دستاورد پژوهشی که از طرف آرمین توحیدی، عضو هیأت علمی گروه دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، مهدی ژندی، عضو هیأت علمی گروه دامپروری پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر ناهید مژگانی، عضو هیأت علمی مؤسسه رازی و امیر کرم زاده دهاقانی، دانشجوی دوره دکترا به انجام رسیده است در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار و هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، در غرفه ویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی گردید.
رونمایی از نسل چهارم ربات انسان نمای ملی سورنا
ربات انسان نمای سورنا ۴ که توسط متخصصان دانشگاه تهران با بهبود سرعت راه رفتن، سبک تر شدن و افزایش درجه آزادی عمل نسبت به نسل گذشته طراحی شده است، ۲۳ آذر ۱۳۹۸ طی مراسمی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، شهردار تهران، مسئولان پردیس دانشکده های فنی، عوامل اجرائی طرح و استادان و دانشجویان در دانشکده مکانیک دانشگاه تهران رونمایی گردید.
دکتر عقیل یوسفی کما، رئیس مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته دانشگاه تهران، با تشریح روند طراحی و ساخت سورنا۴ اظهار داشت: «ربات انسان نمای سورنا ۴ می تواند متن را به گفتار تبدیل کند. این ربات انسان نما یک محصول کاملاً ایرانی است و به شکل بومی توسط نخبگان ایرانی در دانشگاه تهران طراحی شده است».
وی اضافه کرد: «این ربات ۱۷۰ سانتی متری و ۷۰ کیلوگرمی توانایی راه رفتن با سرعت ۷/. کیلومتر را دارد و می تواند درجا دور بزند. این ربات، توانایی حرکت آنلاین به جوانب را دارد و می تواند به سمت عقب نیز حرکت کند».
رئیس مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته دانشگاه تهران، اشاره کرد: «ربات انسان نمای سورنا ۴ می تواند روی سطوح ناهموار حرکت نماید و تعادل خودرا در صورت بروز اغتشاش بازیابی کند. هم چنین توانایی شوت زدن، انجام حرکات متنوع چون دست دادن، ادای احترام، جابجایی و بلند کردن اشیا نیز از دیگر توانمندی های این ربات است».
یوسفی کما، در بخش دیگری با اشاره به سیر تکاملی ربات انسان نمای سورنا عنوان کرد: «سورنا ۱ تنها بعنوان نمادی برای اعلام شروع پروژه طراحی، ساخت و هوشمندسازی ربات انسان نما، در سال ۸۷ ارائه شد. این ربات ۱۶۵ سانتی متر قد و ۶۰ کیلوگرم وزن داشت و از قابلیت حرکت بر روی مسیر از قبل تعیین شده توسط موتورهای DC و سیستم مسیریاب و حرکت و فعالیت به صورت دستی بوسیله اپراتور برخوردار بود».
استاد دانشکده مکانیک دانشگاه تهران، ضمن معرفی توانمندی های سورنا ۲ اظهار داشت: «سورنا ۲ با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نتیجه رسید. این ربات در جهت تکمیل و توسعه ربات انسان نمای سورنا ۱، مراحل طراحی و ساخت را در مرکز سیستم های پیشرفته دانشگاه تهران طی کرد».
وی در ادامه مانورپذیری، افزایش سرعت گام برداری، ارتقای هوشمندی و افزایش درجات آزادی را همچون مزایای نسل سوم این ربات برشمرد.


یوسفی کما، اشاره کرد: «ربات های انسان نما در وهله اول نماد فناوری هستند و کشورهای محدودی این فناوری را دارند. این ربات ها می توانند در محیط شهری و خانگی، توانبخشی، اندام مصنوعی و در بخش هایی که خطر جانی دارد، مورد استفاده قرار بگیرند».
رئیس مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته دانشگاه تهران، دانش رباتیک را نماد تکنولوژی های جدید در عرصه های صلح آمیز و بشردوستانه توصیف کرد و اضافه کرد: «امیدواریم سورنا ۴ هم در این حوزه فعال شود. حامی مالی این ربات معاونت فناوری ریاست جمهوری و هدف از طراحی این ربات کمک به کارهای انسانی است».
ساخت بیوسنسور قابل حمل نیترات
این طرح که بعنوان رساله دوره دکتری توسط کیوان آصف پور وکیلیان با راهنمایی دکتر جعفر مساح در گروه فنی کشاورزی پردیس ابوریحان انجام شد، می تواند غلظت نیترات در نمونه ها را بدون نیاز به آماده سازی الکترود در هر آزمایش با دقت مناسبی پیش بینی نماید.
در این طرح، از یک سامانه یادگیری ماشین بمنظور پیش بینی میزان نیترات در نمونه های مایع استفاده شده است. این سامانه، غلظت نیترات در نمونه ها در حد میکرومولار را باتوجه به شرایط نگهداری آنزیم تثبیت شده بر روی الکترود به همراه خاصیت های الکتروشیمیایی و طیف سنجی نمونه پیش بینی می کند.

