معاون دانشگاه تهران خبر داد؛

نوسازی و بازسازی 4 خوابگاه دانشگاه تهران تا اردیبهشت 1400

نوسازی و بازسازی 4 خوابگاه دانشگاه تهران تا اردیبهشت 1400

به گزارش دانشگاه فارسی معاون دانشجویی دانشگاه تهران از نوسازی و بازسازی 4 خوابگاه سطح شهر دانشگاه تهران تا اردیبهشت 1400 آگاهی داد و اظهار داشت: خوابگاه های با رتبه 4 و 5 به رتبه یک ارتقا می یابند.سعید حبیبا در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت خوابگاه های این دانشگاه، با اعلان اینکه در سنوات گذشته معمولاً بازسازی خوابگاه ها محدود به برخی تعمیرات ضروری بوده است، اظهار داشت: امسال ما با بهره گیری از فرصتی که بواسطه شرایط کرونا و عدم حضور دانشجویان در خوابگاه ها بوجود آمد، مبادرت به نوسازی اساسی و بنیادین ۴ خوابگاه سطح شهر کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه خوابگاه های سطح شهر دانشگاه تهران ساختمان هایی هستند که اساساً بمنظور کاربری خوابگاهی راه اندازی نشده و در سالیان گذشته با برخی تغییرات، شکل خوابگاه به خود گرفته اند، اضافه کرد: ما درحال نوسازی و بازسازی اساسی ۴ خوابگاه؛ ساختمان قدس یک، ساختمان شهدای دانشجو، خوابگاه رودکی و خوابگاه قدس هستیم.
حبیبا افزود: هم اکنون نوسازی ۶۵۰۰ متر مربع فضای خوابگاهی را در دست اجرا داریم و با تغییرات ساختاری صورت گرفته، علاوه بر افزایش ظرفیت اسکان و بازسازی بنیادین تأسیسات، ۱۱۰۰ متر فضای فرهنگی و ورزشی نیز در این خوابگاه ها به وجود آورده ایم.
معاون دانشجویی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه گنجایش این ۴ خوابگاه نزدیک به ۱۱۰۰ نفر است، گفت: همچون اقدامات صورت گرفته در روند نوسازی خوابگاه ها می توان به راه اندازی و نصب و یا تعویض و تعمیر آسانسورها، نوسازی سیستم آب و فاضلاب، تأسیسات، و برق، تعویض درب و پنجره ها و بازسازی پله ها و … اشاره نمود.
وی درباره میزان پیشرفت کار نوسازی این خوابگاه ها اظهار داشت: تعدای از این خوابگاه ها که در ضلع شرقی دانشگاه تهران واقع شده اند، با کمک خیرین، صندوق رفاه دانشجویی و خود دانشگاه تهران، تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته و امیدواریم تا اردیبهشت ماه آتی تعمیرات به پایان برسد.
وی با اعلان اینکه تمامی خوابگاه های دانشجویی از طرف صندوق رفاه مورد بازرسی قرارگرفته و از نظر کیفی، رتبه بندی و درجه بندی می شوند، اضافه کرد: کارهای صورت گرفته در بازسازی این خوابگاه ها به حدی بنیادی و اساسی است که از رتبه ۴ و ۵ به خوابگاه های رتبه یک ارتقا خواهند یافت.
حبیبا همین طور به ساخت ۲ خوابگاه جدید در کوی دانشگاه نیز اشاره نمود و افزود: یکی از این خوابگاه ها (بصورت سوئیت های ۲ اتاقه با آشپزخانه و سرویس بهداشتی مجزا) ظرفیت پذیرش ۲۹۰ نفر دانشجو را دارد که تقریباً ۹۵ درصد پیشرفت عملیاتی و اجرائی داشته و امیدواریم تا آخر اسفند یا نهایتاً فروردین ماه سال آینده، کار راه اندازی آن به سرانجام برسد.
