سرپرست معاونت پژوهشی پژوهشكده آمار:

همه گیری ویروس كرونا شرایط آمارگیری را تغییر داد

همه گیری ویروس كرونا شرایط آمارگیری را تغییر داد

به گزارش دانشگاه فارسی سرپرست معاونت پژوهشی پژوهشکده آمار اظهار داشت: همه گیری ویروس کرونا شرایط آمارگیری را در کشور تغییر داد؛ بنابراین، طرح های پژوهشی برای معرفی روش های جایگزینِ شیوه فعلیِ جمع آوری اطلاعات، همین طور طرح های دیگری در ارتباط با ارزیابی تأثیر این همه گیری بر کیفیت نتایج آمارگیری تعریف شده است.اسعد الله رضایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، درباره این طرح ها، اضافه کرد: بعضی مواقع برمبنای شرایطی که به وجود می آید، در پژوهشکده آمار طرح هایی تعریف می شود. امسال شاهد همه گیری ویروس کرونا بودیم. در این راستا پژوهشکده آمار یک طرح آمارگیری در ارتباط با تأثیر همه گیری کرونا بر کسب و کارهای ایرانی اجرا کرد که بازتاب خیلی خوبی داشت. همین طور طرح های دیگری مانند تأثیر همه گیری کرونا بر اجرای طرح های آماری در دست انجام است.

سرپرست معاونت پژوهشی پژوهشکده آمار در پاسخ به این پرسش که آیا هر فعالیت آماری را می توان یک فعالیت پژوهشی به حساب آورد یا خیر، اظهار داشت: بین آمار و پژوهش ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. وقتی بحث پژوهش به میان می آید، نخستین چیزی که به ذهن هر پژوهشگری می رسد، آمار و اطلاعات است. از ۲ منظر می توان به این قضیه نگاه کرد. یک منظر در ارتباط با پژوهش های مختلف است؛ به این معنا که یکی از الزامات و نیازهای اساسی انجام هر پژوهشی، وجود داده ها و اطلاعات مناسب برمبنای آن پژوهش است. از منظر دیگر بحث تولید آمارها و اطلاعات مختلف است که پروسه تولید این آمارها به پژوهش های گوناگون نیاز دارد.

وی درباره جایگاه پژوهش های آماری در ایران، اشاره کرد: هر شرایطی که داشته باشیم همیشه امکان بهبود وجود دارد. شرایط فعلی هم در حوزه پژوهش های آماری، ظرفیت برای بهبود دارد، ولی اقدامات خوبی هم دراین زمینه انجام شده است. پژوهشکده آمار بعنوان بازوی پژوهشی مرکز آمار ایران همیشه این وظیفه را دارد که پژوهش های مختلف در آمارهای فعلی یا در ارتباط با تولید آمارهای جدید برای نظام آماری کشور انجام دهد.

سرپرست معاونت پژوهشی پژوهشکده آمار درباره مهم ترین نقاط ضعف در حوزه پژوهش های آماری ایران، گفت: در حوزه پژوهش های آماری مثل دیگر حوزه ها بودجه و امکانات مالی اصلی ترین مشکل شناخته می شود و همیشه منابعی که مورد نیاز بحث پژوهش در نظام آماری است، به این بخش اختصاص داده نشده است.

الله رضایی در ادامه درباره وجه تمایز فعالیت پژوهشکده آمار با مرکز آمار ایران، اشاره کرد: پژوهشکده آمار بعنوان بازوی پژوهشی نظام آماری کشور فعالیت می کند؛ در حقیقت وظیفه تهیه و تولید آمارهای رسمی بر دوش مرکز آمار ایران است. پژوهشکده آمار در امتداد بهبود و ایجاد آمارهای جدید، وظایف خودرا بعنوان یک بازوی پژوهشی انجام می دهد.

وی اضافه کرد: پژوهشکده آمار در حوزه های مختلفی می تواند به مرکز آمار و نظام آماری ایران کمک نماید. بر این اساس، مطالعاتی انجام می دهد تا روش های آمارگیری و محاسبه را برمبنای به روزترین و تازه ترین روش های موجود در کشورهای پیشرفته، بهبود بخشد. در مرحله بعد می تواند خلاءهای آماری نظام آماری را با بهره گیری از پژوهش های مربوطه برطرف سازد. در حقیقت، مرکز آمار ایران برمبنای نیازها و اولویت های کشور آمارها را تولید می کند تا بتواند نیازهای سیاست گذاران و برنامه ریزان را برطرف کند.

به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، پژوهشکده آمار وابسته به مرکز آمار ایران در سال ۷۸ بمنظور پاسخگویی به قسمتی از نیازهای پژوهشی در نظام آماری کشور، با مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس شد.منبع:

1399/11/01
22:40:37
0.0 / 5
516
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است