خاصیت های الکتروشیمیایی، طیف سنجی و کارکردی به ترتیب شامل نتایج ولتامتری چرخه ای در یک سامانه سه الکترودی، جذب طیفی در بازه ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ نانومتر، و دما و مدت زمان نگهداری الکترود / آنزیم آماده شده است. نتایج نشان میدهد که بیوسنسور قابل حمل ارائه شده قابلیت استفاده تا ۱۰ روز بعد از آماده سازی الکترود / آنزیم و پیش بینی غلظت نیترات در بیش از ۳۰۰ نمونه را دارد.
نتایج ساخت و ارزیابی این بیوسنسور در مجلات IEEE Sensors Journal از انتشارات IEEE وChemometrics and Intelligent Laboratory Systems وBiosystems Engineering از انتشارات Elsevier انتشار یافته است. این رساله در بیست و هفتمین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران بعنوان رساله نمونه مقطع دکتری شناخته شد و مورد تقدیر قرار گرفت.
گفتنی است که قسمتی از این رساله با حمایت مالی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به انجام رسیده است.
کاهش ۹۵ درصدی مصرف آب
پژوهشگران پردیس ابوریحان دانشگاه تهران با همکاری دانشمندان روسی، چینی و هلندی و شرکت پرتو رشد نوین، موفق به ساخت کارخانه گیاهی با کاهش ۹۵ درصدی مصرف آب و افزایش ۱۲ برابری مقدار محصول شدند.
طی تحقیقات گسترده در چند سال اخیر روی استفاده از جنبه های علمی و کاربردی استفاده از نور مصنوعی، تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر ساسان علی نیایی فرد و دستیاری مهدی سیف، فرداد دیداران و محمدرضا خرم، دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران، موفق به ساخت چندین نمونه کاربردی تمام اتوماتیک کارخانه گیاهی در آزمایشگاه فتوسنتز و واکنش های نوری گروه باغبانی پردیس ابوریحان شدند.
در سیستم به وجود آمده نیاز به نیروی کار جهت پرورش گیاه کاهش یافته و مقدار مصرف آب به ازای محصول تولیدی در حدود ۹۵ درصد کاهش پیدا می کند.
محصول تولیدی در این سیستم عاری از آفات و بیماریها بوده و می تواند بدون عملیات اضافی به مراکز فروشگاهی و یا شرکت های بسته بندی محصولات انتقال یابد.


مقدار تولید در این سیستم حداقل ۱۲ برابر کشت های رایج و روش کشت به صورت هیدروپونیک و شامل بازچرخ کامل محلول غذایی است. این سیستم تولیدی در محیط کاملاً بسته است و نور مورد نیاز برای تولید گیاه توسط لامپ های ال ای دی تامین می شود.
با توجه به خاصیت های این روش تولید، تیم تحقیقاتی پروژه حاضر امیدوار است که در صورت گسترش استفاده از سیستم مذکور تحولی شگرف در زمینه معضل مصرف آب در کشاورزی سنتی کشور حاصل شود.
ساخت ربات جراح
مدل جدید سامانه جراحی رباتیک سینا به نام «فِلِکس»، حاصل همکاری استادیار طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران در بخش طراحی صنعتی این پروژه و استادیار مرکز تحقیقات فناوری های بیومدیکال و رباتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران در بخش طراحی رباتیک و اجرای این پروژه، ساخته شد.


نسرین مقدم، استادیار طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدیر پروژه در بخش طراحی صنعتی، با همکاری علیرضا میرباقری، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات فناوری های بیومدیکال و رباتیک، از سال ۱۳۹۵ پروژه طراحی صنعتی ربات جراحی سینا مدل فِلِکس را شروع کردند.
این دستاورد در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که سوم دی ماه ۹۷ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران انجام شد رونمایی گردید.
سامانه جراحی رباتیک سینا مدل فِلِکس که حاصل تلاش ۱۵ ساله متخصصان در مرکز تحقیقات فناوری های بیومدیکال و رباتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران است، می تواند در انواع عمل های آموزشی جراحی (مدل های حیوانی) در حفره شکمی و قفسه سینه حتی ازراه دور مورد استفاده قرار گیرد.
میکروحباب های الکتریکی به کمک بیماران سرطانی می آیند
محمد عبدالاحد، استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و همکاران پژوهشی وی با روشی نوین مبادرت به تولید الکتریکی میکروحباب هایی کرده اند که با ایجاد حفره در سلول ها و نفوذپذیری آنها شیمی درمانی بیماران سرطانی را تسهیل می کند.
نتیجه تحقیقات این پژوهشگران در قالب مقاله ای علمی در ژورنال Advanced Healthcare Materials با ضریب اهمیت ۷ به چاپ رسیده است بعنوان مقاله برگزیده صفحه جلد این مجله را به خود مختص کرده است.
این مقاله که برای نخستین بار روشی را بر پایه تولید الکتریکی میکروحباب ها در دارورسانی بهتر به تومورهای سرطانی معرفی می کند تست های درون تنی روی مدلهای حیوانی را با موفقیت به انجام رسانده است.
در این روش پژوهشگران با بهره گیری از یک سوزن سیلیکونی، میکروحباب هایی در ناحیه تومور ایجاد می کنند که این میکروحباب ها با بهره گیری از امواج اولتراسونیک به سمت سلول های سرطانی رانده شده و موجب ایجاد حفره در سلول ها و نفوذپذیری بیشتر آنها می شوند. ترکیب این تکنیک با روش معمول شیمی درمانی توانسته است میزان جذب داروی ضد سرطان را در ناحیه توموری به میزان قابل توجهی افزایش دهد که نتایج فاز حیوانی این تحقیق حاکی از ۸۵% کاهش بیشتر در سایز تومور نسبت به حالتی است که فقط شیمی درمانی صورت گیرد. استفاده از این روش می تواند میزان دوز داروی تجویز شده به بیماران سرطانی را کاهش داده و در نتیجه از عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی بر بیمار بکاهد.


