در گفت و گوی اختصاصی با دانشگاه فارسی تشریح شد:

تولد 700 نوزاد در مركز درمان ناباروری جهاددانشگاهی قزوین

تولد 700 نوزاد در مركز درمان ناباروری جهاددانشگاهی قزوین

دانشگاه فارسی: امروزه ناباروری در میان زوجین جوان به صورت یک مشکل جدی مطرح است و جهاد دانشگاهی قزوین توانسته در مرکز درمان ناباروری با تولد 700 نوزاد از سال 92 تاکنون، میزان طلاق را کاهش و به حل لطمه های اجتماعی و خانوادگی کمک نماید.


به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، جهاد دانشگاهی استان قزوین همچون مراکزی است که از سال ۱۳۸۳ فعالیت خودرا در امتداد انجام اقدامات پژوهشی، تحقیقاتی و ایجاد ارتباط بین دنشگاه و صنعت راه اندازی شده و طی سال های گذشته توانسته است خدمات ارزشمندی را به جامعه قزوین، کشور و جهان اسلام ارائه کند.
اقدامات تحقیقاتی در حوزه های درمان، گردشگری، توانمندسازی و ایجاد مهارت همچون با اهمیت ترین مواردی است که جهاد دانشگاهی استان قزوین انجام داده و در برنامه و چشم انداز خود به دنبال افزایش این اقدامات است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان قزوین برای آشنایی مردم با با اهمیت ترین طرح های پژوهشی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی استان قزوین گفت و گویی را با "فرشاد پیله چی" رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین ترتیب داده است که متن آن به شرح زیر می باشد.


ایرنا. جهاد دانشگاهی استان قزوین در حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی چه اقداماتی را انجام می دهد؟
یکی از با اهمیت ترین وظایف جهاد دانشگاهی استان قزوین انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه های مختلف مورد نیاز مردم است و به صورتی در تمامی معاونت های این مرکز اقدامات پژوهشی در حال انجام می باشد.
جهاد دانشگاهی استان قزوین هم اکنون در حوزه درمانی خصوصاً در زمینه درمان ناباروری و سرطان، گردشگری، اشتغال و کارآفرینی و توانمند سازی و ایجاد مهارت فعالیت می نمایند.
این کارهای تحقیقاتی به صورت روزانه در حال افزایش می باشد و امیدواریم مورد استفاده مردم قزوین و ملت ایران و جهان اسلام قرار گیرد.
ایرنا. مهم ترین اقدامات تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در حوزه درمان ناباروری چیست؟
یکی از عوامل اصلی طلاق موضوع ناباروری است، موضوعی که درصد آن در سطح استان قزوین بمراتب بالا است و ۲۰ درصد زوج ها نابارور هستند، بنا بر این جهاد دانشگاهی در موضوع درمان ناباروری تمرکز کرده و مرکز درمان تله مدیسین به راه افتاده است که خوشبختانه تا حالا ۷۰۰ نوزاد در این مرکز به دنیا آمده است.
این مرکز از سال ۹۲ با رویکرد حل مشکلات ناباروری زوجین کارهای خودرا به صورت رسمی شروع کرد و چهار هزار زوج قزوینی طی این مدت برای درمان به مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی استان قزوین مراجعه نموده اند.
مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین در امتداد تحقق سیاست های کلی جمعیت و حل مشکلات ناباروری زوجین به متقاضیان خدمت رسانی می کند.
امروزه ناباروری در میان زوجین جوان به صورت یک مشکل جدی مطرح است و درمان زوج های نابارور موجب جلوگیری از کاهش میزان طلاق و حل لطمه های اجتماعی و خانوادگی می شود.
سابقه نازایی بیشتر درمان شدگان بین پنج تا هشت سال است و با وجود اینکه جهاد دانشگاهی یک دستگاه نیمه دولتی است هزینه های دریافتی در این مرکز بمراتب پایین تر از سایر مراکز درمان ناباروری است.
آزمایشگاه پاتوبیولوژی خون، مرکز دیگری است که در حوزه درمانی فعالیت می کند و به قشر لطمه پذیر جامعه با تعرفه نیمه دولتی خدمات مختلفی را ارائه می کند.
بانک خون بند ناف که زمانی بعنوان یک زباله بیولوژیکی شناخته می شد امروز در زمینه سرطان خون استفاده می شود و در استان قزوین یک هزار و ۲۰۰ بند ناف خون ذخیره شده که گامی بزرگ برای درمان بیماریهای با منشا خونی است.
در حال حاضر در ایران بیماری هایی که منشا خونی دارند همچون تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با بهره گیری از سلول های بنیادی خون بند ناف قابل درمان هستند.
در زمینه سرطان که شیوع آن به شدت زیاد شده هم غربالگری و هم درمان در حال انجام می باشد که امیدواریم دراین زمینه با راه اندازی مرکز شیمی درمانی و توسعه آن بتوانیم خدمات این حوزه را افزایش دهیم.
آخرین حوزه کاری جهاد دانشگاهی در بحث درمان هم شامل مرکز جامع توانبخشی می شود که در آن خدمات مختلفی در زمینه فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی و روانشناختی صورت می گیرد.


