رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها:

جشنواره قرآنی دانشجویی پر مخاطب ترین جشنواره قرآنی است

جشنواره قرآنی دانشجویی پر مخاطب ترین جشنواره قرآنی است

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: یکی از فعالیتهای مهم جشنواره های دانشجویی و قرآنی است که می توان گفت این جشنواره ملی قرآنی جامعه دانشگاهی، پر مخاطب ترین جشنواره قرآنی در کل کشور است.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، هفتاد و سومین جلسه شورای هماهنگی فعالیتهای قرآن و عترت دانشگاه های کشور با حضور ریاست نهاد، ریاست دانشگاه آزاد و معاونین وزارت علوم و بهداشت و سایر مسؤلان مربوطه در ساختمان مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار گردید. حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی ضمن اشاره به فعالیتهای قرآنی در سطح دانشگاه های کشور اظهار داشت: میزان استقبال از برنامه های دینی مذهبی بخصوص فعالیتهای قرآنی در محیط های آموزش عالی بالاست و این یک افتخار بزرگی برای ماست خیلی تلاش ها برای نشان دادن عدم وابستگی آموزش عالی به ارزش ها و باورهای دینی و اسلامی صورت گرفته است که بخشی از آن کم کاری ما هم هست اما حقیقت ماجرا و حقیقت نشان دهنده این است در آموزش عالی شاهد صحنه های بی نظیر و پرمخاطب در حوزه فعالیتهای قرآن و عترت هستیم. ایشان در ادامه اضافه کرد: یکی از این فعالیتهای مهم همین جشنواره های دانشجویی و قرآنی است که نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر در آن شرکت می کنند. می توان گفت این جشنواره ملی قرآنی جامعه دانشگاهی، پر مخاطب ترین جشنواره قرآنی در کل کشور است و برخی فعالیتهای دیگر مانند فعالیتهای فراوان کانون ها، هیئات، نمازهای جماعت و فعالیتهای مذهبی است که روح جاری و دائم قرآن و عترت و فعالیتهای قرآنی در دانشگاه است. رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ضمن اشاره به این فعالیت ها بعد از شیوع کرونا خاطرنشان کرد: با شیوع کرونا در کشور تمامی فعالیتهای دانشگاهی تحت تاثیر آن قرار گرفت و یکی از همین فعالیت ها جشنواره قرآنی است که اخیراً برگزار شد و وزارت بهداشت متولی آن بود و اختتامیه آن در ماه آینده برگزار می گردد.

وی افزود: به واسطه انتشار ویروس ما از دیدن صحنه های حضور دانشجویان در جشنواره محروم بودیم و فعالیت ها به صورت محدود و کم جمعیت و در بستر فضای مجازی رخ داد اما حلاوت عطر قرآن در این فضاها باز هم جاری شد و باید از مسؤلان و دست اندرکاران برگزاری این جشنواره سپاسگزار باشیم مخصوصاً مجموعه معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت و دکتر لاری که باوجود درگیری وزارت بهداشت با مبحث کرونا این بخش را در حد مطلوب برگزار کردند. وی ضمن اشاره به اهمیت خدمت به قرآن در فضای دانشگاهی تصریح کرد: مبحث مهم این است که تاکید و توجه و خدمتگزاری به قرآن در کشور و آموزش عالی لازم است؛ هر چقدر برای قرآن و عترت کار نماییم کم است؛ به تعبیر روایات انس با قرآن و عترت در جوانان ضامن سلامت آنهاست و در صورت انس جوانان با قرآن، از وسوسه ها و هجمه های شیاطین به دور هستند. ما لازم است که این مهم را در دانشگاه ها عملی نماییم و این مورد یکی از رسالت های بزرگ دانشگاهیان و مسؤلان دانشگاهی است که هر مقدار لازم است باید به آن توجه کرد و برای انس بیشتر با قرآن کوشش کرد. حجت الاسلام و المسلمین رستمی اظهار داشت: با شیوع کرونا با حقیقت هایی مواجه شدیم و اقتضائاتی در آموزش عالی بود که با مساله ویروس کرونا و مسائل پس از آن نوع حضور ما و فعالیتهای دانشگاهی در محیط دانشگاه تغییر پیدا کرد و بیشتر به سمت بستر فضای مجازی رفتیم که کم کم دارد به یک فرهنگ دانشگاهی تبدیل می شود. در مبحث جشنواره های قرآن و عترت هم باید این به این اقتضائات توجه گردد و ضمن توجه به جنبه های ترویجی در بخش های مختلف جشنواره قرآن و عترت باید به بخش پژوهشی هم توجه گردد. توجه به محتوا و عمیق تر شدن در معارف قرآنی در تمامی بخش های جشنواره در دستور کار قرار گیرد. او در آخر ضمن تشکر ویژه از دانشگاه آزاد بعنوان میزبان برگزاری دوره سال قبل جشنواره قرآنی دانشگاهیان اظهار داشت: دانشگاه آزاد مسئول برگزاری دوره گذشته جشنواره قرآنی دانشگاهیان در شهر شیراز بود که میزبانی خوبی هم در این شهر صورت گرفت و کار ارزشمندی در آن انجام شد؛ افتخار خدمت به قرآن ارزش معنوی و اجر بالایی دارد که خیلی بیشتر از این تقدیر و تشکرهای دنیایی است و ان شاالله شفاعت قرآن شامل حال همه ما بشود.


منبع:

1399/11/13
14:54:29
0.0 / 5
541
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است