این تحقیق به سرپرستی دکتر عبدالاحد عضو هیأت علمی دانشکده برق دانشگاه تهران با همکاری دکتر محمدعلی خیامیان، دانشجوی فوق دکتری وی در قالب تز دکتری مهندس اشکان زندی در رشته مهندسی الکترونیک- افزاره های میکرو و نانو انجام شده است.
ساخت نانو لیپوزوم حساس به سرما برای انجماد اسپرم گاو
تیم تحقیقاتی انجماد اسپرم نشخوارکنندگان اهلی در گروه علوم دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر آرمین توحیدی، طی چند سال پژوهش در زمینه انجماد اسپرم حیوانات نشخوارکننده موفق به ساخت رقیق کننده های انجماد اسپرم بر پایه نانو ذرات لسیتین شده است. در آخرین تحقیق از این سلسله مطالعات، موفقیت مهمی در ساخت "نانولیپوزوم حساس به سرما" و به کارگیری موفق آنها در انجماد سلول اسپرم در گاو در قالب رساله دکتری طوبی ندری بدست آمد. دستاورد اخیر در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار وزرات علوم، تحقیقات و فناوری در دی ماه ۱۳۹۷ بعنوان یکی از چهار دستاورد ویژه دانشگاه تهران رونمایی گردید.
لیپوزوم ها غشاهای فسفو لیپیدی، دو لایه و مشابه غشای سلول هستند که از آنها بعنوان حامل در دارو سازی هوشمند استفاده می شود. در دارو رسانی نوین از لیپوزوم ها در رسانش هدفمند داروهای آبدوست (در هسته داخلی) یا آبگریز (در غشای فسفولیپیدی) باتوجه به شرایط فیزیولوژیکی بافت یا اندام هدف استفاده می شود. تا کنون برای آماده سازی لیپیدها برای ساخت لیپوزوم از روش گرمادهی یا حلال های شیمیایی خاص استفاده شده است. متأسفانه لیپوزوم هایی که به این روش ها ساخته می شوند برای شرایط سرما مناسب نمی باشد و بعلاوه برخی حلال های شیمیایی مصرفی سبب کاهش زنده مانی اسپرم می شود.


در تحقیق اخیر، با تغییر بنیادی در روش ساخت و نوع حلال های شیمیایی، نانولیپوزوم های حساس به سرما و مناسب برای اسپرم ساخته شدند. لیپوزوم های حاصله که حاوی آنتی اکسیدان گلوتاتیون بودند، در محیط انجماد اسپرم گاو با موفقیت به کار گرفته شد. هم چنین نتایج این پژوهش نشان داد که طی پروسه سرد سازی و انجماد اسپرم این نوع از نانولیپوزوم ها به کاهش درجه حرارت پاسخ و بیشترین رهایش دارو را در دمای ۲۵ تا ۴ درجه سانتی گراد نشان می دهند. بدین سبب از نانولیپوزوم های حساس به سرما می توان در ساخت رقیق کننده های انجماد اسپرم، و در دارورسانی در دماهای پایین به خوبی استفاده نمود. از دیگر مزیت های این روش می توان به ارزان تر بودن ساخت لیپوزوم در مقایسه با روش های پیشین اشاره نمود.
نقش لیتیم در کمک به درمان سرطان سینه
تحقیقات پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک نشان میدهد که لیتیم می تواند بوسیله مسیرهای مختلف سلولی، حساسیت سلول های سرطان سینه را به داروی میتومایسین افزایش و مهاجرت این سلول ها را نیز کم کند و بوسیله کاهش بیان و رهاسازی پروتئین HMGB۱ میزان التهاب و تکثیر سلول ها را بطور چشمگیری کم کند.


بر اساس گزارش این تحقیق، داروی میتومایسین C (MMC) از قوی ترین داروهای ضد توموری است که برای درمان طیف وسیعی از سرطان ها استفاده می شود. این دارو با ایجاد کراس لینک بین دو رشته DNA منجر به ایجاد شکستگی در یک یا هر دو رشته شده، فرایندهای مهمی همچون سنتز DNA و رونویسی را مهار می کند و سبب القای آپوپتوز و در نتیجه مرگ سلولی می شود.
منبع:

1399/12/24
12:50:09
0.0 / 5
569
تگهای خبر: آموزش , پروژه , پزشك , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است