ایرنا. جهاد دانشگاهی در حوزه گردشگری چه نوع اقدامات تحقیقاتی انجام داده است؟
از آنجایی که استان قزوین بعنوان یک ظرفیت بزرگ گردشگری بشمار می رود مرکز هنر و معماری جهاد دانشگاهی استان قزوین در حوزه مرمت شهرسازی اقدامات خوبی را انجام داده است.
قزوین یک شهر کهن بشمار می رود و ترمیم آن نیز از اهمیت بالایی برخوردارست و جهاد دانشگاهی هم اکنون در زمینه ترمیم گنبدهای مسجد جامع ورود کرده و قراردادی را نیز با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین منعقد کرده است.
هم حالا حوزه هنر و معماری قزوین در ۱۸ استان در حال فعالیت است و اقدمات پژوهشی و عملیاتی مختلفی را نیز انجام می دهد.
ایرنا. مهم ترین کارهای جهاد دانشگاهی در زمینه اشتغال و کارآفرینی چیست؟
جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال و کارآفرینی بر موضوع تجاری سازی فناوری تمرکز دارد و دراین زمینه با خیلی از شرکت های دانش بنیان در حال مذاکره است تا محصولات آنها را به نحو مطللوب در بازار عرضه نماید.
جهاد دانشگاهی استان قزوین امروزه با سه پارک علم و فناوری و ۴۰ مرکز رشد و شرکت جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغال و کارآفرینی در سطح کشور حرفی برای گفتن دارد.
بنابراین جهاد دانشگاهی قزوین در سه حوزه مشاوره، ورود به بازار کار و تحویل پروژه از شرکت دانش بنیان فعالیت می کند تا بدین وسیله محصولات و تولیدات با کیفیت شرکت های دانش بنیان در بازار به خوبی ارائه شود.
خوشبختانه دراین زمینه تا به امروز ۲ تجربه موفق داشته ایم که امیدواریم این تجربه های موفق باتوجه به حمایت های استانی افزایش پیدا کند.


ایرنا. جهاد دانشگاهی استان قزوین در حوزه آموزشی چه اقداماتی را انجام داده است.
جهاد دانشگاهی استان قزوین بزرگ ترین شبکه آموزشی کشور را دارد و توانسته با برگزاری بیش از ۷۰۰ دوره آموزشی، بخش های مختلفی را پوشش بدهد.
با برگزاری دوره های طولانی مدت و کوتاه مدت تلاش نموده است سال قبل بیش از ۲۰ هزار نفر را آموزش دهد تا افراد بعد از گذراندن دوره ها بتوانند وارد بازار کار شوند.
تالیف کتاب های زبان انگلیسی همچون اقدامات جهاد دانشگاهی قزوین در سطح ملی است و با همت پژوهشگران استان قزوین مجموعه هشت سطحی در ۱۶ جلد نگارش شده است که مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی هم قرار گرفته و تالیف آن تا آخر سال بعد به پایان می رسد.
گستره این کتاب، ایران و کشورهای همسایه است و رسالت آن بر تدوین منابع آموزشی زبان انگلیسی مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی قرار دارد و تالیف این کتاب باتوجه به منویات مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ غرب و تهاجم فرهنگی صورت گرفته است.
تدریس این کتاب ابتدا به صورت نمونه در مراکز آموزش زبان انگلیسی جهاد دانشگاهی سراسر کشور و بعد از آن در اختیار آموزش و پرورش و دیگر مراکز آموزش زبان انگلیسی قرار می گیرد.
تمامی اقدامات لازم برای تدوین و تالیف کتاب بومی آموزش زبان انگلیسی را هنرمندان و متخصصان قزوینی انجام داده اند که شایسته تقدیر است.
رهاورد:
جهاددانشگاهی یک نهاد غیر دولتی و زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که طی ۴۰ سال قبل همیشه اهتمام کرده کارهای بزرگ و پایداری انجام دهد.
ماموریت های جهاد دانشگاهی منطبق بر نقشه جامع علمی کشور پیش می رود و تا حالا نیز در عرصه های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دستاوردهای خوبی داشته است.
در حال حاضر این نهاد در ۳۱ استان کشور واحد استانی داشته و دارای سه دانشگاه، پنج موسسه آموزش عالی، ۴۰ مرکز علمی کاربردی، ۲۵ پژوهشکده، سه پژوهشگاه و ۱۴۳ مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت است.
جهاد دانشگاهی با چنین ظرفیت گسترده ای همیشه بال مفیدی در کنار دولت بوده و تلاش نموده قسمتی از نیازها و مسایل کشور را حل کند.
منبع:

1399/11/11
13:39:10
0.0 / 5
488
تگهای خبر: آموزش , پروژه , پژوهشگر , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است