محققان دانشگاه اراك موفق به طراحی تركیبات داروی جدید سرطان شدند

محققان دانشگاه اراك موفق به طراحی تركیبات داروی جدید سرطان شدند

به گزارش دانشگاه فارسی عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک اظهار داشت: تیم تحقیقاتی گروه شیمی این دانشگاه موفق به طراحی ترکیبات دارویی جدید با خواص ضد سرطانی شدند.


به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دانشگاه اراک، دکتر «محمد علی بداغی فر» اضافه کرد: دستیابی به ساختارهای فعال و موثر در درمان بیماری ها مبحث اصلی این طرح تحقیقاتی بود، که منجر به طراحی ترکیباتی شد که بتواند در بافت های زنده، کنش مناسبی برای مهار عوامل بیماری زا ایجاد نماید.
وی افزود: یکی از داروهایی که حالا در تخریب سلول های سرطانی به کار می رود داروی دوکسوروبیسین نام دارد در این طرح تحقیقاتی ۲۰ ترکیب جدید از مشتقات مونو پیرازولوفتالازین و ترکیبات جدید بیس پیرازولوفتالازین طراحی و سنتز شده اند.
عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک تصریح کرد: بررسی فارماکولوژیکی خواص این ترکیبات با همکاری دانشکده داروسازی دانشگاه تهران نشان داد که بعضی از ترکیبات ساخته شده فعالیت بسیار مناسبی در مورد سلول های سرطانی انسانی از خود بروز دادند که در نهایت سه مشتق آن عملکردی بهتر از داروی دوکسوروبیسین داشته اند که میزان این بهبود ۲ تا چهار برابر از داروی نام برده بوده است.
بداغی فر اظهار داشت: هنگام استفاده دارو برای تخریب سلول های سرطانی، امکان دارد سلول های سالم اطراف گرفتار صدمه شوند، ازاین رو اگر دارویی ساخته شود که میزان این صدمه را به حداقل برساند دارویی موثر تر است.
وی افزود: ترکیب جدید عرضه شده نسبت به نمونه های مشابه قبل صدمه کمتری برای سلول های زنده داشته و این ترکیب همینطور نسبت به نمونه مرجع خود تخریب بهتر و فعالیت موثرتری نشان داده است.
بداغی فرد عنوان کرد: با عنایت به نتایج حاصل، این طرح تحقیقاتی می تواند کاندید مناسبی برای پژوهش های گسترده تر بالینی، مطالعات پزشکی و بعد از انجام روندهای آزمایش به تولید انبوه برسد.
نتایج این تحقیق در مجله معتبر (Q۱) Bioorganic & Medicinal Chemistry از انتشارات الزویر در سال ۲۰۲۱ پذیرفته و به چاپ رسیده است.
این پژوهش توسط تیم تحقیقاتی گروه شیمی دانشگاه اراک متشکل از دکتر محمد علی بداغی فرد، عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر مهدیا حمیدی نسب محقق گروه شیمی و با مشاوره و راهنمایی دکتر اکبر مبینی خالدی، عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر خوبی عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران و در چارچوب رساله دکتری مهدیا حمیدی نسب انجام شده است.
دانشگاه اراک با ۱۱۵ رشته تحصیلی دارای ۳۰۰ عضو هیات علمی است.منبع:

1399/10/17
23:50:41
0.0 / 5
475
تگهای خبر: پزشك , تحصیل , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است