وی اضافه کرد: خوابگاه دیگر در حال ساخت در کوی دانشگاه نیز تحت عنوان خوابگاه استعدادهای درخشان، با ظرفیت ۱۸۶ نفر و با کمک بنیاد خیرین دانشکده فنی در حال راه اندازی است و ان شاءالله این خوابگاه نیز تا مهر ماه سال آینده، به بهره برداری خواهد رسید.
معاون دانشجویی دانشگاه تهران درباره ظرفیت خوابگاه دانشجویی متاهلی، اظهار داشت: دانشگاه تهران یکی از معدود دانشگاه های کشور است که خوابگاه متاهلی دارد. اما باتوجه به تعداد کل دانشجویان دانشگاه تهران، دراین زمینه با مشکل اساسی روبرو می باشیم.
حبیبا با اشاره به تعداد ۴۵ هزار دانشجوی دانشگاه تهران اضافه کرد: در خوشبینانه ترین حالت، اگر فقط ۵ درصد از دانشجویان این دانشگاه را متأهل و نیازمند خوابگاه در نظر بگیریم، یعنی ۲۲۵۰ دانشجوی متقاضی خوابگاه متاهلی! این درحالیست که مجموع ظرفیت خوابگاه متاهلی ما ۴۲۰ خوابگاه است.
وی افزود: جدا از محدودیت ما در زمینه ظرفیت پذیرش خوابگاه متأهلین، بعد دیگر قضیه این است که دانشجویانی که در این خوابگاه ها ساکن می شوند، برخلاف زمان اسکان، متأسفانه هنگام خروج هیچ عجله ای ندارند و با تأخیر خوابگاه را ترک می کنند.
معاون دانشجویی دانشگاه تهران اظهار داشت: در شرایطی که ما به دلیل محدودیت خوابگاه متاهلی وظیفه داریم که عدالت را در توزیع همین امکانات محدود رعایت نماییم، متأسفانه غالباً شاهد این هستیم که دانشجویان ساکن در این خوابگاه ها، با به انتها رسیدن مهلت اسکان، نسبت به تخلیه همکاری و تعامل مورد انتظار را با دانشگاه ندارند.
وی اضافه کرد: طبق مقررات جاری دانشگاه، دانشجوی مقطع کارشناسی، پس از پشت سر گذاشتن ترم سوم، به مدت ۵ ترم، دانشجوی کارشناسی ارشد حداکثر ۲ ترم و دانشجوی دکتری هم نهایتاً ۶ ترم امکان استفاده از این خوابگاه ها را دارد، اما با اختتام این زمان، معمولاً در تخلیه خوابگاه همکاری خوبی ندارند.
حبیبا با اعلان اینکه در صورت تامین اعتبار دانشگاه تهران برای افزایش ظرفیت خوابگاه های متاهلی آمادگی کامل دارد، گفت: علاوه بر این مذاکراتی را برای راه اندازی یک ساختمان با ۱۱۰ سوئیت، با یک مجموعه خیرین از شهر کاشان انجام دادیم که با توافقات صورت گرفته ان شاء الله در آینده ای نزدیک کلنگ راه اندازی آن زده و با ساخت آن، قدم بزرگی در امتداد افزایش ظرفیت خوابگاه متاهلی برداشته خواهد شد.
وی درباره چگونگی اسکان دانشجویان در خوابگاه های دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۰ نیز اظهار داشت: برنامه ما در سال آینده، کماکان طبق روال فعلی و برمبنای مصوبه ستاد ملی کرونا است. پس آن دسته از دانشجویان که ضرورت حضورشان در خوابگاه، توسط استاد راهنما و رئیس دانشگاه تأیید شود، امکان استفاده از خوابگاه را خواهد داشت و تا زمانی که ستاد ملی کرونا مصوبه جدیدی در این خصوص ابلاغ نکند، طبق مصوبه قبلی عمل می نماییم.


منبع:

1399/12/15
12:57:03
0.0 / 5
413
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است