همایش ملی بازآفرینی شهری در بجنورد شروع شد

همایش ملی بازآفرینی شهری در بجنورد شروع شد

به گزارش دانشگاه فارسی ایرنا- همایش ملی «بازآفرینی شهری در شهر ایرانی» روز چهارشنبه با حضور مسئولان، محققان، اساتید دانشگاه ها در حوزه شهرسازی به صورت مجازی در دانشگاه بجنورد شروع شد.


رییس همایش ملی بازآفرینی شهری در شهر ایرانی در این آیین اظهار داشت: بازآفرینی بافت قدیمی بجنورد چهره مرکز استان را مخدوش کرده است.
دکتر احمد محقر با اشاره به اینکه بازآفرینی بافت قدیمی این شهر به صورت زخم خورده رها شده است اضافه کرد: از پژوهشگران و محققان شهرسازی و سایر رشته های مرتبط می خواهیم به صورت علمی این طرح را کالبدشکافی کنند.
رییس دانشگاه بجنورد همچون علل نیمه کاره رها شدن این طرح در مرکز استان خراسان شمالی را نگاه صرف درآمدزایی و درک نکردن سرمایه گذاران دانست و اظهار داشت: نگاه محققان و پژوهشگران باید به این نوع مسائل عمقی باشد.
وی بدون توضییح بیشتر در زمینه علل نیمه کاره رها شدن طرح بازآفرینی بافت قدیمی شهر بجنورد عنوان کرد: مراکز آموزش عالی نقش عمده ای در حل چالش های جامعه در زمینه های مختلف دارند.
محقر اظهار داشت: برخی طرح های بازآفرینی شهری به دلیل ضعف مبانی نظری نیمه کاره رها شده اند در صورتی که اجرایی این نوع طرح ها باید از دوام بیشتری برخوردار باشند.
دبیر اجرایی همایش ملی باز آفرینی شهری هم در این آیین اظهار داشت: توسعه شهرنشینی، اسکان جمعیت زیاد در شهرهای کشور و نبود برنامه ریزی در مورد بافت های قدیمی منجر به فرسودگی و تخریب این بافت ها می شود و این امر مشکلات و محدودیت های بسیاری را در فضاهای شهری باعث می شود.
علی اصغر پیله ور محورهای اصلی این همایش را ماهیت و محتوای مطالعات میان رشته ای در بازآفرینی شهری و الزامات آن، بررسی مفاهیم و دیدگاه های بازآفرینی شهری با رویکرد میان رشته ای، تجارب بازآفرینی شهری در جهان و ایران و انطباق آن با شرایط محلی، ارزش های کالبدی- فضایی و تاریخی شهرها و محلات در بازآفرینی شهر ایرانی و توانمند سازی سرمایه اجتماعی در بازآفرینی شهر ایرانی دانست.
پیله ور اظهار داشت: از سراسر کشور ۲۱۴ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که از این تعداد ۱۵۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت.
وی عنوان کرد: از مجموع مقاله های مورد پذیرش شده ۳۰ مقاله بعنوان برگزیده انتخاب گردید.
وی با اشاره به اینکه ۳۰ داور از دانشگاه های مختلف در کمیته علمی همکاری داشتند اضافه کرد: امروز هم ۱۰ داور جدید در همایش حضور پیدا کرده اند.
همایش ملی بازآفرینی امروز شهری در شهر ایرانی در بجنورد تا پس از ظهر امروز ادامه دارد.
هم اینک ۲۹ هزار نفر دانشجو در ۳۳ مرکز آموزش عالی استان مشغول به تحصیل هستند.
منبع:

1399/12/06
14:30:47
0.0 / 5
328
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است