راهكار محققان دانشگاه امیركبیر برای بهبود سازگاری بیومواد

راهكار محققان دانشگاه امیركبیر برای بهبود سازگاری بیومواد

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پژوهشی، راهکاری برای بهبود زیست سازگاری بیومواد بر پایه کلسیم سیلیکات عرضه کردند.


به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سمیه غفاری دانش آموخته دکتری این دانشگاه و مجری طرح «زیست سازگاری و توانایی ایجاد تمایز استئوژنیک سلول های بنیادی مزانشیمی در سیستم سیمان پرتلند/کلسیم فسفات» اظهار داشت: از آنجائیکه پیوند استخوان دومین پیوند بافت عمده در جهان است، بهبود و توسعه جایگزین های استخوانی مصنوعی نیازی روبه فزونی است.
غفاری اضافه کرد: یکی از موانع جدی به کارگیری بیومواد بر پایه سیمان پرتلند یا کلسیم سیلیکاتی درکاربردهای ترمیم و مهندسی بافت استخوان، قلیایی شدن محیطِ مرطوبِ پیرامونِ سیمان به دلیل انحلال هیدروکسیدکلسیم است که زیست سازگاری این سیمان را با چالش روبرو می کند.
وی تصریح کرد: این پژوهش روشی جدید، ساده و موثر برای کاهش pH قلیایی و در نتیجه بهبود زیست-سازگاری سیمان های کلسیم سیلیکاتی ارائه کرده است.
غفاری درباره روش کار عنوان کرد: در این پژوهش با ایجاد یک پوشش کلسیم فسفاتی روی قطعات کلسیم سیلیکاتی، pH نمونه تا محدوده فیزیولوژیک کاهش پیدا کرد و آزمون های زیست سازگاری روی رده سلول های سرطانی استخوان نشان داد که با این روش، زیست سازگاری این مواد به طرز قابل ملاحظه ای بهبود یافته است.
دانش آموخته دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد: بررسی ها روی سلول های بنیادی مزانشیمی جدا شده از بندناف نشان داد که این روش سبب القای تمایز سلول های مزانشیمی به سلول های استخوانی می شود.
این محقق با اشاره به اینکه راهکار ایجاد پوشش کلسیم فسفاتی روی قطعات کلسیم سلیکاتی برای بهبود زیست سازگاری ایده ای کاملا جدید است و در خارج از کشور این اقدام صورت نگرفته است، اظهار داشت: زیست فعالی و خواص مکانیکی، قابلیت قالب گیری و ساخت قطعات با اشکال متنوع، بی نیازی به تجهیزات پیچیده برای ساخت قطعه از مزیت های رقابتی این طرح و پروژه به حساب می آید.
وی درباره کاربردهای پروژه اظهار داشت: این بیومواد جدید بعد از آزمون های حیوانی و بهینه شدن می تواند بعنوان جایگزین استخوان در جراحی های فک و صورت و جمجمه و داربست های استخوانی استفاده گردد.
این پروژه با راهنمایی مهران صولتی هشجین عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همکاری مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی بابل انجام شده است.
همینطور نتایج این پژوهش در کنگره بین المللی Stem Cell and Regenerative Medicine و مجله Biomedical Materials انتشار یافته است.منبع:

1399/11/14
02:39:50
0.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است