جمع آوری مقالات همایش های بعد از انقلاب در مركز منطقه ای علوم و فناوری

جمع آوری مقالات همایش های بعد از انقلاب در مركز منطقه ای علوم و فناوری

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: این مرکز در سالهای اخیر، بیشتر مقالات همایش های بعد از انقلاب را که در دسترس نبود، جمع آوری کرده است.به گزارش روز سه شنبه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، محمدجواد دهقانی با اشاره به کارهای مهم مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری(رایسست)، اضافه کرد: از کارهای مهم رایسست می توان از برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، ایجاد انواع پایگاه های اطلاعاتی، چاپ و انتشار گزارش های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب های فارسی و غیرفارسی، پشتیبانی از پژوهش های داخلی و منطقه ای در حوزه های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تامین اطلاعات مورد نیاز آنها نام برد.

وی افزود: هم اکنون، مرکز منطقه ای با وجود متخصصان مختلف در حوزه مدیریت و فناوری اطلاعات، یکی از بزرگترین مراکز تامین اطلاعات علمی مورد نیاز دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایران و کشورهای منطقه است. پایگاه مقالات کنفرانس های علمی امکان دسترسی به مجموعه مقالات همایش های معتبر در سطح کشور را فراهم آورده است؛ بطوری که این مرکز در سالهای اخیر بیشتر مقالات همایش های بعد از انقلاب را که قبل از این در دسترس نبود، جمع آوری و این پایگاه را به پایگاه جامعی از مقالات همایش های کشور تبدیل نموده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(isc) اشاره کرد: مرکز منطقه ای با تاسیس شاخه در دانشگاه های خارجی که کرسی زبان و ادب فارسی دارند، ضمن اعتلای زبان فارسی، پایگاه مقالات تمام متن خودرا در اختیار پژوهشگران و کاربران قرار داده است. آخرین شاخه این مرکز در آلمان شهر بوخوم افتتاح شده است.

دهقانی گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بعنوان یک نظام استنادی بین المللی تعاملات بسیار عالی و گسترده ای را در سطح ایران و کشورهای اسلامی برنامه ریزی یا عملیاتی کرده است که از آن جمله می توان به تعاملات متنوع با آیسسکو، سازمان دی هشت، سازمان OIC، کامستک، آسایهل و … اشاره نمود.

سرپرست ISC اظهار داشت: یکی از اولویت ها و سفارش های برنامه ۱۰ ساله کشورهای اسلامی مصوب (اجلاس آستانه- قزاقستان در سال ۲۰۱۷) حضور ۵۰ دانشگاه از کشورهای اسلامی در رتبه های زیر ۵۰۰ در نظام های رتبه بندی بین المللی است. به همین دلیل و باتوجه به ماموریت ISC در خصوص پایش و رصد جایگاه دانشگاه های جهان اسلام، دانشگاه ها می توانند باتوجه به نتایج "رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام" نقاط ضعف و قوت خودرا برمبنای هر معیار مشخص و جایگاه خود در میان کشورهای اسلامی ارتقا داده و موارد را در هدف گذاری و سیاست گذاری خود مد نظر قرار دهند.

اطلاعات لحظه ای کرونا در نماگر کووید ۱۹

دهقانی سپس با مروری بر خدمات ISC به معرفی محصول جدید ISC با نام نماگر کووید-۱۹ پرداخت و اظهار داشت: نماگرکووید -۱۹ سامانه ای است که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به راه افتاده است و اطلاعات لحظه ای در مورد بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ شامل آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش های آماری و مقالات علمی ارائه می دهد. این سامانه همین طور به درخواست سازمان همکاریهای اقتصادی کشورهای عضو دی هشت (D۸) برای بهره برداری کشورهای عضو با حضور نمایندگان کشورهای عضو این سازمان در وبگاه D۸ قرار گرفته است.

وی افزود: سامانه نشریات علمی جهان اسلام، برمبنای استانداردهای علم سنجی بین المللی طراحی شده و ابزاری برای تحلیل و رتبه بندی نشریات علمی بر پایه شاخص محتوایی است. این سامانه برای تسریع آگاهی از جایگاه هر نشریه برمبنای ضریب تأثیر، فراهم آوردن دسترسی به اثرگذارترین نشریات، تشخیص الگوهای رایج انتشار و استناد پیش از تعیین راهکارها همین طور سیاست گذاری های علمی در دانشگاه ها به کار می رود.

دهقانی اضافه کرد: هم اکنون برنامه کیفی سازی نشریات در پایگاه داده ISC به ترتیب اهمیت در سه بخش نشریات هسته، فهرست انتظار و اصلی در حال انجام می باشد.


1399/11/30
11:48:09
0.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است