سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:

65 درصد مقالات علمی ایران در وضعیت تحریم تهیه شد

65 درصد مقالات علمی ایران در وضعیت تحریم تهیه شد

به گزارش دانشگاه فارسی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، اظهار داشت: 65 درصد مدارک علمی (مقالات) نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس از ایران، در سخت ترین شرایط تحریم همه جانبه کشور و بین سالهای 2013 تا 2020 میلادی تهیه شده است.محمدجواد دهقانی روز سه شنبه گفت: برمبنای بررسی ها، در سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد مدارک علمی نمایه شده ایران در اسکوپوس به ۷۲ هزار و ۸۳۹ مورد افزایش پیدا کرد. این رقم در سال ۲۰۱۹ به میزان ۶۴ هزار و ۷۸۸ مدرک بود.

وی افزود: در صورتیکه مقالات علمی و آخرین یافته های پژوهشی محققان ایرانی در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۳ درصد بیش از متوسط بین المللی استناد دریافت می کرد، در سال ۲۰۲۰ این رقم به ۲۵ درصد درصد افزایش پیدا کرد. بنابراین، تحقیقات و پژوهش های انجام شده محققان ایرانی در سال ۲۰۲۰ کیفی تر شد.

دهقانی اشاره کرد: همین طور کارهای پژوهشی حاصل از مشارکت بین المللی ایران در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۷.۳ درصد بود که در سال ۲۰۲۰ به ۳۱.۴ درصد افزایش یافت.

وی اظهار داشت: سهم مقالات یک درصد برتر پراستناد ایران در سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۹ درصد بود که در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۲ درصد رسید. این گروه از مقالات بیشترین تعداد استنادها را در دنیای علم کسب می کنند.

رشد کمیت علم در سال ۲۰۲۰

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره رشد کمیت علم در سال ۲۰۲۰ اشاره کرد: نتایج حاصل از بررسی ها نشان میدهد کل مدارک علمی(مقاله) نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس از ایران برابر با ۶۳۰ هزار و ۷۶۸ مورد بود که حدود ۴۰۹ هزار و ۶۰ مورد آن یعنی ۶۵ درصد در سخت ترین شرایط تحریم همه جانبه کشور یعنی سالهای اخیر بین ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ میلادی تهیه شده است.

وی اضافه کرد: رشد ایران در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۱۲.۴ درصد است و ترکیه از لحاظ رشد تعداد مدارک در اسکوپوس در جایگاه نخست قرار دارد.

دهقانی اظهار داشت: همین طور اسپانیا، ایتالیا، دانمارک و بلژیک کشورهای دیگری هستند که در سال ۲۰۲۰ در رده های بعدی از لحاظ رشد کمیت علم قرار می گیرند و به ترتیب ۱۱.۹ درصد، ۱۱.۸ درصد، ۹.۳ درصد و ۹.۳ درصد رشد علمی داشته اند. علاوه بر این، پنج کشور آمریکا، ژاپن، مالزی، اندونزی و روسیه کمترین رشد علمی را در میان ۲۵ کشور دارای بیشترین کمیت علم دنیا از آن خود کرده اند.

رشد کیفیت علم در سال ۲۰۲۰

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، به نقل از سرپرست ISC گزارش داد: متوسط استناد نرمال شده مقالات ایران در سال ۲۰۲۰ در اسکوپوس ۱.۲۵ درصد و بدان مدلول است که مقالات ایران ۲۵ درصد بیش از متوسط بین المللی استناد دریافت می کنند. استنادها به صورت مرتب در حال تغییر هستند، بنابراین، این شاخص نیز به صورت مرتب در حال تغییر است.

دهقانی اشاره کرد: میزان شاخص متوسط استناد نرمال شده برای مقالات ایران در سال ۲۰۱۹ در اسکوپوس ۱.۱۳ درصد و بدان مدلول است که مقالات ایران در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۳ درصد بیش از متوسط بین المللی استناد دریافت کرده اند.

وی در ادامه گفت: بررسی رتبه جهانی ایران از نظر شاخص استناد نرمال شده در طول ۱۰ گذشته نشان میدهد ایران در سال ۲۰۱۱ در جایگاه ۲۳ بود که به تدریج این جایگاه بهبود یافت، بطوریکه در سال ۲۰۱۸ در جایگاه ۱۸، در سال ۲۰۱۹ به جایگاه ۱۴ و در سال ۲۰۲۰ به جایگاه ۱۲ ارتقا یافت.

دهقانی اظهار داشت: بنابراین، ایران در بعد کیفیت پژوهش در طول ۱۰ سال قبل ۱۱ پله ارتقا داشت؛ این درحالی است که جایگاه کشور از نظر کمیت و حجم انتشارات علمی در همین سال ۱۵ است که نشان دهنده توجه بیشتر و تاکید بر کیفیت در مقایسه با کمیت و حجم تولیدات علمی در سالهای اخیر است.

رشد تعداد مقالات یک درصد برتر پراستناد در سال ۲۰۲۰

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به رشد تعداد مقالات یک درصد برتر پر استناد در سال ۲۰۲۰ میلادی، عنوان کرد: سهم مقالات ایران از مقالات یک درصد برتر پراستناد در اسکوپوس در سال ۲۰۲۰ به ۲ درصد رسید. این رقم در سال ۲۰۱۹ حدود ۱.۹ درصد بود. بنابراین، تعداد مقالات یک درصد برتر پراستناد ایران حدود ۰.۱ درصد افزایش یافت.

اسکوپوس (Scopus) بزرگترین پایگاه چکیده و نمایه های استنادی جهان و یکی از ابزار های سریع و جامع برای جستجوی منابع علمی است.منبع:

1399/11/15
13:13:48
0.0 / 5
663
تگهای خبر: تولید , علمی , علوم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است